Czym jest jedwab?

To kosmetyk sprzedawany zazwyczaj w formie płynnej, który pomaga nadać włosom gładką, przyjemną w dotyku strukturę. Zabezpiecza też końcówki włosów przed rozdwajaniem i ułatwia rozczesywanie. W większości przypadków, nazwa ,,jedwab" jest umowna – składnik ten jest jednym z wielu składników zawartych w kosmetyku (to nie tylko proteiny jedwabiu czy ekstrakty roślinne). W skład produktu wchodzi zazwyczaj baza, silikony, oleje i witaminy – sam jedwab jest tylko dodatkiem.

Laminowanie włosów w domu. Jak to zrobić? Najważniejszy składnik masz w swojej kuchni>>

Czy istnieje jednak czysty jedwab do włosów bez dodatkowych składników? Tak: wystarczy kupić jedwab hydrolizowany. Tego typu produkt należy jednak samodzielnie rozcieńczać (1  ml jedwabiu przypada na 10-20 ml wody). Nie nadaje się do stosowania w pełnym stężeniu. Kosmetyk można dodawać też do porcji odżywki, zaraz po zastosowaniu szamponu do włosów. Jedwab z dodatkiem innych składników jest dużo łatwiejszy w stosowaniu – ten stężony wydaje się jednak dużo bardziej wydajny. Warto nałożyć jego niewielką ilość nie tylko na same końcówki, ale też wyżej, by odżywić suche włosy i poprawić kondycję włosów (nie stosujmy go jednak na u nasady, by nie dotykać nim skóry głowy).

Jak działa jedwab na włosy? Jego działanie można porównać do serum do włosów: nie daje tak spektakularnych efektów jak regularne stosowanie masek czy odżywek, ale doskonale wspomaga codzienną pielęgnacje, zabezpieczając włosy przed uszkodzeniami. Na pewno szybko zauważycie, że nawet popularne "biosilk silk therapy" zapewni Wam najlepsze efekty: "jedwabne" włosy, ochronę przed utratą wilgoci czy zniwelowaną łamliwość.

Jedwab do włosów – efekty

Włosy regularnie zabezpieczane jedwabiem przestają się rozdwajać. Aby na zawsze pozbyć się rozdwojonych końcówek, wystarczy więc podciąć te już rozdwojone, a potem każdego dnia nakładać na włosy jedwab; przy czym jeśli produkt szybko wyparowuje, najlepiej stosować go częściej. Dlaczego to tak działa? Silikony i oleje zawarte w jedwabiu wygładzają strukturę włosa, chroniąc go przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto pokryte produktem końcówki stają się śliskie w dotyku, nie trą więc o siebie i nie powodują uszkodzeń, przeradzających się w rozdwojone końce.

Czy jednak można ,,naprawić" jedwabiem te końce, które już są rozdwojone? Niestety, kosmetyki nie mają takich właściwości. Regularnie pokrywane jedwabiem końcówki nie będą rozdwajać się mocniej, ale nie ,,skleją" się.

Jedwab wpływa jednak nie tylko na końce. Stosowanie go na całą długość włosów sprawia, że stają się gładsze w dotyku; ponadto łatwo je rozczesać. Regularne nakładanie kosmetyku zapewnia wygładzenie struktury włosa i koniec problemów z kołtunami.

Jedwab do włosów – jak stosować?

Jak nakładać jedwab na włosy? Wszystko zależy od rodzaju produktu:

  • Płynny jedwab do włosów – kroplę produktu wylewamy bezpośrednio na dłonie i go w nich rozmasowujemy. Następnie rozprowadzamy produkt na włosach. Robimy to delikatnie i dokładnie. Pod koniec, warto rozczesać włosy szczotką, by rozprowadzić produkt lepiej i wyczesać jego ewentualny nadmiar. Jedwab w płynie jest wyjątkowo wydajny: zwykle wystarczy użyć jednej do trzech kropel produktu.
  • Jedwab do włosów w sprayu – najlepiej podzielić włosy na kilka pasm i spsikać je dokładnie sprayem. Na całe włosy w zależności od długości powinno wystarczyć ok. 5 do 10 psiknięć. Warto pod koniec rozczesać włosy, rozprowadzając równomiernie produkt.

