Karob czy kakao? Bierzemy pod lupę zdrowe składniki diety

Karob - właściwości 

Karob, czyli mączka chleba świętojańskiego, od niedawna króluje wśród super foodów. Proszek ten z wyglądu przypomina kakao, bowiem również posiada ciemnobrązową barwę, a jego nasiona wydobywa się ze strączków rosnących w egzotycznym klimacie. Z powodzeniem można dodawać go do wypieków, owsianki, mlecznych koktajli, doskonale sprawdzi się jako dietetyczny zamiennik czekolady. Dlaczego warto wprowadzić go do diety? Otóż specyfik ten zbawiennie wpływa na figurę, przyśpieszając metabolizm oraz obniżając poziom złego cholesterolu. Dodatkowo jest doskonałym zamiennikiem cukru - melasa wykonana z nasion karobu to dobry sposób na słodzenie kawy, czy herbaty, jeśli szukasz dietetycznej alternatywy dla słodu. Stanowi bogate źródło białka i silnych antyoksydantów, jak kwas galusowy i witamina E.

Karob czy kakao?  

Chociaż kakao wygrywa z karobem pod względem zawartości magnezu i żelaza, a zawarta w nim fenyloetyloamina nazywana "czekoladową amfetaminą" szybko powoduje w nas euforyczny nastrój, mączka chleba świętojańskiego znacznie przewyższa go swoimi odżywczymi właściwościami. Jest niskokaloryczna - nie obfituje w tłuszcz, dzięki czemu możesz do woli spożywać ją na diecie. Dodatkowo, w składzie karobu brak silnie uzależniającej kofeiny i alergenów, dlatego lepiej sprawdzi się w menu dla najmłodszych oraz diabetyków. Co najlepsze, jest naturalnie słodki, przez co nie trzeba wzbogacać jego smaku, by był bardziej zjadliwy. Nie brakuje w nim również cennej witaminy B12 oraz rozpuszczalnego błonnika - zaspokaja apetyt na długi czas! Warto więc, by to właśnie on przeważał w naszym menu. Postaraj się stosować go częściej od kakao (szczególnie, jeśli chcesz zgubić kilka zbędnych kilogramów!), jednak nie rezygnuj z żadnego z nich. 

Czekoladowy mus karobowy - przepis

Składniki:

1 awokado

2 łyżki karobu

4-5 daktyli

szklanka mleka roślinnego

Awokado przekrój na pół, wyjmij z niego pestkę i wydrąż miąższ, przekładając go do naczynia blendera. Dodaj do niego resztę składników i zmiksuj całość na pyszny, gładki, czekoladowy krem. Taki deser ma ok. 250 kcal.