Data urodzenia wcale nie determinuje stopnia dojrzałości. Choć metryka niektórych osób wskazuje na duże życiowe doświadczenie, w rzeczywistości mogą okazać się one bardziej infantylne i lekkomyślne niż osoby urodzone wiele lat później. Wiek mentalny wiąże się z szeregiem dobrych i złych cech twojej osobowości. Przynależysz do grupy ludzi, którzy zawsze wiedzą wszystko najlepiej i mają w sobie chęć dominacji? A może uchodzisz w swoim otoczeniu za wiecznie skorego do zabawy i czujesz się młodziej, niż jesteś w rzeczywistości? Sprawdź, co astrologia mówi na temat wieku mentalnego każdego znaku zodiaku. Być może to gwiazdy i układ planet w dniu narodzin sprawiają, że wciąż borykasz się z problemami z licealnego pamiętnika albo ogarnia Cię strach przed przemijaniem, mimo iż daleko Ci do emerytury. 

Wiek mentalny według znaku zodiaku:

Baran (1-7 lat)

Baran jest najmłodszym dzieckiem zodiaku. Żyje tak, jakby robił wszystko po raz pierwszy. Ekscytuje się każdym nowym doświadczeniem. Stawia swoje kroki w jakiejś dziedzinie tylko po to, żeby zaraz zepsuć to, co stworzył. Nie ma kontroli nad swoimi emocjami. Działa pod wpływem impulsu. Tupie nogą, kiedy się rozzłości. Nie nauczył się przegrywać. Od razu pragnie dostać to, czego chce. Cierpliwość nie należy do jego mocnych stron. Jest dziecinny w swojej samolubności, wybuchowości i naiwności. 

Byk (7-14 lat)

Byk to, w przeciwieństwie do Barana, dziecko w wieku szkolnym. Symbolizuje etap życia pomiędzy dzieciństwem a okresem dojrzewania. Zaczyna kontrolować swoje środowisko. Uczy się, co należy do niego, a co jest własnością innych dzieci i dorosłych. Jego życie polega na zrozumieniu, że trzeba się dzielić. Dla tego znaku to wyjątkowo trudne. Za bardzo lubuje się w swoich zabawkach. Nadmiernie gromadzi dobra materialne, a potem za bardzo się do nich przywiązuje. Dużo czasu zajmuje mu zrozumienie, że prawdziwe szczęście nie tkwi w posiadaniu. 

Bliźnięta (14-21 lat)

Bliźnięta reprezentują okres dojrzewania sięgający wczesnej dorosłości. Kieruje nimi instynktowna potrzeba opuszczenia domu, by uwolnić się od wszelkich ograniczeń. Imprezują, integrują się społecznie i nieustannie zawierają nowe znajomości. Emocjonalnie są tak szalone, jak hormonalne nastolatki. Impulsywnie zmieniają swoją osobowość przez styl ubierania się, fryzurę lub cokolwiek, co podkreśli ich indywidualność. Kierowani żywiołem powietrza, przeżywają swoje życie niczym Piotruś Pan. Jeśli zejdą na ziemię, to tylko w Niby-landii. 

Rak (21-28 lat)

Raki to młodzież zodiaku. Próbują stworzyć poczucie bezpieczeństwa w swoim domu, karierze i relacjach międzyludzkich. Potrzebują lojalnych, wrażliwych przyjaciół, którym mogą zwierzyć się ze swoich emocji. Mogą ich policzyć na palcach jednej ręki. Podobnie jak wszyscy dwudziestolatkowie, wyfruwają z gniazda i przez całe życie uczą się żyć po swojemu, na przekór cudzym oczekiwaniom. Bywają naiwne, łatwo je zranić. Unikają konfrontacji w obliczu poważnych, dorosłych spraw. 

Lew (28-35 lat)

Lew, niczym dojrzały dorosły, zrzucił z twarzy maskę, jaką przyjął w dzieciństwie. Nie ukrywa już, kim tak naprawdę jest. Wyraża swoją prawdziwą tożsamość i czuje się w pełni sił, by zacząć podbijać świat. "Weź mnie lub zostaw mnie" to jego motto. Nie będzie się bawić w nastoletnie gierki. Rozwinął w sobie gotowość do działania na własnych warunkach, w oryginalny sposób. Znieczulony na wady, lecz świadomy własnych zalet, brnie do przodu, sięgając po swoje. 

