Japandi to styl wnętrzarski, który powstał z połączenia japońskiego minimalizmu i skandynawskiej prostoty. Dominują w nim naturalne materiały, proste formy i jasne barwy, które tworzą spokojną, harmonijną przestrzeń. W takim otoczeniu łatwo odpocząć i schować się przed nadmiarem bodźców współczesnego świata - być może to dlatego stał się tak popularny…  Odcienie bieli, ciepłe beże, szarości i brązy są przełamane soczystą zielenią roślin doniczkowych.

Meble w stylu japandi mają proste formy, są funkcjonalne, często wykonane z drewna i wikliny. We wnętrzach nie ma przepychu, świecidełek i nadmiaru ozdób. Dzięki temu dom wygląda ponadczasowo i elegancko. Bardzo ważne jest też zachowanie równowagi pomiędzy funkcjonalnością i estetyką - wnętrza urządzamy pod swoje potrzeby, a nie na odwrót.

Oto kilka przykładów stylu japandi, którymi warto się zainspirować podczas urządzania mieszkania.

Prostota

Japandi to przede wszystkim prostota i przestrzeń - w myśl zasady „mniej znaczy więcej”. Ograniczamy liczbę bibelotów, a ciężkie komplety mebli i meblościanki zamieniamy na niskie komody i konsole, na których możemy eksponować ciekawe wazony, rzeźby czy ulubione książki. W tym stylu idealnie sprawdzą się proste, drewniane meble z jasnymi frontami (biel, beż, ecru i brąz), zwłaszcza te, w których można dużo ukryć - zamykane szafki i szuflady pomieszczą wszystkie potrzebne, aczkolwiek wprowadzające zbyt dużo wizualnego chaosu przedmioty - taką komodę można zamówić na wymiar, idealnie dostosowując ją do swoich potrzeb, na stronie meble.pl.

 

Natura i design

Kolejny wyróżnik pomieszczenia w stylu japandi to naturalne, organiczne materiały i dodatki. Bambus, len, wełna, zielone rośliny doniczkowe, a także drewno - najlepiej w formie, która ukazuje jego naturalną strukturę. Wszystkie te materiały często mają zachowane swoje  naturalne barwy, co dodaje przestrzeni ciepła i przytulności. Perfekcyjny dodatek dla fanek japońsko-skandynawskiej estetyki znalazłyśmy w 9design. To designerski stołek o surowej formie i zaokrąglonych kształtach, który może pełnić funkcję malutkiego stolika kawowego albo kwietnika.

 

Wygoda

Japandi stawia na równowagę pomiędzy wyglądem i funkcjonalnością - wszystko ma swoje miejsce i służy określonym celom. Meble i akcesoria powinny być zarówno piękne, jak i praktyczne - w końcu dom to nie wystawa w sklepie meblowym, tylko miejsce, w którym mamy czuć się komfortowo. Jeśli decydujemy się na zakup sofy, powinna być przede wszystkim wygodna i łatwa w utrzymywaniu w czystości. Taka jak wszechstronny narożnik Libretto z KLER, z ruchomymi oparciami, regulowanymi zagłówkami i podłokietnikami, a także obrotowym szezlongiem i lampką. Jeden mebel, a tyle funkcji: może być siedziskiem,  leżanką na szybki „power nap” po pracy, a także miejscem do czytania czy oglądania filmów.