Wyjątkowe wydarzenie promujące polską sztukę – wystawa "Każdy dla kogoś jest kimś innym" została otwarta w prestiżowej Santander Art Gallery w Madrycie. Jest to pierwsza od lat tak obszerna ekspozycja polskich zbiorów sztuki współczesnej za granicą. 

Wystawa stanowi symboliczny zapis dialogu polskich artystów XX i XXI wieku z artystami i nurtami artystycznymi na świecie. Na prezentację składa się ponad 100 dzieł autorstwa 57 wybitnych twórców polskich i zagranicznych, wśród nich między innymi: Władysław Strzemiński, Zofia Kulik, Tadeusz Kantor, Roman Opałka czy Paweł Althamer i Piotr Uklański. 

Jedna z najbardziej prestiżowych galerii sztuki nowoczesnej na świecie, po raz pierwszy zaprosiła do współpracy kolekcjonera z tej części Europy. Imponujące dzieła udostępniła Grażyna Kulczyk, właścicielka największej prywatnej kolekcji w Polsce, która jeszcze w czasie studiów zaczęła budować swoje artystyczne zbiory. Dziś jej kolekcja obejmuje ponad 500 dzieł i stanowi największą prywatną kolekcję sztuki w Polsce i jedną z najważniejszych w tej części Europy. Wartość zbiorów GK Collection jest szacowana nawet na 100 mln Euro.

„Możliwość pokazania polskich zbiorów w Madrycie to wielka radość i satysfakcja. Moim marzeniem jest, by te dzieła mogły być kiedyś ogólnodostępne dla zwiedzających w Polsce, na stałe. Polsce potrzebne jest miejsce, gdzie takie zbiory mogłyby służyć ludziom, być eksponowane na światowym poziomie i stawać się naszą wizytówką oraz dumą. Chcę wierzyć, że taka przestrzeń kiedyś powstanie” – mówi Grażyna Kulczyk, najbogatsza Polka, która ze swoją Fundacją Art Stations od lat realizuje misję promocji polskiej sztuki w kraju i zagranicą.

Wystawa "Każdy dla kogoś jest nikim" w Santander Art Gallery w Madrycie potrwa do 15 czerwca.