Co to jest utwardzacz do paznokci?

Utwardzacz do paznokci naturalnych może spełniać kilka zadań. Nie tylko utwardzi osłabioną płytkę paznokci, ale również nada im połysk i sprawi, że będą szybciej rosły. Ponadto zwiększy przyczepność lakieru oraz poprawi jakość krycia. W niektórych przypadkach możesz stosować go zamiast naturalnego lakieru do paznokci - pięknie je nabłyszczy i odżywi. Duża część utwardzaczy chroni płytkę paznokcia przed szkodliwym działaniem lakieru czy promieniowaniem UV albo przedłużają trwałość koloru (jest to opcja szczególnie atrakcyjna dla kobiet, które preferują tradycyjne lakiery do paznokci). 

Jak stosować utwardzacze do paznokci? 

Bardzo wiele zależy od tego, jak użyjesz utwardzacza do paznokci. Jeśli ma w składzie witaminy i minerały, możesz aplikować go przed nałożeniem koloru i traktować jako bazę (taki produkt z reguły utwardza płytkę paznokcia, delikatnie ją przy tym matując). Powinien wtedy uodpornić paznokcie na szkodliwe działanie lakieru. 

Niektóre, zwykłe utwardzacze możesz nakładać jako top, na etapie końcowym. Aplikuj je na wyschnięty lakier - wówczas nabłyszczą paznokcie, utwardzą je i sprawią, że będziesz kilka dni dłużej cieszyć się ich pięknym kolorem. 

Na rynku są też dostępne utwardzacze, które możesz stosować zarówno przed nałożeniem lakieru, jak i po aplikacji. 

Jaki utwardzacz do paznokci wybrać?

Wszystko oczywiście zależy od tego, jaki jest cel stosowania przez ciebie utwardzaczy do paznokci. Na początku zadaj więc sobie to kluczowe pytanie - odpowiedź jest niezwykle istotna w celu dobrania odpowiedniego produktu. 

Pamiętaj, że cena kosmetyku nie zawsze idzie w parze z jego jakością. Przy wyborze koniecznie zwracaj więc uwagę na składniki utwardzaczy - wybieraj te, które zawierają m.in.: kreatynę chroniącą płytkę, filtry UV, octan etylu, octan butylu, nitrocelulozę, żywicę formaldehydową. Powinnaś być zadowolona z finalnej decyzji i, co najważniejsze - efektów, które bardzo prędko zobaczysz. W wielu drogeriach znajdziesz już lakiery z utwardzaczem (w tym m.in. m.in. lakiery bezbarwne w sprayu z utwardzaczem) oraz utwardzacze, które nie nabłyszczają, a matują płytkę paznokcia. Akrylowy utwardzacz do paznokci tworzy z kolei barierę ochronną dla płytki, przypominającą sztucznego paznokcia i przeciwdziała urazom mechanicznym. 

Jak widać - utwardzacz do paznokci naturalnych ma bardzo wiele zalet. A jak to wygląda w przypadku utwardzacza do paznokci hybrydowych i akrylowych? Wiemy już, że utwardzacz do paznokci naturalnych z reguły służy ich odżywieniu, utwardzeniu i przedłużeniu trwałości koloru. Utwardzacz do paznokci hybrydowych pełni podobną funkcję, ale oczywiście wymaga utrwalenia pod lampą UV. 

A czym różni się utrwalacz od utwardzacza do paznokci? Utrwalacz, czyli tzw top coat, ma znacznie węższe działanie niż utwardzacz. Z reguły nie odżywia paznokci. Sprawia, że tradycyjny lakier staje się trwalszy. Niekiedy przyspiesza proces suszenia lakieru i pięknie nabłyszcza płytkę paznokcia. 

Czy można rozcieńczyć lakier do paznokci utwardzaczem? Dobra wiadomość - gęsty lakier do paznokci nie zawsze od razu musi lądować w koszu! Ta metoda wprawdzie nie zawsze działa i może trochę obniżyć jakość krycia, jednak warto wiedzieć, jak rozrzedzić lakier. Spróbuj dokładnie połączyć bezbarwny utwardzacz z produktem, którego chcesz uratować. Tracisz niewiele, a możesz zyskać manicure ze swoim ulubionym kolorem. 

Dobre utwardzacze do paznokci