Jak podał właśnie serwis branżowy WWD.com, nową kolekcję haute couture Jean Paul Gaultier ma stworzyć we współpracy z japońską projektantką Chitose Abe, znaną jako dyrektor kreatywna popularnej marki Sacai. To współpraca, która budzi wiele emocji - szczególnie, że luksusowy brand, który powstał w 1999 roku i znany jest chociażby ze świetnie skrojonych trenczy i zamiłowania do marynarskich pasków, wcześniej projektował między innymi z The North Face, Nike i Apple, a JPG jeszcze niedawno głosił, że kończy z pokazami haute couture. Ostatni pokaz Gaultiera odbył się 22 stycznia w Théatre du Châtelet, co więcej projektant świętował podczas niego 50-lecie pracy twórczej. Jednak jeszcze w wideo-zaproszeniu na finałowe show zdradził: "Mam nowe pomysły, a wszystkie sekrety zdradzę w swoim czasie". Teraz w końcu okazało się, co konkretnie miał na myśli francuski dyrektor kreatywny.

Jean Paul Gaultier x Sacai wezmą na warsztat kolekcję couture na jesień 2020, a efekty współpracy zaprezentują już w lipcu w Paryżu.

Wspólna kolekcja z Sacai to początek nowej strategii JPG. Projektant, który na początku roku zapowiedział, że kończy z haute couture, w końcu zdecydował się odsłonić nowe plany dotyczące przyszłości własnego domu mody i okazuje się, że nie zrezygnuje z tworzenia w stu procentach. Jak zdradza w rozmowie z Women's Wear Daily, od teraz co sezon planuje zapraszać do współpracy innych projektantów, by razem z nimi szukać nowych wizji wysokiego krawiectwa i interpretować kody marki Jean Paul Gaultier. 

"Pomysł zrzeszenia różnych projektantów, którzy interpretowaliby jedną markę Haute Couture przyszedł mi do głowy w latach dziewięćdziesiątych, kiedy myślałem o paryskim Haute Couture House. Cieszę się, że ta koncepcja stanie się teraz rzeczywistością dzięki współpracy z Chitose Abe z Sacai, która będzie moją pierwszą gościnną projektantką. Podziwiam jej twórczość, mamy wiele wspólnych cech i podobną wizję mody. Cieszę się, że mogę dać jej pełną swobodę" powiedział o nowym zawodowym etapie Jean Paul Gaultier. Chitose Abe skomentowała nadchodzącą współpracę równie entuzjastycznie: "Od dawna podziwiam wyjątkową wizję wywrotowej kobiecości Jeana Paula i jego oryginalność - to cechy, które do których dążyłam od samego początku swojej pracy zawodowej. To prawdziwy zaszczyt mieć możliwość bycia opiekunem jego domu mody i to jeszcze jako pierwszy projektanty tego przedsięwzięcia".

Jean Paul Gaultier wiosna-lato 2020: ostatni pokaz haute couture francuskiego projektanta>>

Przypomnijmy, że niedawno współpracę ogłosili Prada i Raf Simons. Belgijski projektant objął stanowisko co-creative director, co oznacza, że będzie miał równie ważny wspływ na kolekcje włoskiej marki, co sama Miuccia Prada. Ich pierwsza wspólna kolekcja ma się pojawić już we wrześniu (będą to ubrania na sezon wiosna-lato 2021). Nie możemy się jej doczekać równie bardzo, co projektów z metką Jean Paul Gaultier x Sacai. To będzie zupełnie nowa jakość i prawdopodobnie przełomowy etap w historii mody. Czujemy to w kościach. 

Czytaj więcej: Raf Simons i Prada? Projektant dołącza do włoskiego domu mody jako drugi dyrektor kreatywny>>