Panna (35-42 lata)

Panna to dojrzała osoba dorosła, która osiągnęła życiową stabilność. Czuje, że jest wzorem do naśladowania. Traktuje innych jak swoich uczniów. Cechują ją pracowitość i dokładność. Przestrzega obowiązków zawodowych i domowych. Jest niezwykle zorganizowana. Nie popełnia młodocianych błędów. Bierze na siebie odpowiedzialność w każdej problemowej sytuacji. Jej życiową lekcją jest zrozumienie, że nie na wszystkich warto polegać. Musi zdecydować, na kogo się otwiera i zastosować pewne ograniczenia. 

Waga (42-49 lat)

Waga jest dojrzałym dorosłym przechodzącym przez środek życia. Po pełnym rozwinięciu swojej osobowości najlepiej funkcjonuje w partnerstwie. Musi być częścią duetu. Nie potrafi już żyć w pojedynkę. Łączy się ze swoją bratnią duszą po to, by stworzyć harmonię i być głową rodziny. Razem dysponują ogromnym potencjałem. Dopiero służenie innym daje Wadze prawdziwe poczucie spełnienia. Ta zrównoważona Wenus wie, jak zadbać o ognisko domowe. Powinna sprawować sprawiedliwe rządy i zawsze troszczyć się o swoich bliskich. 

Skorpion (49-56 lat)

Skorpion przechodzi kryzys wieku średniego. Chce wykorzystać cały swój potencjał, gdy zaczyna ogarniać go strach przed przemijaniem. Tematy obecne w jego życiu to śmierć, dziedzictwo, odrodzenie, potomstwo i seksualność. Często podnieca je seks bez zabezpieczenia. Nie tylko ze względu na aspekt zmysłowy. W ten sposób podświadomie dostrajają się do swojego zwierzęcego instynktu: kochają się w celu prokreacji. Pragną zawojować świat z pomocą swoich potomków. Jeśli ten popęd nie wyraża się w domu, zazwyczaj znajduje ujście w karierze. 

Strzelec (56-63 lata)

Strzelec reprezentuje wiek, w którym ludzie są w stanie odejść od norm społecznych lub monotonnych obowiązków zawodowych, by na nowo odkryć swoje własne potrzeby. W tej fazie ewolucji jednostka czuje się wewnętrznie wzmocniona. Staje się bytem niezależnym od rodziny. Zaczyna kierować energię do Wszechświata. Manifestuje, myśli pozytywnie i tworzy swoją własną, ciekawą rzeczywistość. Uczy ludzi wokół sztuki odpuszczania. Wyrusza w świat, żeby odkryć prawdy wyznawane przez inne kultury. 

Koziorożec (63-70 lat)

Koziorożec w latach emerytalnych buduje wokół siebie fasadę bezpieczeństwa. Niestety, ten wiek oznacza również sztywne myślenie i ograniczoną wyobraźnię. Ciężko pracuje na swój sukces oraz budowanie rzeczy, które będą trwałe. Czuje się, jakby panowało nad nim fatum. Szuka logiki w każdym działaniu. Zamiast nieustannie wspinać się na szczyt, powinien co jakiś czas się zatrzymać, żeby nacieszyć się swoim życiem. Nikt nie dorównuje mu ambicją i niesamowitą motywacją. 

Wodnik (70-77 lat)

Wodnik w swoich latach 70-tych stawia na humanitaryzm oraz podnoszenie świadomości społecznej. Powraca do patrzenia na świat oczami dziecka, łącząc ten ogląd ze swoją mądrością. Działa logicznie. Zawsze zachowuje bezstronność i dystans. Jednak będąc etapem ewolucyjnym między Koziorożcem a Rybami, charakter Wodnika łączy trzy energie: powietrzną, ziemską i wodną. To daje mu nieobliczalną naturę. Jego misją jest połączenie tych sił tak, by jak najlepiej przysłużyć się ludziom.

Ryby (77-84)

Reprezentując wiek od 77 do 84 lat, Ryby są najstarszym znakiem zodiaku. Pojawiły się na Ziemi po to, by połączyć ludzką duszę z Wszechświatem. Uczą jak porzucić swoje ciało fizyczne i powędrować do świata fantazji. Dla nich symboliczna śmierć oznacza transformację, która służy odrodzeniu się nowego życia. Ten znak zodiaku nie przywiązuje się do ziemskich spraw. Obdarza innych swoją twórczą wizją i nieustannie dryfuje w marzeniach.