John Lennon i Yoko Ono w nieznanym dotąd wywiadzie

Onalezione w większości niesłyszane taśmy, są zapisem rozmów Johna Lennona i Yoko Ono wraz z kanadyjskim dziennikarzem Kenem Zeiligem, które zostały przeprowadzone trzykrotnie między 1969 a 1970 rokiem. Materiał oferuje wgląd w takie tematy jak ulubione piosenki Beatlesów Lennona, jego miłość do Yoko Ono, zepsutą moc sławy i jego poczucie hipokryzji z powodu początkowego przyjęcia Orderu Impreium Brytyjskiego.

W tym czasie członek the Beatles był świeżo po ślubie ze swoja ukochaną Yoko Ono oraz na przełomie rozpadu zespołu. Wcześniej jedynie pięć minut materiału z wywiadu był wyemitowane w programie telewizyjnym pod koniec lat 80. Zeilig zmarł w 1990 roku, ale jego rodzina dopiero niedawno odkryła taśmy. Szacuje się, że kosztują od 20 000 do 30 000 funtów.

Guardian opublikował fragmentu transkryptu wywiadu z Lennonem, gdzie możemy przeczytać m.in. o ulubionych utworach Beatlesów muzyka:

Jestem uprzedzony, lubię swoje własne, wiesz. [śmiech] Podoba mi się Revolution 9.

– eksperyment dźwiękowy o swobodnych formach w kulminacyjnym momencie The White Album. Zapytany o pozostałe utwory, wybiera:  I Am the Walrus, Strawberry Fields Forever, A Day in the Life and Rain.

W wywiadzie artysta mówi również  o wpływie grupy The Beatles na kulturę i lata 60., tłumacząc, że zespół był częścią pewnego ruchu, a nie ruchem samym w sobie. Dowiadujemy się o sławie, którą odczuł, a którą pokazuje w ciemnych barwach, a także powodzie, dla którego zwrócił honorowe odznaczenie - Order Imperium Brytyjskiego z 1965 roku.

Oprócz Lennona wywiad przeprowadzany jest też z Ono, którą muzyk poślubił w marcu 1969 roku. W rozmowie z wielką czułością mówi o swojej miłości do niej:

To ona rekultywowała naturalnego Johna Lennona… tego który zaginął w sprawie Beatlesów, w świecie i tak dalej. I stworzyła ze mnie prawdziwego mnie.

Lennon w rozmowie dodaje:

Pragnę umrzeć dokładnie w tej samej minucie co ona, w przeciwnym razie, nawet jeśli stanie się to trzy minuty później, będzie to piekło. Nie mógłbym tego znieść przez trzy minuty.

Aukcja archiwalnego nagrania odbędzie się 28 sierpnia w domu aukcyjnym Omega Actions w Mereyside. Na ten moment nie wiadomo, czy nagranie zostanie udostępnione publicznie, czy nabywca zachowa je tylko dla siebie...