Prada debiutuje z linią luksusowej złotej biżuterii

"Eternal Gold", czyli "wieczne złoto" - tak właśnie została nazwana pierwsza kolekcja ekskluzywnej biżuterii Prada, która nawiązuje swoim nazewnictwem i charakterem do samej idei złota. To znaczy: tej ponadczasowości i wieczności, bo jako jeden z nielicznych surowców jest z nami od zawsze i łączy nas z historią mody. W przeciwieństwie np. do diamentów, złoto się przetapia, a więc każdy nowy projekt może może mieć w sobie znamiona tego poprzedniego (na przykład kolczyków z lat 90. czy nawet antycznej broszki).

Aby to podkreślić - ale też wesprzeć ideę mody cyrkularnej - projekty "Eternal Gold" powstały w całości złota pochodzącego z recyklingu. Na kruszce użyte m.in. w kolczykach Prada złożyły się zarówno materiały pochodzenia przemysłowego, jak pokonsumpcyjne - fragmenty zniszczonej biżuterii i, co ciekawe, pochodzące z wyrzuconych iPhone'ów. 

11 modnych rzeczy, w które warto zainwestować w październiku. Wzbudzą pożądanie nawet najbardziej wymagających estetek>>

W premierowej kolekcji znalazło się aż 48 elementów, przy czym część jest wykonywana jedynie na zamówienie. 

Także pod kątem projektowym nie brakuje tutaj łączników tego co stare, z tym, co nowe i współczesne. W 100% złotej biżuterii Prada widzimy minimalistyzcne koła i łańcuszki z trójkątnym logotypem, także formy węży i kształty serc w klimacie vintage oraz mocno rzeźbiarskie elementy.

Minimalistyczne stylizacje na jesień, które was zachwycą. Są uniwersalne, ciekawe i (bardzo) łatwe w obsłudze>>

 "Uwielbiamy zajmować się filozoficznym tematem: czym jest ponadczasowość? To nie musi być po prostu staromodne (...) Żyjemy w dzisiejszych czasach, w których idea statusu jest kwestionowana przez nowy system wartości" podkreśla dyrektor ds. biżuterii Prada, Timothy Iwata. Dodaje też, że dom mody postanowił nie tylko propagować zrównoważone i etyczne tworzenie mody, ale też podsuwanie niekonwencjonalnych sposobów jej użytkowania (dlatego np. trójkątne kolczyki można nosić w parze albo solo, bez względu na styl i płeć). Lorenzo Bertelli, szef grupy ds. społecznej odpowiedzialności biznesu w Prada, dodaje: "To nie było proste zadanie i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że nam się udało, ponieważ pozwala nam to ustanowić nowy standard w branży. Od samego początku chcieliśmy tworzyć biżuterię w inny i bardziej radykalny sposób, z silnym przesłaniem i oferując pełną identyfikowalność. Jednocześnie zmieniać przestarzałe standardy branżowe, aby odzwierciedlały zmiany społeczne".

Premierze kolekcji towarzyszy kampania sfotografowana przez jednego z najbardziej wziętych fotografów mody, Davida Simsa. Jej bohaterką zostały poetka i aktywistka Amanda Gorman, aktorka Maya Hawke oraz piosenkarka Somi Jeon.

Nowości Zara na jesień 2022: kolekcja Kai Gerber. 11 najpiękniejszych rzeczy zaprojektowanych przez słynną modelkę>>