Zmarł Karl Lagerfeld

Tę smutną wiadomość podał właśnie serwis WWD - Karl Lagerfeld nie żyje, zmarł dziś rano w wieku 85 lat w Paryżu. Zagraniczne media nie mają jeszcze szczegółowych informacji co do śmierci i ewentualnej daty pogrzebu. Wiadomo jednak, że projektant ciężko chorował od tygodni i przyczyną jego śmierci jest rak trzustki. Nie było go też na ostatnim pokazie Chanel podczas Paryskiego Tygodnia Mody, gdzie podczas finału pojawiła się za niego projektantka Virginie Viard - wtedy branża zaczęła martwić się o stan projektanta i zastanawiać się, czy to znak, że Lagerfeld powoli żegna się z pracą w Chanel. 

Zobacz: Wywiad ELLE Polska z Karlem Lagerfeldem>>

Jeszcze w poniedziałek 18 lutego otoczenie Karla zaprzeczało pierwszym informacjom w sieci: "Karl dołączył do listy znanych osób, które internet przedśmiertnie zabił plotkami. Wciąż żyje i ma się dobrze, nie wierzcie w to, co czytacie w sieci"

Karl Lagerfeld w całości oddawał się projektowaniu i pracował aż do końca. Jeszcze niedawno dawał swojemu zespołowi instrukcje co do pokazu Fendi, który ma odbyć się w ten czwartek w Mediolanie. 

Karl Lagerfeld zmarł. Chanel żegna projektanta

Dom mody Chanel podał już do informacji publicznej wiadomość o śmierci Karla Lagerfelda: "Z głębokim smutkiem i żalem piszemy dzisiaj o śmierci Karla Lagerfelda. Karl Lagerfeld był wyjątkowym człowiekiem, Kreatorem o nieskończonej wyobraźni. Będzie Go nam bardzo brakować". Swoje wspomnienia dotyczące słynnego projektanta zawarli w niej CEO Chanel - Alain Wertheimer, Bruno Pavlovsky (President of Fashion at Chanel) oraz zastępczyni Lagerfelda, czyli Virginie Viard

"Dzięki jego kreatywnemu geniuszowi, hojności i wyjątkowej intuicji, Karl Lagerfeld wyprzedził swój czas, co w dużej mierze przyczyniło się do powstania międzynarodowego sukcesu Domy Mody Chanel. Dzisiaj nie tylko straciliśmy przyjaciela, ale wszyscy straciliśmy niezwykły twórczy umysł, który dostał carte blanche (wolną rękę) we wczesnych latach 80., aby odkryć markę na nowo" napisał Alain Wertheimer. 
 

Będziemy aktualizować informacje dotyczące śmierci Karla Lagerfelda.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez ELLE Poland (@ellepolska) Lut 19, 2019 o 3:35 PST

Karl Lagerfeld - życiorys i historia projektanta

Karl Lagerfeld był jedną z najważniejszych postaci dla świata mody. Urodził się 10 września 1933 roku w Niemczech, a w wieku dwudziestu lat wyjechał do Paryża ze swoją matką. Dwa lata później wygrał konkurs, który zapewnił mu angaż w domu mody Balmain; współpracował też z Jean Patou, Krizia, Valentino i Charles Jourdan. Po kilkuletniej przerwie na studiowanie sztuki powrócił do świata mody na dobre, najpierw w Fendi, później w Chloe (w 1972 r. stworzył słynną biało-czarną kolekcję Deco). Przełom nastąpił jednak w 1983 r., kiedy Karl Lagerfeld trafił do domu mody Chanel i rozpoczął międzynarodową karierę, która ugruntowała mu pozycję w branży mody. To dzięki niemu francuski dom mody nie tylko odzyskał swoją renomę, ale stał się na dobre jedną z najważniejszych marek w historii. „Gdyby Coco żyła, pewnie byłaby w szoku widząc, jak teraz wygląda jej dom mody. Ale nie miałem wyjścia. Musiałem zrobić coś, aby marka szła z duchem czasu” mówił projektant.

Pracował jako projektant mody oraz wyposażenia wnętrz, fotograf, reżyser kampanii reklamowych i autor zapachów oraz wydawał książki. Stworzył też autorską markę Karl Lagerfeld i jako pierwszy projektant zdecydował się na współpracę z H&M. Powstał o nim dokument „Lagerfeld Confidential”, a niedawno Netflix wypuścił dokument o Chanel i pracy Karla Lagerfelda w ramach serii "7 Days Out"

Więcej: Świat mody żegna Karla Lagerfelda>> 

Czytaj też: Karl Lagerfeld - cytaty z mistrza>>

Zobacz: Najpiękniejsze kampanie Karla Lagerfelda dla Chanel>>