„Running Up That Hill” Kate Bush najpopularniejszą piosenką!

Wystarczyło, aby hit „Running Up That Hill” wybrzmiał w serialu parę razy, aby fani z całego świata zaczęli go masowo słuchać. Utwór nie tylko był milionowo odtwarzany na serwisach streamingowych, ale osiągnął także (i to 37 lat po wydaniu!) pierwsze miejsce na brytyjskiej liście przebojów, bijąc przy tym rekordy Guinessa. Co ciekawe, w 1985 roku, kiedy piosenka ukazała się po raz pierwszy, uplasowała się na liście najwyżej na trzecim miejscu.

Jakie rekordy pobiła Kate Bush?

Dlaczego 63-letnia Kate Bush trafiła na listę rekordów Guinessa w Wielkiej Brytanii? Powody są trzy. Po pierwsze, Brytyjka została najstarszą artystką która osiągnęła pierwsze miejsce na brytyjskiej liście przebojów. Drugim rekordem pobitym przez piosenkarkę jest okres czasu, jaki upłynął od dnia wydania utworu do dnia, w którym osiągnął on szczyt listy przebojów. Co więcej, pomiędzy najsławniejszymi numerami wokalistki, odnotowano największą przerwę - Kate Bush ostatni raz zajęła pierwsze miejsce w 1978 roku z utworem „The Kick Inside”. 

Przed Kate Bush najstarszą artystką na liście była Cher, która miała 52 lata, gdy jej utwór „Believe” podbijał brytyjską listę przebojów. 76-letnia gwiazda pogratulowała swojej następczyni sukcesu i zwróciła uwagę na przeszkody, z jakimi niegdyś musiały mierzyć się artystki w branży muzycznej. 

„Bravo Kate! Rekordy są po to, aby je łamać! Pamiętasz czasy, kiedy kobiety gorzej sprzedawały się z wiekiem? Musiałyśmy wywalczyć sobie drogę przez kurtynę testosteronu i zrobiłyśmy to, żeby dziewczyny, które przyszły po nas, mogły śpiewać tak długo, jak chcą” - napisała Cher na swoim Twitterze.

Nie tylko Cher została zdetronizowana przez Kate Bush. Z tytułem rekordzisty musiał pożegnać się także zespół Wham!, który zajął zaszczytne, pierwsze miejsce na liście przebojów, dzięki świątecznemu hitowi „Last Christmas” - zajęcie pierwszego miejsca temu singlowi zajęło 36 lat i 23 dni. W przypadku „Running Up That Hill” było to 36 lat i 310 dni.

Kate Bush reaguje na finał 4. sezonu „Stranger Things”

Szum, jaki serial „Starnger Things” wywołał wokół utworu „Running Up That Hill” nie mógł nie zostać niezauważony przez autorkę. Bush postanowiła skomentować, dwa, ostanie, finałowe odcinki czwartego sezonu hitu Netflixa, w których także pojawił się jej utwór.

„Właśnie obejrzałam dwa ostatnie odcinki “Stranger Things” i to jest po prostu niebotyczny poziom. Wcześniej widziałam tylko sceny, w których użyto moją piosenkę, więc nie miałam pojęcia, jak rozwinie się historia. Po obejrzeniu całości jestem zaszczycona, że mój utwór stał się częścią niesamowitej podróży. Nie wyobrażam sobie, jak wiele pracy w to włożono. Jestem pełna podziwu. Stworzyliście coś spektakularnego” - powiedziała Kate Bush w programie BBC Radio 4 "Woman's Hour".