Oczywistym jest, że kształt paznokci ma wpływ na wygląd całego manicure’u. Na szczęście, dzięki przedłużaniu paznokci – zarówno na hybrydzie, jak i żelu – mamy możliwość nadać paznokciom niemal każdy, wymarzony kształt. Szerokie możliwości daje także manicure akrylowy. Paznokcie akrylowe okrągłe, kwadratowe czy też szpiczaste są dość proste do stworzenia, zwłaszcza gdy wykonujemy manicure na tipsie, który możemy dowolnie kształtować.

Jaki więc kształt wybrać? Okrągłe paznokcie wyglądają naturalnie, nie są też trudne do wykonania. Tak samo jak paznokcie migdałki, które – choć podobne – lekko się różnią. Końcówka paznokcia zwęża się, nie tak bardzo jak w przypadku szpiczastych paznokci, ale jednak nie jest całkowicie owalna. Do paznokci okrągłych zbliżone są też zaokrąglone kwadraty – jednak w tym wypadku widać już odejście od owalu na rzecz ostrzejszego wykończenia paznokci. Zdaje się, że pomiędzy kształtami paznokci różnice się niewielkie – czy aby na pewno? Czym różnią się paznokcie okrągłe i kwadratowe?

Paznokcie okrągłe czy kwadratowe?

Wydawać by się mogło, że wszystko zależy tylko i wyłącznie od twoich potrzeb i preferencji. Niestety, zdarza się, że nawet wówczas, gdy jakiś kształt wyjątkowo nam się podoba, może nie wyglądać dobrze na naszych dłoniach. Naturalna budowa paznokci i kształt płytki mają znaczenie.

Co więc wybrać – paznokcie zaokrąglone czy kwadratowe? Podpowiedzią może być kształt obłączka (lunuli) czyli jasnego fragmentu na początku paznokcia, tuż przy skórce. Kwadratowa lunula to podpowiedź, że kwadratowy kształt paznokci wyglądałby odpowiednio. Zaokrąglony czy nawet półokrągły obłączek sugeruje podobny kształt całych paznokci.

Warto wziąć pod uwagę naturalny kształt płytki. Jeśli twoje paznokcie są smukłe, bez obaw je zaokrąglij. Do bardzo wąskiej płytki będzie pasował nawet ostry szpic. Jednak jeśli masz szeroką płytkę, lepiej będą wyglądać kwadratowe paznokcie z jedynie niewielkim zaokrągleniem na bokach.

Kształtem paznokci możesz wysmuklić całą dłoń – zaokrąglone, długie paznokcie sprawiają, że dłoń będzie wydawała się szczuplejsza. Jeśli natomiast masz bardzo wąskie palce, spróbuj nadać swoim paznokciom kwadratowy kształt.

Wiele zależy też od twojego stylu życia. Okrągłe paznokcie są bardzo uniwersalne i wygodne – nie powinny się często zadzierać, nie będą więc przeszkadzać podczas pracy. Co innego kwadratowe paznokcie, których boki są dużo bardziej narażone na zadarcia. Jeśli zdecydujesz się na kwadratowy kształt, weź pod uwagę to, że być może konieczne będzie wzmocnienie i utwardzenie płytki – zwłaszcza jeśli pracujesz fizycznie. Bez żadnego wsparcia kwadratowy kształt może się nie utrzymać przez długi czas.

Jak piłować paznokcie, aby były okrągłe?

Przed piłowaniem dobrze oprzeć dłoń o blat, żeby zyskać na stabilności. Zwróć uwagę na to, w którą stronę piłujesz – idealnie byłoby kierować pilnik tylko w jednym kierunku i w ten sposób uniknąć wystrzępienia i rozdwojenia paznokcia. Aby osiągnąć okrągły kształt, należy zaokrąglić boki paznokcia tak, aby odpowiadały budowie opuszków. Co jakiś czas porównuj paznokcie do siebie, aby miały zbliżony kształt i taką samą długość.