Czy jedwab wysusza włosy?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, sam jedwab nie wysusza włosów. Problem stanowią alkohole, zawarte w niektórych produktach. Dobry jedwab do włosów nie powinien więc zawierać alkoholów wysuszających, oznaczonych w składzie kosmetyku jako:

  • Alcohol Denat
  • Ethanol
  • SD Alcohol
  • Propanol
  • Propyl Alcohol
  • Isopropyl Alcohol

Działanie takich kosmetyków mija się z celem: alkohol wysusza włosy wygładzone wcześniej przez dobroczynne składniki produktu. Choć włosy poddane działaniu kosmetyków z alkoholami mogą wydawać się gładkie bezpośrednio po użyciu produktu, będą powoli się niszczyć.

Jak sprawdzić, czy kosmetyk zawiera alkohol? Każdy produkt ma zamieszczoną listę składników na etykiecie, najlepiej więc spisać do notatnika listę szkodliwych alkoholi i podczas wizyty w drogerii zweryfikować, czy nie ma ich w składzie kosmetyku.

Jedwab do włosów – jaki wybrać?

Jak zdecydować się na odpowiedni jedwab na włosy? Jeśli tylko wybierzemy produkt pozbawiony alkoholu, unikniemy zniszczeń. Pozostałe składniki zależą od naszych preferencji:

  • Popularny jest jedwab do włosów bez silikonu i alkoholu: o ile alkohol szkodzi każdemu, silikonów w składzie powinny unikać te osoby, których włosy są zbyt przyklapnięte lub kręcone. Silikony mocno dociążają włosy, powodując u niektórych tzw. ,,przyklap" lub rozprostowanie skrętu. Jeśli używamy wyłącznie delikatnych szamponów, możemy też nie domywać silikonów z włosów.
  • Jeśli zależy nam na maksymalnym wygładzeniu, szukajmy kosmetyków z jedwabiem hydrolizowanym wysoko w składzie (składniki pierwsze na liście mają największą zawartość procentową w kosmetyku). Jedwab w składzie kryje się pod nazwą Hydrolized Silk.
  • Działanie produktu wzmocnią dodatkowe składniki, takie, jak prowitamina B5, witamina A czy kwasy tłuszczowe. Im bogatszy w drogocenne składniki kosmetyk, tym lepszego działania możemy się po nim spodziewać.
  • Co z ceną produktu? Dobrej jakości jedwab można kupić już za kilkanaście złotych za małą buteleczkę. Tego typu produkt można zakupić zarówno w drogerii, jak i w hurtowni fryzjerskiej. Należy przy tym pamiętać, że produkty podejrzanie tanie w stosunku do dużej pojemności (cena np. 15 zł za 100 ml) będą mocno rozcieńczone, silikonowe i pozbawione większości składników odżywczych.

Jedwab do włosów – opinie

Jakie są opinie internautek o jedwabie? Zebraliśmy kilka z nich:

„Mam cienkie i słabe włosy, które bardzo szybko się niszczą. Po jedwabiu są miękkie i jedwabiście gładkie oraz mają ładny połysk Wystarczy jedna kropla na włosy średniej długości. Gorąco polecam!”

Mig101, wizaz.pl

„Jedwab powoduje, że moje włosy stają się lśniące, dzięki czemu wydają się dużo zdrowsze. Stosuję go także jako preparat zabezpieczający końcówki przed niszczeniem się oraz jako ochronę, używaną bezpośrednio przed prostowaniem lub suszeniem włosów.”

toffi87, netkobiety.pl

„Ostatnio kupiłam jedwab do włosów. O wiele ułatwił mi rozczesywanie po myciu. Włosy są przyjemne w dotyku i świetnie wyglądają! Produkt rewelacyjnie działa na zniszczone końcówki i suche włosy.”

mekito666, vinted.pl