W połowie 2012 r. Vogue ogłosił Health Initiative, manifest który miał wprowadzić nowe standardy we wszystkich edycjach magazynu. Wśród założeń była m. in. rezygnacja ze współpracy z nienaturalnie szczupłymi modelkami, a także z dziewczynami, które nie ukończyły 16 lat. Sens tej inicjatywy do dzisiaj pozostaje niejasny, bo odstępstwa od reguły zdarzają się często, sprowadzając na Vogue falę krytyki i zarzuty o hipokryzję. Zdjęcia modelek 14 czy 15-letnich ukazały się we włoskiej, japońskiej i chińskiej edycji. Pod lupę trafił też listopadowy numer Vogue Mexico, w którym można było zobaczyć sesję Kevina Sinclaira z Julie Borawską w roli głównej. Modelka reprezentowana przez agencję Gaga ma 15 lat. Pierwsze kroki w modelingu stawiała już dwa lata temu. Od tego czasu jej zdjęcia ukazały się w każdym liczącym się polskim magazynie, m. in. w dwóch numerach ELLE.

Temat sesji dla Vogue Mexico podjął prestiżowy amerykański serwis Fashionista, następnie informacje o Julie ukazały się m. in. na Huffington Post i nydailynews.com. Redakcja Vogue próbowała się bronić, tłumacząc, że gotową sesję kupiono od fotografa. Z kolei Kevin Sinclair utrzymuje, że wydawało mu się, że dziewczyna ma 18 lat, a informacji o jej wieku poskąpiła mu agnecja. Jeśli traktować manifest Health Initiative poważnie, tłumaczenie te brzmią śmiesznie. Kompozytka Julie na stronie Gaga Models zawiera jej rok urodzenia (1998), podobnie jak jej profil na FMD. Na Instagramie Borawska przedstawia się jako 15-letnia modelka z Polski.

Wpadka wizerunkowa Vogue'a może tylko pomóc Julie Borawskiej. Serwisy - od USA aż do Nowej Zelandii - pokazują jej zdjęcia, nie tylko te z feralnej sesji dla Vogue. Cała afera wydaje się sztuczna - przez wiele lat nikogo nie dziwiły modelki w wieku gimnazjalnym. Szczególnie, że Gaga Models cieszy się doskonałą opinią agencji o rodzinnej atmosferze i bardzo opiekuńczym podejściu do najmłodszych podopiecznych. Wywodzi się z niej m. in. JAC, która swoją oszałamiającą karierę rozpoczęła jako 13-latka. Czy Julie pójdzie jej śladem i wejdzie na sam szczyt?

Zdjęcia Julie Borawskiej zobaczycie w GALERII >>>