Powszechnie rozumie się karmę jako prostą zależność: dobro przyciąga dobro, zło przyciąga zło. A więc te osoby, które postępują właściwie i starają się nikogo nie ranić, są przez wszechświat nagradzane, a te, które swoim zachowaniem powodują cierpienie innych, mogą spodziewać się kary. Czy aby na pewno tylko w ten sposób funkcjonuje karma?

Co to jest karma?

Karma ma swoje korzenie w dalekowschodnich religiach i filozofiach. Zgodnie z nimi na wszechświat oddziałuje wzajemna siła – za sprawą karmy dobre uczynki są nagradzane, a złe karane. Nie jest to jednak aż takie proste – prawa karmiczne komplikują tę zasadę i sprawiają, że nie za wszystko, co nas spotyka, możemy obwiniać karmę.

Buddyzm postrzega karmę jako czyn, który przynosi za sobą konsekwencje – pozytywne lub negatywne. Hinduizm traktuje karmę jako dar od boga – karę lub nagrodę za złe, lub dobre zachowanie. Według tych wierzeń mamy szansę się zreflektować i odkupić, zadośćuczynić skrzywdzonej osobie, aby uchronić się przed działaniem karmy. Co jednak wyjątkowo istotne, karma dotyczy każdego człowieka – nikt nie jest w stanie się przed nią uchronić i uniknąć konsekwencji własnych działań.

Jakie są prawa karmy?

Prawa karmiczne to zasady, zgodnie z którymi funkcjonuje karma. Ich znajomość może okazać się przydatna.

Prawo przyczyny i skutku

To podstawowe założenie karmy, która jest odpowiedzią wszechświata na podejmowane przez nas działania. Każda z decyzji wiąże się z konsekwencjami, których powinniśmy być świadomi – nawet jeśli nie jesteśmy w stanie przewidzieć skutków od razu, możemy spodziewać się, że karma wynagrodzi dobre uczynki i ukarze krzywdzącego zachowanie.

Prawo odpowiedzialności

Według tego prawa, człowiek ponosi odpowiedzialność za swoje życie. Każda decyzja, nawet pozornie niewiele znacząca, może odmienić twój los. Oczywiście, dodatkowe okoliczności nie są bez znaczenia, jednak dla karmy najważniejsze jest twoje własne działanie. Dlatego, jeśli nie jesteś zadowolona ze swojej pracy, związku czy relacji – spróbuj je zmienić lub naprawić. Karma nie zrobi wszystkiego za ciebie!

Prawo zmian

Zgodnie z tą zasadą, dopóki nie zmienisz schematu swoich zachowań, nie osiągniesz docelowego efektu. Jeśli będziesz zachowywać się ciągle w ten sam sposób, rezultat zawsze będzie podobny. Prawo Zmian stanowi impuls do działania, do wyjścia ze swojej strefy komfortu – karma się odwdzięczy, gdy odważysz się na przełamanie własnych przyzwyczajeń.

Prawo chwili obecnej

Jak nauczał Gandhi: „Przyszłość zależy od tego, co robimy w teraźniejszości". Dlatego skup się na chwili obecnej, oderwij się od przeszłości i nie koncentruj się na tym, co minęło – w innym wypadku przegapisz to, co najważniejsze i co wciąż możesz ulepszyć.

Prawo przeznaczenia

Podstawowe założenia karmy mogą tworzyć iluzje, że na wszystko w swoim życiu mamy wpływ. Jednak, nie zawsze dobrych ludzi spotykają tylko dobre rzeczy – karma nie jest niezawodna i nie może wygrać z przeznaczeniem. Dlatego warto wziąć pod uwagę, że nie na wszystkich wydarzeń, które nas spotykają, możemy uniknąć. Jednak, już od nas zależy, jak zareagujemy na to, co serwuje nam los. Wyciąganie wniosków z trudnych sytuacji i uczenie się na błędach z pewnością mogą zaskarbić przychylność karmy.

Chociaż przeznaczenia nie oszukasz, możesz mu nieco pomóc – sprawdź, co przynosi pecha i otocz się szczęśliwymi amuletami. 

Prawo dawania przykładu

Chodzi nie tylko o odpowiednie wychowanie dzieci, ale nawet o zwykłą serdeczność okazaną nieznajomemu na ulicy. Nasze dobre zachowanie może stać się inspiracją dla kogoś innego, dzięki czemu dobro zacznie wzrastać.

Prawo cierpliwości i nagrody

Karma nie zawsze odwdzięczy się za twoje dobre uczynki od razu. Pielęgnuj w sobie cierpliwości i bądź wytrwała, aby otrzymać nagrodę.

Jak działa karma w życiu człowieka?

Według zasad karmy wszechświat odpowiada na każde działanie, jakie podejmujemy. Musi zostać zachowana równowaga – skoro więc decydujemy się wyrządzić coś złego, to samo otrzymamy w zamian.

Karma może stanowić pewną przestrogę i przypomnienie o konsekwencjach. Dla wielu jest mobilizacją do dobroczynności. Nie można jednak zapominać, że karma to koncept – nie jesteśmy w stanie sprawdzić, ani zweryfikować jej faktycznego działania. Nawet jeśli inwestujemy w nasze szczęście i podejmujemy się altruistycznych działań, nie możemy mieć pewności, że dobro do nas wróci – dlatego bezpieczniej decydować się na miłe uczynki, nie oczekując niczego w zamian.

