Jak zrobić warkocz, który sprawdzi się nie tylko na co dzień, ale i na specjalną okazję? Fryzura z warkoczem to uniwersalne uczesanie. Możesz wykorzystywać ją częściej, niż myślisz. Potrafi być zarówno minimalistyczna, jak i przyciągająca wzrok. Nawet jeśli wiesz, jak zrobić warkocz tradycyjny, wykonanie bardziej skomplikowanych fryzur może wydawać się wyzwaniem. Okazuje się jednak, że warkocze holenderskie czy francuskie nie są trudne do zaplecenia – wystarczy znajomość kilku podstawowych reguł, aby wyczarować spektakularne uczesanie. Co istotne, warkocz jest wygodny w noszeniu – nie rozplącze się łatwo i nie obciąża włosów, dlatego będzie dobrym wyborem na całonocne imprezy. Pozwoli w łatwy sposób „opanować” nawet najbardziej gęste i niesforne kosmyki.

Warkocz – jak zrobić?

Podstawowy warkocz jest wyjątkowo prosty do zrobienia. Zanim przejdziesz do tworzenia splotu, przygotuj pasma, aby fryzura wyglądała jak najlepiej. Wilgotne włosy dokładnie wysusz, nałóż olej lub serum i rozczesz kosmyki. Przydatny trik? Jeśli użyjesz wygładzającego produktu, poszczególne pasma nie będą wychodzić ze splotu.

Instrukcja

 1. Rozczesz włosy i podziel je na trzy równie części.
 2. Przeciągnij partie włosów z lewej strony nad środkową i zaciśnij.
 3. Następnie przełóż część włosów z prawej i ponownie zapleć o środkową część włosów.
 4. Skrzyżuj pasmo, które znalazło się po lewej stronie, ze środkowym. Powinien powstawać warkocz.
 5. Wszystko powtarzaj aż do momentu, gdy skończą się kosmyki.

Pamiętaj, aby przekładać pasma jedno nad drugim, w taki sposób, aby przekładany kosmyk znajdował się na wierzchu. Nie zapominaj zaciskać włosy za każdy razem, gdy przekładasz poszczególne pasma. Nawet jeśli chcesz zrobić luźny warkocz, lepiej rozluźnić poszczególne partie już po zrobieniu warkocza – w innym wypadku fryzura może okazać się nietrwała.

Jak zapleść warkocz dobierany?

Nie wiesz, jak zrobić warkocz dobierany? Jeśli znasz ogólne zasady wykonania tradycyjnego warkocza, dobieraniec nie powinien budzić wielu wątpliwości. Inaczej nazywany warkoczem francuskim jest wyjątkowo elegancką, a zarazem prostą fryzurą.

Jak zrobić warkocz-francuz?

 1. Wydziel trzy pasma, jednak nie z całości włosów, jak w przypadku tradycyjnego warkocza, a zaledwie z ich części. Zacznij od czubka głowy.
 2. Podczas zaplątywania do każdego pasma dobieraj kosmyki. Staraj się, aby były podobnej grubości – dzięki temu warkocz będzie wyglądał symetrycznie.
 3. Dbaj o to, aby mocniej zaciskać pasma – warkocz francuski wygląda najlepiej, gdy jest ciasno spleciony.
 4. Gdy dojdziesz do końca i skończą się włosy, które możesz dobierać, zacznij pleść tradycyjnego warkocza.
@montana.coles I have not done French Braids on myself in YEARS! It was so hard for my brain to focus but here they are!!! #OLAFLEX #DoritosDareToBeBurned #hairtok #frenchbraids #frenchbraiding #frenchbraidfriday #hairstyles #summerhairstyles #gymhairstyle ♬ I Like You (A Happier Song) - Post Malone

Jak zrobić warkocz dobierany z boku głowy?

Splot wygląda tak samo jak w przypadku warkocza plecionego od czubka głowy. Warto jednak zrobić przedziałek na boku – warkocz rozpocznij tuż przy skroni. Jeśli robisz jeden warkocz na boku, kieruj nim tak, aby pod skosem oplótł całą głowę. W przypadku dwóch warkoczy dobrze postawić na przedziałek na środku i zakończyć dobieranie tuż za uchem.

Jak zrobić warkocz holenderski?

Jeśli wolisz zrobić dwa warkocze, polecamy przede wszystkim splot holenderski. Warkocz holenderski inaczej nazywany jest odwróconym francuskim – plecie się go bardzo podobnie jak warkocz francuski. Różnica polega jednak na tym, że poszczególne pasma przekładane są pod sobą. Dzięki temu warkocz jest bardziej wypukły, a fryzura nabiera objętości.

@daniarribere #greenscreen step by step tutorial on how to Dutch braid!! #dutchbraidinmyhair #dutchbraidtutorial #braidingtutorial #hairutorial #tiktoktutorial #trendingtiktokviral #videoviralitiktok #tiktokviralvideo ♬ original sound - daniarribere

Jak zrobić warkocze bokserskie?

Wariantem warkocza holenderskiego są popularne wśród kobiet uprawiających sport warkocze bokserskie. Świetnie sprawdzą się podczas treningów – są stabilne i wygodne w noszeniu.

 1. Zrób przedziałek na środku. Zwiąż gumką jedna z części włosów, aby nie przeszkadzała podczas plecenia pierwszego z warkoczy.
 2. Wydziel trzy pasma przy czubku głowy i zacznij robić warkocz holenderski – dobieraj poszczególna pasma, przekładając je pod środowym.
 3. Dobieraj pasma równo i uważaj, aby nie popsuć przedziałka – nie bierz kosmyków z drugiej części włosów.

Warkocze bokserskie zwykle są splecione dość ciasno. Mocno zaciskaj poszczególne części, a całość zacznij pleść już od czubka głowy. Jeśli chcesz, aby warkocze były dłuższe i grubsze, wpleść włosy syntetyczne – warkocze bokserskie wyglądają wówczas jeszcze efektowniej.

Jak zrobić warkocze na krótkich włosach?

Może się wydawać, że warkocz to fryzura zarezerwowana dla posiadaczek długich i grubych włosów. Nic bardziej mylnego – warkocz na krótkich włosach też może świetnie wyglądać.

 • Jeśli wiesz, jak zrobić warkocze od czubka głowy, nie będziesz mieć problemu z zapleceniem krótkich kosmyków. Zrób koronę z warkocza dobieranego, przeplatając włosy dookoła głowy.
 • Dobrym wyjściem może być warkocz z grzywki – możesz go podpiąć pod resztą włosów. To idealna fryzura na krótkie włosy.
 • Ostatnio popularnością cieszą się baby braids – pojedyncze, drobne warkoczyki. Zapleć je z przodu twarzy, resztę włosów pozostaw rozpuszczoną.
 • W przypadku krótkich włosów lepiej postawić na dwa warkocze. Dzięki temu uda ci się zapleść nawet krótkie kosmyki.