Do czego wykorzystać koci pazur? Właściwości lecznicze sprawiają, że bywa stosowany w przypadku różnych dolegliwości. Medycyna naturalna, coraz częściej doceniana, czerpie z substancji odżywczych, jakie są zawarte w roślinach. To właśnie ze względu na bogaty skład koci pazur może okazać się cennym wsparciem w profesjonalnych kuracjach. Oprócz tego jednak, koci pazur używany jest podczas przeprowadzania rytuałów i zaklęć. Za jego pomocą możesz oczyścić siebie i swoich bliskich z negatywnej energii. Jak to zrobić? Zapoznaj się ze sposobami na wykorzystanie magicznej mocy, drzemiącej w ziołach.

Jak wygląda koci pazur?

Koci pazur bywa nie tylko zwany czepotą puszystą, ale i Vilcacora – pod tą nazwą rozpoznawany jest w Azji i Ameryce Południowej, gdzie przede wszystkim rośnie. Tamtejsi medycy i zielarze od wieków wykorzystują właściwości kociego pazura. Zwłaszcza, że kolejne badania potwierdzają skuteczność ziela.

Getty Images

Więcej konkretów? Koci pazur to roślina pnąca – sięga nawet kilkudziesięciu metrów. Ma żółto-białe kwiaty, jednak to nie one są najważniejsze. Przede wszystkim wykorzystuje się korę rośliny – to ona zawiera bogactwo substancji odżywczych. Tzw. fluffy claw  wykorzystywany jest od… tysiącleci. Okazuje się, że roślina była na tyle popularna wśród rdzennej ludności, że już wtedy pełniła znaczącą funkcję i pomagała w zwalczaniu najróżniejszych dolegliwości. Najdłuższą udokumentowaną historię stosowania czepoty puszystej mają plemiona peruwiańskie – una de gato to dla nich wyjątkowo cenna roślina.

Koci pazur – właściwości magiczne

Osoby zajmujące się białą magią podkreślają, że koci pazur posiada znakomite właściwości oczyszczające. Zła energia w domu? Ciągle przydarzają ci się nieszczęśliwe wypadki? Jeśli nie wiesz już, co przynosi pecha i chcesz odciąć się od negatywnych myśli, użyj kociego pazura.

Jak wykorzystać magiczne właściwości kociego pazura?

  • Suche gałęzie kociego pazura zawieś nad drzwiami wejściowymi. Ochronią dom przed złymi duchami, ale i przed nieproszonymi gośćmi – na przykład złodziejami.
  • Wprowadzasz się do nowego miejsca? Spal koci pazur i okadź nim przestrzeń. To zadziała jak rytuał oczyszczający – skutecznie pozbędziesz się energii pozostawionej po byłych lokatorach.
  • Sięgnij po węgiel drzewny i to na nim spal koci pazur. W ten sposób możesz rozpocząć każdy rytuał ochronny – przestrzeń po spaleniu kociego pazura jest perfekcyjnie czysta, co sprzyja przeprowadzaniu dalszych zaklęć.
  • Wybierasz amulet ochronny? Możesz wsypać nasiona kociego pazura do medalionu i nosić go zawsze przy sobie. Dzięki temu pozostaniesz otoczona opieką.
  • Jeśli potrzebujesz odrobiny szczęścia, przygotuj spell jar. Do słoika włóż koci pazur oraz ulubiony kamień – sprawdzi się także jemioła. Właściwości magicznych ziół i kryształów pomogą ci w spełnieniu marzeń.

Magiczne zioła – 7 roślin, które przydają się do czarów, rytuałów i zaklęć>>

Właściwości pielęgnacyjnego kociego pazura

Ze względu na to, że koci pazur zawiera antyoksydanty, bywa doceniany także w kosmetyce. Jak wiadomo, to właśnie za sprawą przeciwutleniaczy działanie wolnych rodników zostaje zminimalizowane, co przynosi pozytywne skutki dla wyglądu naszej skóry.

Jak działa koci pazur?