Krótkie paznokcie bardzo łatwo zbyt głęboko przepiłować. Staraj się poruszać pilnikiem głównie na brzegu paznokcia i nie piłuj całej płytki. Niektórzy próbują w ten sposób wysmuklić paznokcie, jednak spiłowanie boków nie skończy się dobrze, a paznokcie stracą swój naturalny kształt. Znacznie lepszym sposobem na optyczne wysmuklenie palców jest im nadanie szpiczastego kształtu.

A jak obciąć paznokcie na kwadratowo? Spróbuj skrócić paznokcie na prosto, a następnie dopracuj kształt za pomocą pilnika. Oprzyj dłonie o blat, pilniczek trzymaj prostopadle do paznokci. Piłuj tylko w jednym kierunku, żeby uniknąć rozdwojenia – zwłaszcza, że kwadratowe paznokcie są narażone na mechaniczne uszkodzenia. Opiłowanie paznokci na kwadratowo nie jest trudne, jednak może wymagać regularnego korygowania.

Wzory na okrągłych paznokciach

Ornamentowe wzory albo drobne, urocze kwiatowe zdobienia świetnie prezentują się na owalnej płytce. Podobnie jak strzępki metalicznych folii transferowych czy delikatne, brokatowe przejścia.

Wolisz bogatsze zdobienia? Sięgnij po stemple do paznokci. Odbite niczym pieczątką wzory pięknie przyozdobią okrągłe paznokcie. Stamping nie jest trudny do wykonania, a może być wyjątkowo efektowny. Wszystko zależy od tego, na jakie wzorniki się zdecydujesz.

Owalny kształt to idealna baza pod abstrakcyjne, opływowe wzory – dlatego też pełne kolorów swirls nails wyglądają idealnie na okrągłej płytce. Trendujący na Instagramie wzór składa się z kilku zakręconych, kolorowych pasków, które przynoszą na myśl stylistykę lat 60. Pełen barw slalom na paznokciach będzie pasować do letniego szaleństwa.

Na okrągłych paznokciach często wykonuje się cat eye nails – czyli manicure przypominający kocią źrenicę. To elektryzujący, nieregularny wzór, który powstaje dzięki zawartym w lakierze opiłkom metalu – za pomocą magnesu opiłki się przemieszczają i w ten sposób tworzą mieniący się wzór. Efekt kociego oka na paznokciach wygląda dobrze zwłaszcza w ciemnych kolorach.

Paznokcie żelowe okrągłe – inspiracje

Getty Images

Okrągłe paznokcie żelowe, zwłaszcza przedłużone, prezentują się oszołamiająco. Za pomocą żelu możemy precyzyjnie zbudować kształt paznokcia. Istotna jest krzywa C, czyli lekka wypukłość na paznokciu – zbyt wysoka będzie wyglądać nienaturalnie. Wraz z przedłużeniem paznokci linia C się delikatnie przesuwa – zwróć na to uwagę podczas tworzenia idealnego kształtu.

A co, gdy już udało nam się stworzyć piękne, okrągłe paznokcie? Jak je ozdobić? Przede wszystkim należy unikać przyklejania dużej ilości ozdób na końcu paznokcia. Wówczas może być bardziej obciążony i narażony na złamania. Jeśli decydujesz się uzupełnić wzory cyrkoniami lub kryształkami, umieść je przy obłączku.

Okrągłe paznokcie będą wyglądać świetnie w stylizacji ombre lub tradycyjnym frenchu. Delikatne kolory w połączeniu z naturalnym kształtem pozwolą uzyskać świeży, klasyczny efekt. Podobnie jak baby boomer, który możesz wykonać za pomocą specjalnych, białych i jasnoróżowych żeli. Jeśli jednak wolisz więcej barw – sięgnij po kolorowy french lub zdecyduj się na neonowe, kontrastowe ombre. Gradientowe przejście kolorów i rozmycia będą dobrze podkreślać opływowy kształt paznokci.