Kanye West znów przechodzi trudne chwile... Problemy ze zdrowiem (psychicznym?), konflikty małżeńskie (podobno jego związek z Kim Kardashian wisiał na włosku, para zdecydowała się pójść na teriapię), projektowanie ubrań dla dzieci - teraz do tej listy doszła krytyka od CFDA. 

Prestiżowa organizacja Council of Fashion Designers of America, która zajmuje się m.in. organizowaniem pokazów w ramach nowojorskiego Tygodnia Mody zarzuciła ostatnio raperowi, że nie powiadomił CFDA o dacie swojego pokazu dla adidasa. Show podobno zaplanowano na 15 lutego w Pier 59 Studio na godzinę 17 (choć na hormonogramie studia fotograficznego nie znaleźliśmy nazwiska muzyka/projektanta). To właśnie tam ma odbyć się premiera linii Yeezy Season 5 na sezon jesień-zima 2017/2018. Niestety ten sam termin dostała marka Marchesa. W ekskluzywnym wywiadzie dla WWD Steven Kolb, prezes i dyrektor CFDA odniósł się do tego:

"Jako planer tygodnia mody, CFDA współpracuje z ponad 300 markami, dla których musi zarezerwować czas, aby mogli pokazać swoje kolekcje i uniknęli konfilktów dotyczących harmonogramu."

Kolb dodał także, że nieuszanowanie procedur wiąże się z "destrukcyjnym wpływem" na cały NYFW i jest niesprawiedliwe w stosunku do reszty projektantów, "którzy zabezpieczyli swoje miejsce w grafiku, ponieważ skorzystali z formalnych procedur". Idąc dalej, pokaz Yeezy Season 5 nie zostanie wpisany do oficjalnego harmonogramu New York Fashion Week. "Jego złe zachowanie nie będzie tolerowane przez branżę".

CFDA nie zamyka swoich drzwi przed Westem, chce współpracować z raperem nad planowaniem tej, czy kolejnej prezentacji kolekcji. Kilka miesięcy temu Kanye zorganizował show na Roosevelt Island. Długa podróż na wyspę uniemożliwiła dojazd na pokazy takich marek jak Whit, Michelle Helene, czy R13. Na dodatek, "modelki oczekiwały na pokaz stojąc na trawniku w pełnym słońcu, pomimo panującego upału. To sprawiło, że zamiast stać na baczność niektóre z nich zaczęły się pokładać, a inne przynosiły im butelki wody. (...) Na wybiegu nie było żadnej "białej", czy stuprocentowo czarnej kobiety - na castingu do pokazu mogły pojawić się wyłącznie dziewczyny "mieszanej rasy"Więcej o pokazie Yeezy Season 4 przeczytasz tutaj >> W poprzednich sezonach dizajnerzy byli zmuszeni zmienić godziny swoich pokazów, gdy Kanye decydował się na prezentację swoich projektów w tym samym przedziale czasowym (nie chcieli rezygnować z obecności najważniejszych stylistów, redaktorów mody oraz gwiazd i blogerów). 

Sytuacji nie chcieli komentować pracownicy Pier 59 Studio, CFDA, rzecznik prasowy Marchesy, a nawet sam Kanye West... Magazyn Billboard otrzymał informację od anonimowego źródła, że zarzuty Stevena Kolba są fałszywe. Jaka jest w takim razie prawda? Mąż Kim Kardashian postanowił zmienić godzinę pokazu. Kolekcja Yeezy Season 5 zostanie zaprezentowana 15 lutego o 15 (czyli 21 czasu polskiego).

"Kanye zadzwonił do mnie osobiście, by poinformować, że nie miał zamiaru pokazywać kolekcji w tym samym czasie co inny projektant. (...) Wyjaśnił, że kiedy zorientował się, że w tym samym czasie odbędzie się pokaz Marchesy zaczął myśleć na alternatywnymi opcjami. CFDA docenia wysiłki Kanye i cieszy się na dalszą współpracę, tak żeby Yeezy znalazło się w oficjalnym harmonogramie", przyznał w swoim oświadczeniu Steven Kolb.