  • Neutralizowanie wolnych rodników sprawia, że skóra staje się gładka i promienna. Pierwsze zmarszczki pojawiają się znacznie później, a proces przedwczesnego starzenia się zostaje zahamowany. Właśnie ze względu na to działanie vilcacorę dodaje się do kosmetyków.
  • Jednak, aby osiągnąć efekt zregenerowanej i świeżej cery, można sięgnąć także po suplementację. Ekstrakt z kociego pazura dostępny jest również w formie tabletek. Stosując je regularnie, możesz wesprzeć swoją skórę od wewnątrz.
  • Dla wzmocnienia efektu kuracji anti-age warto sięgnąć i po inne zioła – sprawdzi się na przykład głóg. Właściwości antyoksydacyjne tej rośliny sprawią, że jeszcze prościej będzie ci zadbać o jędrną cerę.

Koci pazur – właściwości prozdrowotne

Koci pazur, czyli Czepota puszysta, to ziele, które jest również szeroko stosowane w medycynie naturalnej.

Jakie właściwości ma koci pazur?

  • przeciwzapalne
  • przeciwwirusowe
  • przeciwbakteryjne
  • przeciwutleniające

Wskazuje się, że koci pazur wyróżnia się wielokierunkowym działaniem – pomaga zwalczyć najróżniejsze dolegliwości, działa także profilaktycznie. Oczywiście, aby uzyskać jak najlepsze efekty, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać najodpowiedniejsze stężenie ekstraktu z kociego pazura. Wiele zależy od tego, jaki skutek zamierzasz osiągnąć.

Najczęściej jednak po koci pazur sięga się, aby:

  • wzmocnić, zregenerować organizm,
  • poprawić odporność,
  • spowolnić procesy starzeniowe,
  • wyciszyć się i zrelaksować,
  • rozluźnić mięśnie,
  • załagodzić ból.

Jak stosować koci pazur?

Ekstrakt z kociego pazura, tak jak i wielu innych ziół, można znaleźć w najróżniejszych preparatach – nalewka z kociego pazura, kapsułki z wyciągiem z rośliny czy też proszek z vilcacory to tylko przykłady.

Gdzie kupić koci pazur?

Z pewnością znajdziesz koci pazur w sprzedaży internetowej. Ciętej kory kociego pazura możesz szukać także w sklepach zielarskich – zioło kosztuje około 20 złotych za 100 g. Natomiast suplementy z ekstraktem kociego pazura sprzedawane są w aptekach i drogeriach. Spożywanie kociego pazura w formie tabletek z pewnością jest wygodniejsze, jednak niektórzy twierdzą, że kora w czystej formie wyróżnia się większą skutecznością. Gdy zaopatrzysz się w ziele, możesz przejść do przygotowania naparu. Jak go zrobić?

Herbata z kociego pazura – instrukcja krok po kroku

  1. Do garnuszka wsyp 1-2 łyżeczki ciętej kory z vilcacory.
  2. Zalej szklanką wodą. Gotuj przez 30 minut.
  3. Wciśnij kilka kropel soku z cytryny.
  4. Po skończeniu gotowania, odcedź wywar. Nie pij więcej niż 1 szklankę dziennie.

W sprzedaży dostępna jest także zmielona kora – z kociego pazura w proszku także możesz przygotować napar. W tym przypadku wystarczy, że pół łyżeczki proszku zalejesz gorącą wodą. Roztwór warto przestudzić przed wypiciem.

Koci pazur – przeciwwskazania

Ziołolecznictwo, chociaż przynosi pozytywne skutki i jest szeroko polecane, może wiązać się z pewnym ryzykiem. Dlatego, warto zachować ostrożność i nie przekraczać zalecanych dawek. W przypadku kociego pazura poleca się spożywanie pomiędzy 500 mg a 1g ziela dziennie. Może się wydawać, że to niewielkie stężenie, ale i ono przyniesie pozytywny skutek. Natomiast przekraczanie zalecanych dawek wcale nie pomoże w osiągnięciu efektów szybciej, a wręcz przeciwnie – może wywołać niepożądane skutki.

Jednak, nawet niewielkich ilościach kociego pazura nie powinny spożywać:

  • kobiety w ciąży
  • kobiety karmiące piersią
  • dzieci do 12 roku życia
  • osoby z niskim ciśnieniem

Co oczywiste, nie należy kontynuować kuracji kocim pazurem, gdy tylko dostrzeżemy niepokojące skutki uboczne – zioła mają to do siebie, że potrafią wywołać alergię. Dlatego też, przed użyciem kosmetyków z kocim pazurem warto wykonać próbę uczuleniową.