Na co powinnaś zwrócić uwagę, nakładając odżywkę? Na to pytanie odpowiada 4 fryzjerów gwiazd i modelek z najlepszych salonów w Stanach.

1. Nakładasz odżywkę na mokre pasma

Możemy się założyć, że co najmniej 50% kobiet powiela ten szkodliwy nawyk. Często nawet nie jesteśmy świadome, jak mocno wpływa na skuteczność pielęgnacji.

Wielkim błędem jest aplikacja odżywki na długość włosów bez wcześniejszego wyciśnięcia ich z nadmiaru wody” – tłumaczy Min Kim, stylistka fryzur i globalna ambasadorka L’Oréal Professionnel. „Włosy są jak tkanina. Wyciśnięcie ich z wody przed nałożeniem odżywki pozwala kosmetykowi głębiej penetrować do wnętrza włosów. W przeciwnym razie produkt po prostu z nich spływa” – wyjaśnia ekspertka.

Wniosek? Zawsze po spłukaniu szamponu dokładnie (ale przy tym delikatnie!) odciśnij wodę z włosów, aby mogły bez przeszkód wchłonąć drogocenne składniki zawarte w odżywcze.

2. Nakładasz odżywkę za blisko skóry głowy

Marc Mena, który wśród swoich klientek ma Christinę Ricci i Mindy Kaling, wskazuje na kolejny popularny błąd w aplikacji odżywki: nakładanie jej zbyt blisko nasady włosów.

Przez to twoje włosy i skalp szybciej się przetłuszczają. Dodatkowo pory zatykają się, a na skórze głowy mogą pojawiać się wypryski” – mówi fryzjer gwiazd. Przestrzega on, że powtarzanie tego błędu może prowadzić do poważniejszych konsekwencji niż tylko oklapnięta fryzura. „Przesadzanie z ilością odżywki powoduje nadbudowę zanieczyszczeń na skórze głowy i niedotlenienie mieszków włosowych, co może nasilić wypadanie włosów” – podsumowuje ekspert.

Zasada jest prosta: odżywkę nakładaj do około 2/3 długości włosów. Te u nasady są silne i mało zniszczone, więc nie musisz się o nie martwić. Nie przeciągaj kosmetyku na skórę głowy, a żeby unikać nagromadzenia zanieczyszczeń blokujących pory, raz na dwa tygodnie wykonuj głęboko oczyszczający peeling.

Peeling trychologiczny - ranking najlepszych peelingów do skóry głowy >>

3. Nie używasz kosmetyków fryzjerskich

Fryzjerzy nie bez powodu na włosach swoich klientek stosują produkty profesjonalne. W końcu pasma po wizycie w salonie mają wyglądać zdrowo i nienagannie – tu nie ma miejsca na fuszerkę i nieprzewidziane rezultaty. Idealny efekt są w stanie zapewnić tylko specjalne formuły stworzone z myślą o pielęgnacji salonowej, więc jeśli naprawdę zależy ci na dobrej kondycji włosów – nie kalkuluj i wybieraj dobre jakościowo kosmetyki. Tę radę szczególnie powinny wziąć sobie do serca posiadaczki włosów farbowanych. Tylko produkty fryzjerskie potrafią na dłużej zatrzymać ich kolor i blask, ponieważ zawierają dokładnie te składniki, które potrzebne są do przedłużenia żywotności farby. „Używaj szamponów i odżywek rekomendowanych przez twojego kolorystę” – zaznacza Bronwen Robinson, stylistka fryzur pracująca za kulisami nowojorskiego fashion week. „Bez sensu jest wydawać ciężkie pieniądze na farbowanie w salonie, a potem oszczędzać na produktach, które powinny pomagać w utrzymaniu koloru”.

Dobrze jest więc przyjrzeć się, jakich produktów używa twój fryzjer bądź fryzjerka podczas realizowania usługi. Nie wahaj się pytać swojego kolorystę o użyte kosmetyki albo o rekomendację. Jeśli nie jesteś pewna, po jaką pozycję sięgnąć – ufaj markom, które współpracują z salonami fryzjerskimi. Do takich należy np. włoska marka Insight posiadająca w portfolio naturalne i skuteczne kosmetyki do włosów silnie zniszczonych, farbowanych czy rozjaśnianych.

 

Kosmetyki cieszące się zaufaniem fryzjerów znajdziesz też w portfolio L’Oréal Professionnel. Koloryści chętnie polecają klientkom serię Vitamino Color, która przedłuża efekt farbowania włosów, a także gamę Blondifier chroniącą rozjaśniane włosy przed żółknięciem i przesuszeniem.

 

4. Nie spłukujesz dokładnie odżywki

Ostatnia rada, tym razem od nas: zawsze upewnij się, że dobrze spłukałaś odżywkę. Nie myśl, że pozostawiając resztki kosmetyku na włosach robisz im przysługę i lepiej je nawilżasz. To tak nie działa. Pozostałości odżywki mogą nadmiernie obciążać pasma, powodować ich strączkowanie i nieświeży wygląd. Postaraj się dobrze usunąć resztki kosmetyku, a jeśli potrzebujesz dodatkowego nawilżenia – stosuj odżywki bez spłukiwania, które aplikujemy na włosy po osuszeniu ręcznikiem.