Klimat i pogoda na Bali

Pogoda na Bali nie zawsze sprzyja turystycznym wyjazdom. Na szczęście ta jest przewidywalna, więc jeżeli odwiedzimy tę wyspę w odpowiednim czasie, możemy liczyć na wyjątkowo udany pobyt.

Bali, jako jedna z tysięcy wysp indonezyjskich, należy do archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Leży na ósmym stopniu szerokości południowej na oceanie indyjskim, co sprawia, że panuje tam wilgotny klimat równikowy. Co to oznacza w praktyce? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Klimat na Bali jest wybitnie gorący - upały panują tam przez większą część roku, a wahania temperatur są niewielkie. Średnia roczna amplituda zamyka się w przedziale ok. 4-5 stopni Celsjusza. Powietrze jest wilgotne, co dodatkowo potęguje wrażenie gorąca. 

Na wyspie występują tylko 2 pory roku - deszczowa oraz sucha. Wynika to z faktu, że Bali położona jest w obszarze tropikalnej strefy stykowej. Monsun północno-zachodni przynosi gwałtowne deszcze równikowe, natomiast monsun południowo-wschodni - porę suchą. 

Pojęcie "pora deszczowa" z całą pewnością nie zachęca do wyjazdu, czy jednak rzeczywiście jest się czego obawiać? W tym okresie opady na "Wyspie Tysiąca Świątyń" są krótkie, ale obfite i gwałtowne. Wystarczy kilkanaście minut deszczu, by ulice zmieniły się w rwące potoki.

Pora deszczowa na Bali

Pora deszczowa na Bali trwa od października do kwietnia. Jest to okres dość chłodny, oczywiście jak na warunki panujące w strefie wilgotnego klimatu równikowego - średnie temperatury w tym czasie zamykają się w przedziale 26-27 stopni Celsjusza.

W trakcie trwania pory deszczowej znacząco wzrasta wilgotność powietrza, która w tym czasie osiąga wartość ok. 65 proc., ale nie brakuje też dni, w których sięga nawet 85 proc. W połączeniu z wysoką temperaturą stwarza to niezbyt korzystne warunki do uprawiania turystyki, zwłaszcza pieszej. 

Pogoda na Bali jest o tyle specyficzna, że nawet w porze deszczowej opady nie występują tam równomiernie. Na wybrzeżu północnym deszcz jest dość skąpy (rzecz jasna jak na tamtejsze warunki) - średnia roczna wartość opadów to ok. 1000 mm. Znacznie bardziej deszczowym obszarem są tereny górzyste, gdzie średnia roczna wartość opadów sięga 3000 mm. Deszcze monsunowe mają wyjątkowo gwałtowny charakter, ale opady zwykle ustają po kilkunastu minutach.  

Pora sucha na Bali

Pora sucha na Bali oficjalnie zaczyna się w maju, a kończy we wrześniu. To najgorętsza pora roku na wyspie, z temperaturą na poziomie od 28 do 29 stopni Celsjusza. 

Upały nie stwarzają jednak tak dużego dyskomfortu, jak mogłoby się wydawać. Jest to zasługą stosunkowo niewielkiej wilgotności powietrza, wyraźnie niższej niż w trakcie trwania pory deszczowej. Między majem a wrześniem, średnia wilgotność sięga maksymalnie 60 proc.

Samo pojęcie "pora sucha" może stwarzać mylne wrażenie świetnej pogody, niezakłóconej przez nawet jedną kroplę deszczu. Trzeba jednak wiedzieć, że także wtedy na Bali pojawiają się opady, zwłaszcza w maju, kiedy może wystąpić aż 21 dni deszczowych. Najmniejsze ryzyko opadów występuje we wrześniu. Wówczas można się spodziewać 11 dni deszczowych. 

Temperatura powietrza i wody na Bali

Pora sucha stwarza najdogodniejsze warunki urlopowe, a co z porą deszczową? Aby lepiej zrozumieć panujący na Bali klimat, warto przeanalizować każdy miesiąc z osobna. 

Styczeń - na początku roku temperatura na wyspie zamyka się w przedziale 26-28 stopni Celsjusza. Temperatura wody to ok. 30 stopni Celsjusza. Opady występują jednak przez ok. 16-25 dni.

Luty - średnia temperatura w lutym zamyka się w przedziale 26-28 stopni Celsjusza. Temperatura wody osiąga ok. 30 stopni Celsjusza. Deszcz pada przez ok. 15-20 dni.

Marzec - średni przedział temperatur to 26-29 stopni Celsjusza. Woda nadal jest przyjemnie ciepła i osiąga temperaturę 30 stopni Celsjusza. Opady występują przez ok. 14-21 dni.

Kwiecień - najczęściej temperatura powietrza zamyka się w przedziale 26-28 stopni Celsjusza, a woda osiąga 30 stopni Celsjusza. Średnia liczba dni deszczowych to 12-21.

Maj - maj nie wnosi nic nowego pod względem temperatury powietrza - najniższa to 26, a najwyższa - 28 stopni Celsjusza. Podobnie w kwestii temperatury wody, która osiąga 28 stopni Celsjusza. Opady trwają przez 9-21 dni.

Czerwiec - czerwcowy przedział temperatury to 25-27 stopni Celsjusza. Temperatura wody spada do 29 stopni Celsjusza. W czerwcu na Bali pada przez 5-16 dni.  

Lipiec - najniższa temperatura w lipcu to 24 stopnie Celsjusza, a najwyższa - 26. Temperatura wody spada do ok. 28 stopni Celsjusza. W lipca na bali pada przez ok. 4-15 dni.

Sierpień - średnia temperatura w sierpniu to oscyluje w granicach 24-26 stopni Celsjusza, a temperatura wody - 27 stopni Celsjusza. Liczba dni deszczowych to 3-13.

Wrzesień - we wrześniu na bali jest nieco cieplej. Temperatura powietrza waha się w przedziale od 24 do 27 stopni Celsjusza. Woda osiąga temperaturę 28 stopni Celsjusza. Liczba dni deszczowych to 4-11.

Październik - to dość ciepły miesiąc na Bali, z temperaturą powietrza na poziomie 25-28 stopni Celsjusza i temperaturą wody wynoszącą 29 stopni Celsjusza. W październiku pada przez 8-14 dni.

Listopad - temperatura powietrza w listopadzie to 26-28 stopni Celsjusza, a temperatura wody - aż 31 stopni Celsjusza. W listopadzie pada średnio przez 13-21 dni.

Grudzień - zakres temperatury powietrza to 26-28 stopni Celsjusza. Woda osiąga temperaturę na poziomie 31 stopni Celsjusza. Średnia liczba dni deszczowych to 13-24.

Kiedy jechać na Bali – podsumowanie

Najdogodniejszy termin wyjazdu na Bali przypada na porę suchą, jednak nie tylko ze względu na mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia opadów atmosferycznych. Z punktu widzenia turystów kluczowe znaczenie ma niższa wilgotność powietrza, która stwarza znacznie bardziej dogodne warunki. 

Dobrym pomysłem jest wycieczka między czerwcem a sierpniem. Ze względu na niską wilgotność powietrza odczuwalna temperatura jest wówczas przyjemna, wieczorem można liczyć na przyjemnie chłodne powiewy wiatru, a dni deszczowych jest stosunkowo niewiele. Pod względem opadów najgorsze warunki stwarzają grudzień i styczeń, kiedy pojawia się największe prawdopodobieństwo wystąpienia wielu deszczowych dni.