Jaki fotel do komputera wybrać?

Jaki fotel do komputera spełni oczekiwania osoby, która spędza za biurkiem minimum 8 godzin dziennie? Praca umysłowa niesłusznie bywa odbierana jako całkowicie niemęcząca i nieszkodliwa dla organizmu. Wiele godzin spędzonych w niemal całkowitym bezruchu źle wpływa na kręgosłup na całej jego długości, nadgarstki, krążenie w nogach. Niewygodne siedzisko może powodować bóle, przykurcze i inne negatywne doznania, a w dalszej perspektywie prowadzić nawet do trwałych zniekształceń i problemów ortopedycznych czy krążeniowych.

Praca na niewygodnym fotelu, gdy trzeba co chwilę zmieniać pozycję w poszukiwaniu komfortu, nie sprzyja także produktywności i dobremu samopoczuciu. Wygodny fotel do komputera pomoże choćby w części zniwelować te efekty. Nawet najbardziej komfortowe krzesło do komputera nie zastąpi ergonomicznego fotela. Taki mebel to spory wydatek, dlatego warto dobrze przygotować się do zakupu. Istnieje bardzo wiele dedykowanych komputerowych foteli - przeznaczone do pracy biurowej oraz do wielogodzinnego grania. W szerokiej ofercie można się łatwo pogubić, zwłaszcza bez wiedzy na ten temat. Jak wybrać fotel do komputera, by dobrze służył przez długie lata i pomagał zadbać o zdrowie podczas codziennej pracy?

Z orientalnymi akcentami - jasne mieszkanie w Warszawie>>

Fotel ergonomiczny, czyli jaki?

Jaki fotel do komputera spełnia standardy dotyczące stanowiska do pracy biurowej? To fotel ergonomiczny. Ergonomia jest rozwojową dziedziną nauki, która zajmuje się przystosowaniem mebli, maszyn i wszelkiego rodzaju technologii do możliwości i potrzeb psychofizycznych pracujących z nimi ludzi. To sposób na dostrzeżenie człowieka w postępującej mechanizacji i cyfryzacji.

Ergonomiczny fotel czy też ergonomiczne krzesło do komputera, to meble wykonane z uwzględnieniem kształtu ciała i anatomii ruchu człowieka. Cechą, którą bezwzględnie musi posiadać jest dobra i skuteczna regulacja. Bardzo istotne jest też odpowiednie wyprofilowanie. Oto kluczowe cechy ergonomicznego fotela do pracy biurowej:

  • oparcie podpierające lędźwiową część kręgosłupa,
  • zagłówek do podparcia kręgosłupa szyjnego,
  • zaokrąglone z przodu siedzisko o odpowiedniej wielkości,
  • wiele różnych regulacji o szerokim zakresie,
  • wygodne podłokietniki.

Fotel powinien umożliwiać regulowanie kąta pochylenia oparcia, jego wysokości i głębokości siedziska. Im bardziej uda się dostosować go do kształtu własnego ciała i jego wymiarów, tym lepiej będzie spełniał swoje funkcje.

Materiał obicia fotela do komputera

Jaki fotel do komputera wybrać pod względem materiału, z którego wykonano obicie? Grunt to prawidłowa wentylacja. Sztuczna skóra może i wygląda efektownie, niestety nie przepuszcza powietrza i z pewnością nie sprawdzi się podczas wyższych temperatur. Niestety, skórzane obicia są też śliskie, co może utrudniać utrzymywanie prawidłowej, zdrowej pozycji w foteluWarto wybrać obicie, które będzie łatwe do utrzymania w czystości. Na ciemnych kolorach zdecydowanie mniej widać zabrudzenia. Siateczkowe, przepuszczające powietrze materiały są bardzo komfortowe, ale często trudno się je czyści.

Warto też zastanowić się nad materiałem, z którego wykonany jest szkielet fotela. Im wyższa jakość, tym dłuższa trwałość i bardziej komfortowe użytkowanie. Regulacja powinna działać gładko, a kółka bez problemu zataczać pełne obroty. Inaczej fotel - zamiast wygodnego narzędzia pracy - szybko zacznie być uciążliwym przedmiotem, który cały czas się psuje, zacina i nie działa tak, jak powinien.

