„Kobieta i mężczyzna” („Un homme et une femme”) to francuski film Claude'a Leloucha z 1966 roku. Nie wiadomo, dlaczego polski tytuł został przetłumaczony na odwrót. Być może ktoś pomyślał, że w polskim wyobrażeniu „Mężczyzna i kobieta” może kogoś urazić? Dla fabuły filmu ta kolejność nie ma jednak znaczenia. Dwie osoby po przejściach spotykają się tu jako równe sobie.

Anne Gauthier (grana przez piękną Anouk Aimée) i Jean-Louis Duroc (czyli Jean-Louis Trintignant) poznają się w szkole swoich dzieci. On podwozi ją do domu po tym, jak spóźniła się na ostatni pociąg. Podczas podróży Anne opowiada Jean-Louisowi o ukochanym mężu, który zginął w tragicznym wypadku. Kobieta wciąż mówi o nim w czasie teraźniejszym, a każde jej słowo jest wyrazem niegasnącej miłości.

Pod koniec podróży Jean-Louis proponuje Anne, żeby kolejnym razem wspólnie pojechali po dzieci do internatu. Kobieta zgadza się i zostawia mu swój numer. Czy Jean-Louis odczytał opowieści o mężu Anne jako sygnał, że ta nie jest gotowa na związek, a wspólną podróż zaproponował jedynie ze współczucia? Czy Anne przyjęła zaproszenie tylko z grzeczności? A może jednak wspólna podróż do Paryża to początek wielkiego romansu? Jeśli nie znacie odpowiedzi – koniecznie obejrzyjcie film.

Oprócz nowatorskich metod montażu i pięknych samochodów (Jean-Louis jest kierowcą rajdowym), znalazło się tam kilka życiowych mądrości, których mogłybyśmy nauczyć się od Anne – te ostatnie znajdziecie z naszej galerii (w trakcie czytania posłuchajcie piosenki zamieszczonej poniżej). 

Oto 10 filmowych lekcji z… Anne Gauthier >>

Joanna Szaszewska