Czym jest kolagen?

Kolagen to białko obecne w organizmach ludzi i zwierząt, które pełni kluczową rolę we wsparciu różnych tkanek i narządów. Jego zadanie polega na utrzymaniu ich prawidłowej struktury i elastyczności, ale także dobrej kondycji skóry, włosów i paznokci. 

Niestety, produkcja kolagenu maleje z wiekiem, co prowadzi do utraty jędrności skóry, pojawienia się zmarszczek, osłabienia włosów i paznokci, które stają się kruche i przesuszone. Dlatego suplementacja staje się coraz bardziej popularna, pomagając uzupełnić braki i wspierając zdrowie.

Dlaczego warto suplementować kolagen? 3 powody

Wzmocnienie skóry

Wiele osób, które decydują się na suplementację kolagenu, liczy na wsparcie dla skóry: nawilżenie, wypełnienie, poprawę elastyczności czy zmniejszenie widoczności zmarszczek. Ponieważ kolagen jest podstawowym składnikiem budującym skórę, jego obecność jest szczególnie istotna dla jej wyglądu. 

Kolagenu potrzebujemy przez cały rok, natomiast w okresie jesienno-zimowym nasza skóra szczególnie wymaga wsparcia. Ze względu na oddziaływanie warunków zewnętrznych konieczne jest wzmocnienie jej struktury i nawilżenie. Jest to również okres stosowania bardziej inwazyjnych zabiegów kosmetycznych, dla których suplementacja jest uzupełnieniem i wspiera ich skuteczność.

Kolagen Vital Proteins / Mat. prasowe

Lepsza kondycja włosów i paznokci

Marzenie o pięknych włosach i paznokciach to kolejny powód, dla którego coraz więcej osób sięga po suplementy z kolagenem. Ubytek kolagenu może skutkować takimi problemami, jak przesuszenie, łamliwość czy rozdwajanie się włosów czy paznokci. Zmiany temperatur, wiatr, czapki tylko sprzyjają wysuszeniu, stąd większa potrzeba wsparcia od wewnątrz. 

Wsparcie dla kości i mięśni

Jesienią wielu z nas przygotowuje się do wyjazdów narciarskich czy snowboardowych, ale także zwykłe poruszanie się po oblodzonych nawierzchniach bywa wyzwaniem. Wsparcie może stanowić suplementacja kolagenu, który jako białko przyczynia się do utrzymania zdrowych kości i wzrostu masy mięśniowej.

Kolagen Vital Proteins / Mat. prasowe

Jaki kolagen wybrać?

Specjaliści polecają suplementację hydrolizatów kolagenu (białko „podzielone” na mniejsze fragmenty). Taka formuła jest najłatwiej wchłaniana przez organizm, a to oznacza, że jest też skuteczniejsza w działaniu.

Ponadto warto zwrócić uwagę na skład tych suplementów, aby były czystym źródłem peptydów kolagenowych, bez dodatków.

Przykładem takiego produktu jest suplement diety Vital Proteins. Na rynku dostępne są jego dwa warianty: Collagen Peptides (kolagen wołowy) oraz Marine Collagen (kolagen rybi). Warto też wiedzieć, że obie mieszanki peptydów kolagenowych zawierają największą ilość kolagenu w dziennej porcji na polskim rynku, dodatkowo zostały wyprodukowane bez użycia środków chemicznych. Zalecana dzienna porcja to 10 do 20 gramów. Przy regularnej, codziennej suplementacji efekty pojawiają się po ok. 4-8 tygodniach. Ponieważ produkt ma postać proszku, można go wygodnie dodawać do każdego napoju i posiłku. Do porannej kawy, herbaty, ulubionej owsianki, koktajlu, a także do naleśników, jajecznicy, a nawet do ciastek. Wszystko dzięki temu, że Vital Proteins to czysty kolagen o neutralnym smaku, który łatwo rozpuszcza się zarówno w zimnych, jak i ciepłych daniach i napojach, przez co jego codzienne stosowanie jest bardzo wygodne.

Mat. prasowe

Ostrzeżenia:
Suplement diety jest środkiem spożywczym, który nie może zastępować zróżnicowanej i zrównoważonej diety oraz zdrowego stylu życia.
Suplement diety nie ma właściwości leczniczych.
Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia. 
Suplementu diety nie mogą przyjmować dzieci poniżej 3. r. ż. 
Zaleca się przechowywanie produktu w sposób niedostępny dla dzieci poniżej 3. r. ż.