Są takie arcydzieła wzornictwa przemysłowego, które od lat nie tracą na popularności, a co jakiś czas można nawet obserwować szaleństwo na ich punkcie poprzez konta instagramowe wnętrzarskich trendsetterek. Wśród takich ikonicznych mebli znajdziemy fotel Wassily Chair, który jest dziełem Marcela Breuera, duńskie lampy PH5, autorstwa Poula Henningsena, a także modułową, "pogniecioną" sofę Togo,  Michela Ducaroy’a. 

Historia Sofy Togo 

Sofa Togo została zaprojektowana w 1973 roku przez francuskiego artystę Michela Ducaroy’a. Jest jednym z pionierskich projektów mebli modułowych. Wykonana jest z pianki pokrytej tkaniną. Model ten miał swoją premierę podczas Targów meblowych w Paryżu. Odwiedzający wystawę byli tak zachwyceni projektem, że chcieli natychmiast zabrać ją do domu. 

Gdzie powstaje Sofa Togo

Ta ikona wzornictwa swoją doskonałą jakość i wygodę zawdzięcza starannemu rzemiośle firmy Ligne Roset. Sofa Togo wykonywana jest w fabryce we Francji i do większości procesu angażowani są pracownicy, a nie maszynowa produkcja. 

Wszystkie meble powstają w Briord, w ogromnym warsztacie, w którym większość prac wykonywana jest ręcznie, a produkcja krzeseł czy sof wymaga naprawdę wymagającego kunsztu. Dwóch gobeliniarzy jest odpowiedzialnych za szkolenie nowych uczniów. Uczą się oni precyzyjnych ruchów i wymaganej zręczności. To roczne szkolenie wewnętrzne zapewnia jakość produktów.- napisali na swojej stronie właściciele Ligne Roset

Sofa Togo współcześnie

Jej unikatowy design sprawia, że sofa Togo pasuje zarówno do modernistycznych jak i klasycznych, eleganckich wnętrz. Pomimo dosyć wysokiej ceny do tej pory sprzedała się w ponad 1,2 miliona egzemplarzach w 72 krajach. Ponieważ model ten wciąż jest jednym z ulubionych mebli wśród fanów modernizmu, firma Ligne Roset’s stale tworzy nowe wersje, niedawno powstała również wersja mini dla dzieci.

Sofa Togo w domach gwiazd 

Unikalny design i skoncentrowane na wygodzie wykonanie doceniają również gwiazdy popkultury. Wielkim fanem sofy Togo jest między innymi Lenny Kravitz, który posiada ten model w dwóch domach: beżową sofę w swoim paryskim apartamencie i czarną, skórzaną w rajskiej posiadłości w Brazylii. Oprócz muzyka sofę Togo można również znaleźć we wnętrzach mieszkania Clary Cornet, czy aktora Colmana Domingo.