Joga dla początkujących - te ćwiczenia możesz wykonać w pracy

Odczuwasz częste bóle pleców, mrowienie w nogach, a może doskwiera Ci nieprzyjemne poczucie braku elastyczności w ciele? Siedzenie przez kilka godzin przed komputerem nie pomoże w walce z tymi problemami. Są jednak sposoby, by polepszyć swój stan, nawet jeśli codzienna praca w dużym stopniu ogranicza Twój ruch. Należą do nich delikatne ćwiczenia na kręgosłup, które pozwalają wyprostować się skrzywionemu od patrzenia w ekran karkowi i plecom. Dzięki nim rozmasujesz każdy swój kręg, a Twoja sylwetka stanie się wyprostowana. W końcu joga nie musi odbywać się tylko na macie! 

Joga na kręgosłup - jak ćwiczyć w pracy?

Kojarzysz jogę ze staniem na głowie Istnieje mnóstwo pozycji jogi, które z powodzeniem wykonasz na siedząco, nie wstając z krzesła. Angażują one nie tylko miednicę, mięśnie brzucha i każdy Twój kręg, ale również dolne partie ciała. Praktykując je regularnie przez 5-15 minut nie tylko poprawisz swoją kondycję - zyskasz również lepsze samopoczucie. Wykorzystaj ten czas na oderwanie się myślami od pracy, wprowadzając umysł w stan relaksacji. Przede wszystkim staraj się oddychać głęboko, przez nos, by stłumić targający Tobą stres. Pomoże Ci w tym 5 poniższych pozycji.

Joga w pracy - ćwiczenia: 

1. Pozycja skały

Usiądź wygodnie, rękoma złap krawędzie krzesła i, używając siły ich mięśni, podnieś na dłoniach pośladki i nogi. By wytrwać w pozycji ściągnij ramiona i zepnij mięśnie brzucha. Wytrzymaj w niej, biorąc od 3-5 głębokich oddechów. Powtórz 3 razy.

2. Wyciąganie boków

Czas na porządne przeciągnięcie się - podobne do tego, które wykonujesz budząc się w leniwą niedzielę. Zapleć palce w koszyczek, po czym odkręć je zewnętrzną stroną dłoni do siebie. Następnie wyprostuj ręcę w łokciach i unieś je wysoko do góry, wyciągając cały tułów w stronę sufitu. Teraz przechyl się w prawo, a później w lewo, łagodnie opuść ręce w dół, zmień zaplecenie palców na to mniej wygodne i powtórz ponownie tę samą czynność. 

3. Twist z podporem

Złap lewą dłonią tylne podparcie krzesła i mocno skręć sam tułów w jej stronę pilnując, by miednica pozostała stabilnie w tym samym miejscu. Wyciągnij kark, zaglądając za swoje lewe ramię. Weź trzy głębokie oddechy w tej pozycji, po czym powtórz ją na prawą stronę. 

4. Rozciąganie ud

Usiądź wygodnie, wyprostuj głowę, spójrz przed siebie i zegnij prawą nogę, po czym oprzyj jej kostkę na lewym kolanie (tak, aby zgięta noga tworzyła kąt prosty). Teraz przyłóż prawa dłoń do wiszącego w powietrzu kolana i zacznij dociskać je w stronę podłogi. Czujesz rozciąganie ud? Weź kilka głębokich oddechów i powtórz pozycję na lewą stronę. 

5. Savasana

Na koniec zrelaksuj całe swoje ciało. Jeśli masz taką możliwość, usiądź na krześle w siadzie po turecku, złącz palce wskazujące z kciukiem i oprzyj dłonie na kolanach. Na chwilę zamknij oczy i pomyśl o przyjemnym miejscu w plenerze, w którym chciałabyś się aktualnie znaleźć - chociaż przez chwilę zapomnij, jak brzmi dźwięk wduszanej klawiatury. Weź trzy głębokie wdechy przez nos, wolno wypuszczając powietrze przez gardło. Nastrojona w ten sposób, możesz wrócić do pracy! 

Potrzebujesz więcej inspiracji? Zobacz 5-minutowe propozycje ćwiczeń jogi w pracy  z YouTube: 

Joga przy biurku z Adriene

  

Tekst: Zuzanna Ludwig / Green City Life