Księżna Walii dołączyła do swojego męża, księcia Williama i członków rodziny królewskiej, aby uczcić pamięć zmarłej królowej Anglii. Było to ich pierwsze wspólne wyjście od czasu powrotu do oficjalnych obowiązków po krótkiej przerwie podczas letnich wakacji ich dzieci.

Na tę okazję Kate Middleton wystąpiła w eleganckiej, śliwkowej sukience od Eponine London z wyciętymi ramionami, dekoltem w kształcie litery V i dwoma złotymi guzikami zdobiącymi talię. Jej strój uzupełniały charakterystyczne dla niej monochromatyczne akcenty: pasujący śliwkowy fascynator, ciemnofioletowa kopertówka Mulberry Bayswater i zamszowe czółenka w kolorze wina. Księżna złożyła też subtelny hołd zmarłej monarchini, zakładając kolczyki z perłami, które niegdyś należały do królowej Elżbiety. Książę William postawił na klasykę w granatowym garniturze, białej koszuli i niebieskim krawacie w kropki.

Karwai Tang/Getty Images

Para królewska wzięła udział w kameralnym prywatnym nabożeństwie w katedrze St. Davids. Chór wykonał hymn Henry'ego Purcella "Thou Knowest, Lord, the Secrets of Our Hearts", przejmujący utwór grany podczas procesji trumny królowej na jej państwowym pogrzebie. Po nabożeństwie książę William i księżna Kate udali się do prezbiterium katedry, gdzie księżna złożyła bukiet kwiatów przed portretem królowej. Król Karol III uczcił również roczną rocznicę śmierci swojej matki i swojego objęcia tronu oświadczeniem, w którym wyraził wdzięczność za wsparcie, jakie on i jego żona otrzymali w ciągu ostatniego roku.

W Pembrokeshire, najmniejszym mieście Wielkiej Brytanii, upamiętniające wydarzenia i nabożeństwa pozwoliły Middleton i księciu Williamowi spotkać się z ludźmi, którzy wcześniej poznali królową Elżbietę II. 

Książę William i księżna Kate spędzili ostatni rok na dostosowywaniu się do nowej roli następcy tronu i oczekującej królowej. Równoważyli swoje królewskie obowiązki z prywatnym wychowywaniem trójki dzieci - księcia Jerzego, księżniczki Charlotte i księcia Louisa. "Książę był niezwykle zżyty ze swoją babcią" - ujawniło magazynowi People źródło bliskie rodzinie. "Była tak dużą częścią jego życia i prawdziwym wsparciem dla jego działalności, i jestem pewien, że on i księżna tęsknią za jej obecnością".