Wanna wolnostojąca: czy jest praktyczna? Jak podjąć decyzję o wyborze wanny?>>

Oparcie fotela do komputera

Oparcie fotela powinno przylegać do całych pleców, szczególnie wspierając odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Oparcie w fotelu ergonomicznym ma wygięcia analogiczne do krzywizn ludzkiego kręgosłupa (i z pewnością nie może być proste jak deska). Fotel do pracy przy komputerze musi posiadać regulowane oparcie: dostosowywać powinna się nie tylko jego wysokość, choć to absolutna podstawa. Konieczna jest też regulacja kąta nachylenia oparcia. W niektórych fotelach gamerskich (dedykowanych graczom) możliwe jest wręcz ustawienie go poziomo, ale taki zakres nie przydaje się w fotelach biurowych. Dla osób, które dużo piszą na klawiaturze przydatną opcją jest możliwość odchylenia oparcia o kilka stopni od pionu w stronę siedziska.

Idealnie, jeśli na szczycie oparcia znajduje się wygodny zagłówek, dający wytchnienie odcinkowi szyjnemu kręgosłupa. Im więcej opcji regulacji oparcia (działających płynnie i prawidłowo!), tym większy komfort użytkownika fotela. Warto też postawić na synchroniczny mechanizm regulacji, który dostosowuje automatycznie wysokość siedziska do położenia oparcia, zapewniając zachowanie dobrej postawy.

Siedzisko fotela do komputera

Jaki fotel do komputera wybrać, kierując się parametrami siedziska? Przede wszystkim: dobre siedzisko nie powinno uciskać naczyń krwionośnych, które przebiegają pod kolanami. Jeśli tak się dzieje, oznacza to, że wielogodzinne siedzenie na nim może wpłynąć negatywnie na układ krążenia. Zaokrąglenie siedziska z przodu zapobiega takim problemom.

Siedzisko musi też mieć odpowiednią wielkość i głębokość. Zbyt duże i głębokie będzie uciskało pod kolanami oraz prowokowało przesuwanie się w kierunku środka (a tym samym niekorzystanie z oparcia lub siedzenie na kości ogonowej, z miednicą skręconą w górę). Wystarczy, by siedzisko podpierało 2/3 długości ud. Jeśli wydaje się na pierwszy rzut oka nieco za duże, z pewnością właśnie takie jest. Niestety, nawet najlepsze, najszerzej regulowane oparcie nie ratuje sytuacji, gdy siedzisko jest za duże lub za głębokie.

Okazuje się też, że fotel kubełkowy do komputera nie jest odpowiednim fotelem do wielogodzinnej pracy przy biurku. Sprawdzi się o wiele lepiej w samochodzie lub jako fotel dla gracza.

Ile kosztuje dobry fotel do komputera?

Solidna jakość i wykonanie wymagają drogich materiałów. Dobry fotel do komputera nie może kosztować 100 złotych (takie ceny raczej nie świadczą o doskonałym wykonaniu mebla). Za solidny i dobrze wykonany fotel, który można dostosować na wielu płaszczyznach do własnych potrzeb, trzeba zapłacić nawet powyżej 500 złotych. Czy tak duży wydatek się opłaca? Z pewnością dla osób, które spędzają przed komputerem wiele godzin dziennie i będą to robić nadal, ergonomiczny fotel jest jedną z lepszych inwestycji.

Dzięki dobrze dobranemu fotelowi istniejące dolegliwości zmniejszają się i nie pogłębiają. Taki wybór pozwala też ograniczyć pojawianie się nowych problemów z układem ruchu. Warto w niego inwestować, tak samo jak warto inwestować w dobry sprzęt elektroniczny do pracy - komputer, słuchawki czy kamerę. Choć być może w obecnej chwili wydaje się to wydatkiem dalszego rzędu, z pewnością kiedyś zwróci się wielokrotnie, w zdrowiu i lepszym samopoczuciu.

Ile kosztuje budowa domu: co trzeba wziąć pod uwagę przy ocenie kosztów budowy?>>