Ser mozzarella do pizzy

Jaki ser do pizzy? Jak odpowiedź pierwsza narzuca się królowa serów, mozzarella. Słynie jako najlepszy ser do pizzy, niezbędny w klasycznej, neapolitańskiej marghericie. Oryginalna mozzarella to ser podpuszczkowy pochodzący z włoskiej Kampanii. Wytwarza się ją z mleka bawolic, czyli samic wołu domowego. Tańsza i bardziej popularna odmiana mozzarelli wyrabiana jest z mleka krowiego. Najbardziej cenioną odmianą jest z kolei mozzarella di bufala campana, ser pochodzący wyłącznie z miasta Aversa, wyrabiany według historycznych receptur.

Mozzarella to niezwykle ciągnący ser do pizzy. Wersja idealna do takiego zastosowania jest nieco odtłuszczona i pozbawiona wody - to zapewnia jej idealną topliwość. Nie powinna też być sprzedawana w serwatkowej zalewie.

via GIPHY

Ser capreggio do pizzy

Jaki ser do pizzy wybrać, jeśli nie klasyczną mozzarellę? Capreggio to ser będący  składnikiem nieco mniej popularnych odmian pizzy. Ten włoski ser do pizzy jest zrobiony z serwatki i w smaku bardzo przypomina delikatny, kremowy twaróg. Czy capreggio to dobry ser na pizzę? Wszystko zależy od oczekiwań. Z pewnością nie można od niego oczekiwać spektakularnego roztapiania się, jak od dobrej mozzarelli. To z pewnością ciekawy wybór, jednak zdecydowanie nie klasyczny. Warto połączyć go na pizzy z innymi serami.

Jaki ser żółty do pizzy?

jaki ser do pizzy wybrać, mając do dyspozycji sery żółte? Sprawdzą się te, które po podgrzaniu nabierają ciągnącej konsystencji. Wśród łatwo dostępnych w Polsce serów żółtych niezawodnym wyborem będzie Gouda lub ser Podlaski. Dobra jakość stanowi gwarancję świetnego smaku pizzy, dlatego nie warto stawiać na najtańsze sery. Najlepiej na pizzy roztapia się schłodzony i szybko starty na tarce ser żółty.

Parmezan do pizzy

Jaki ser do pizzy wybrać, by pozostać przy włoskich klimatach i przy tym skosztować odmiany? Parmezan, a właściwie ser Parmigiano - Reggiano, to twardy ser z krowiego mleka, wytwarzany na podpuszczce i leżakujący w solance. Sprawdza się świetnie jako ser dodatkowy, niekoniecznie główny. Ze względu na swoją konsystencję raczej nie topi się i nie ciągnie.

Dobry parmezan z pewnością urozmaici pizzę. Ten najwyższej jakości wyrabiany jest z mleka krów rasy reggiana i powstaje w wyłączne jednej mleczarni na świecie.

Ricotta do pizzy

Wśród ciekawych dodatków do pizzy znajduje się serek ricotta. To niedojrzewający ser zwarowy o bardzo miękkiej konsystencji. Przypomina twaróg i zawiera do 30% tłuszczu. Ze względu na słodki smak jest popularnym dodatkiem do deserów, co nie znaczy jednak, że całkowicie nie sprawdza się na pizzy.

Oprócz ricotty z serwatki, można kupić także ricottę z mieszanki serwatki i mleka lub z czystego, pełnego mleka - ta ostatnia jest dość trudno dostępnym produktem.

Ser feta do pizzy

Jaki ser do pizzy wybrać, by odejść od włoskich nut? Grecka feta sprawdzi się doskonale, zwłaszcza w towarzystwie oliwek i rukoli. Trzeba jednak pamiętać, że ser ten nie ulega topnieniu - po upieczeniu będzie miał na pizzy postać kawałków. Jest też mocno słony, trzeba więc uważnie dobierać pozostałe składniki i przyprawy. Ser feta doskonale sprawdza się jako drugi ser, obok ciągnącego się.

Oscypek do pizzy

Jaki ser do pizzy domowej, która ma zaskoczyć domowników i gości. Oscypek! Pizza to dziś produkt niemal międzynarodowy, choć o niepodważalnie włoskich korzeniach. Wędzony, pyszny i aromatyczny oscypek nada jej całkiem nowego smaku. Coraz częściej można się z nim spotkać w recepturze pizzy - towarzyszy mu żurawina, boczek lub różne rodzaje swojskich kiełbas. To ciekawa fuzja kuchni polskiej i światowej. Warto dać jej szansę i choć raz wypróbować oscypek jako składnik pizzy! Świetnie sprawdzi się w góralskiej kuchennej inspiracji.