W ubiegłym roku Kasia Smutniak podzieliła się na Instagramie informacją na temat swojego zdrowia. Aktorka wyznała, że od wielu lat zmaga się z bielactwem. Ta choroba polega na depigmentacji płatów skóry. Jej przyczyny do dziś nie są znane. Przypuszcza się, że może ona być efektem czynników genetycznych albo reakcji autoimmunologicznej. Gwiazda postanowiła pokazać zdjęcia, na których widać skórę dłoni, łokci i nóg pokrytą plamami. Kasia Smutniak chciała w ten sposób podnieść na duchu wszystkich, którzy zmagają się z własnymi niedoskonałościami. Teraz aktorka poszła o krok dalej i zainicjowała akcję  #Beautyligo (nazwa pochodzi od słów: „vitiligo”, czyli z łac. bielactwo i „beauty” – piękno), w ramach której stworzyła filtr na Instagram.  Filtr pokazuje jak wyglądałaby nasza twarz, gdybyśmy chorowali na bielactwo. To gest wsparcia dla wszystkich osób zmagających się z tą chorobą

Zdałam sobie sprawę, że na Instagramie istnieją setki różnych filtrów: tych, które upiększają, obrzydzają, sprawiają, że wyglądamy jak kot, astronauta i tak dalej. Dlaczego więc nie pokazać, jak wyglądałoby się z bielactwem? Tak zaczęłam pracę nad moim filtrem #Beautyligo. Byłabym bardzo szczęśliwa, jeśli wszyscy spróbowaliby tego filtra, by oddać cześć różnorodności kanonów piękna. Jest to tematyka bliska mojemu sercu – nie tylko w odniesieniu do bielactwa – napisała Kasia Smutniak.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kasia Smutniak (@lasmutniak) Cze 4, 2020 o 6:05 PDT

Kasia Smutniak grała u Luca Bessona, a rola Jacka Borcucha w filmie „Dolce fine giornata” u boku Krystyny Jandy zaprowadziła ją do Sundance. Jest niezwykle popularna we Włoszech, gdzie zagrała m.in. w filmie "Oni" Paolo Sorrentino. 9 lat temu aktorka przeżyła ogromną tragedię - jej wieloletni partner, Pietro Taricone, zginął podczas skoku ze spadochronem. Dziś jest szczęśliwa u boku Domenico Proccaciego, z którym ma 5-letniego syna, Leone. Bohaterka filmu "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" znalazła się wśród nominowanych do nagrody ELLE Style Awards w kategorii Ikona Stylu.

Jedną z najbardziej znanych osób cierpiących na bielactwo jest Winnie Harlow. To kanadyjska top modelka, która stała się popularna dzięki występowi w programie America’s Next Top Model. Choroba (bielactwo nabyte) nie przeszkodziła jej w osiągnięciu sukcesu w modelingu.