"Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady": nowa książka Karoliny Sulej

Na badania do "Rzeczy osobistych", wydanych nakładem wydana nakładem Czerwone i Czarne, Sulej poświęciła ostatnie dziesięć lat - sprawdzała archiwa, spotykała się z ocalałymi, gromadziła materiały, które następnie analizowała i łączyła w całość. Pieczołowicie, starannie, opowieść po opowieści. W międzyczasie wypuściła między innymi swoje książki "Modni. Od Arkadiusa do Zienia" i "Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island", współprowadziła "Barłóg Literacki" i współtworzyła aplikację "Wanderlust" oraz napisała setki artykułów o modzie i nagrała własny podcast "Garderobiana". Jednak to właśnie temat roli wyglądu w czasie drugiej wojny światowej najbardziej spędzał jej sen z powiek od momentu, kiedy trafiła na wspomnienia Marii Jezierskiej w archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau i to jemu postanowiła pozwolić dojrzewać w swoim tempie.  

Jedne z pierwszych efektów swoich badań Karolina Sulej zaprezentowała w 2012 roku podczas TEDxWarsaw, gdzie wygłosiła wykład "Fashion in hell". 

Mówiła wówczas: "W okolicznościach wojennych ówczesne kobiety przekonały się, że to, że chcą mieć szminkę, żeby się móc umalować i to, że chcą mieć ładną sukienkę może sprawić, że zachowają godność jako ludzie oraz że będą miały ochotę i siłę żyć dalej". Teraz rozwija ten temat i prezentuje całość swojej antropologiczno-historycznej pracy w formie książki, która opowiada o rzeczywistości wojennej w zupełnie inny niż dotychczas sposób: poprzez pryzmat ubrań i rzeczy osobistych więźniów. "Moda w potocznym postrzeganiu jest fanaberią, ekscesem czasu pokoju i dobrobytu. Tymczasem autorka dociera do wielu świadectw, do ocalałych, którzy mówią jej, jak dbałość o wygląd w tych straszliwych miejscach dawała im siłę, aby walczyć o życie" czytamy w zapowiedzi lektury, która daje szersze spojrzenie na ten mroczny moment w historii i pokazuje prawdziwą ludzką codzienność. 

Książka Karoliny Sulej "Rzeczy osobiste" / mat. prasowe

Wydawnicza premiera książki odbyła się wczoraj, a dziś reporterka spotka się ze swoimi czytelnikami (realnie i online) w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie. Spotkanie autorskie z Karoliną Sulej poprowadzi pisarka Sylwia Chutnik. "Oto wiec ona, książka 'Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady' napisana tymi rękoma, a wiec tez prezentowana na nich, wśród moich wszystkich rzeczy osobistych, moja najbardziej osobista - na każdym poziomie - rzecz, jaka posiadam. Przywitajcie ją łaskawie, dopiero zaczęła oglądać świat" napisała na swoim Instagramie autorka "Rzeczy osobistych". 

Jak zmieniła się moda przez ostatnie 10 lat? Razem z Harel, Olivią Kijo, Marcinem Świderkiem oraz innymi ekspertami podsumowujemy kończącą się dekadę>>