Zwłaszcza że altruizm i bezinteresowność to wartości istotne dla zasad karmy. Według dalekowschodnich wierzeń karma jest wszechobecną, intensywną siłą – nie da się jej oszukać ani przechytrzyć, nie wystarczy więc robić dobre uczynki tylko ze względu na spodziewaną nagrodę. Zgodnie z zasadami karmy, najistotniejsza jest bezinteresowność.

Co to znaczy, że karma wraca?

Powiedzenie „karma wraca” najczęściej używane jest w formie przestrogi i przypomnienia, że jeśli zrobiłeś coś złego i skrzywdziłeś kogoś, powinieneś mieć się na baczności. Karma zadba o to, aby rachunki zostały wyrównane.

Niektórzy obawiają się, że karma wraca ze zdwojoną siłą – nie jest to niemożliwe, jednak założeniem jest wyrównanie ilości dobra i zła we wszechświecie. To, że kara za złe uczynki wydaje się bardziej dotkliwa, może być tylko złudzeniem. Jednak, aby nie martwić się negatywną karmą, najlepiej po prostu... starać się nie czynić zła. 

Oczywiście, może do ciebie wrócić także dobra karma – wszechświat wynagrodzi cię za dobre uczynki i sprawi, że los będzie ci przychylny. Pamiętaj jednak, że karma nie wróci, jeśli będziesz oczekiwać i spodziewać się sowitej nagrody. Co więcej, karma nie jest niezawodna – dlatego nie warto opierać wszystkich swoich planów na jej mocy. Nie obwiniaj działania karmy, jeśli nie zostaniesz wynagrodzona za czynione dobro – czasami musisz wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie zawalczyć o swoje szczęście.

Karma wraca – przykłady z codziennego życia

Zła karma wraca – przykłady

  • Wiele osób zastanawia się nad tym, czy karma wraca do zdradzającego. Zranieni po zdradzie możemy mieć ochotę na zemstę – warto jednak z niej zrezygnować i pozwolić działać karmie, a wyrządzone krzywdy powinny zostać odkupione. Pamiętaj, karma jednak nie działa 1:1 – karą zaserwowaną przez karmę nie musi być zdradzenie, twój były partner może pocierpieć także z innych powodów.
  • Spotyka cię ciągły pech? Stłuczone lustro, zarysowany samochód, zgubiona torebka... Zrób rachunek sumienia i zastanów się, czy nie wyrządziłaś nikomu krzywdy. To może być działanie karmy!
  • Jeśli odmówiłaś pożyczki koleżance, która wiecznie prosi o pieniądze, a nigdy ich nie oddaje, nie obawiaj się działania złej karmy. Zachowałaś się zgodnie z karmicznym Prawem Zmian. Pamiętaj, stawianie swojego dobra na pierwszym miejscu nie jest niczym złym! Nie ulegaj innym i nie pozwalaj się wykorzystywać – dobra karma wynagradza dobre uczynki, nie zaś zbytnią uległość.

Dobra karma wraca – przykłady

  • Warto wiedzieć, że karma nie musi wiązać się z ogromnymi, dobroczynnymi przedsięwzięciami – nie musisz organizować milionowej zbiórki charytatywnej, aby zostać wynagrodzoną przez wszechświat. Zaoferuj przyjaciółce pomocną dłoń czy pokrzepiającą rozmowę, a to może wystarczyć, żeby zasłużyć na dobrą karmę.
  • Jeśli chcesz zrobić coś dobrego, a nie masz żadnych konkretnych pomysłów, zainteresuj się lokalnymi inicjatywami. Może akurat organizowana jest pomocowa zbiórka? Możesz wziąć w niej udział, pamiętając jednak, że pomagać trzeba mądrze – słuchaj potrzeb osób, którym pomagasz i nie uszczęśliwiaj nikogo na siłę. Osiągniesz skutek odwrotny od zamierzonego. Dlatego, jeśli nie jesteś pewna, w jaki sposób możesz pomóc, wesprzyj finansowo zaufane organizacje, które pomocą zajmują się profesjonalne.
  • Segregowanie śmieci, niemarnowanie żywności, oszczędzanie wody – nawet drobne działania na rzecz środowiska, traktowane są jako ważne, dobre uczynki. Zadbaj o Matkę Ziemię, a karma cię wynagrodzi!
  • Do jednych z najtrudniejszych form czynienia dobra należy wewnętrzna praca nad sobą. Odezwij się do przyjaciela, którego zaniedbałaś – spójrz krytycznie na to, jak traktujesz najbliższych i spróbuj zrewidować własne zachowanie, a spotka cię dobra karma.

Czy można zmienić złą karmę?

Gdy zła karma wraca i na własnej skórze odczuwamy przykrości, które sami wcześniej wyrządziliśmy… Jedyne, o czym marzymy, to zmiana złej karmy. Czy jest to możliwe? Czy można zatrzymać działanie karmy?

Według jednej z dalekowschodnich filozofii, dopóki żyjesz, możesz wpłynąć na swój los i go odmienić. Dlatego, żeby wystrzec się negatywnej karmy, warto spróbować samodzielnie zadośćuczynić zranionej osobie. Jeśli tylko jest to możliwe, postaraj się wynagrodzić wyrządzone zło i otrzymać wybaczenie. Pamiętaj jednak, że większą wartość będzie mieć pomoc czy rozmowa niż prezenty.

Oprócz tego możesz praktykować pozytywne afirmacje szczęścia – powinny pomóc.