Co to jest tortilla? Skąd pochodzi?

Tortilla to cienki placek pszenny lub kukurydziany o lekko gumowatej konsystencji. Produkt ten stanowi bazę wielu dań, choć może być również traktowany jako alternatywa dla chleba. Tortilla trafiła do Europy za sprawą hiszpańskich konkwistadorów. Pierwsze jej wersje powstały już w czasach Azteków i stanowiły podstawę dziennego jadłospisu wielu plemion tamtego okresu. To właśnie dzięki obserwowaniu tubylców Hiszpanie nauczyli się, jak zrobić tortille.

Cienkie placki, określane również mianem meksykańskiego chleba pierwotnie wytwarzane były z połączenia mąki kukurydzianej i wody. Tortille przygotowywane według indiańskiej receptury były formowane, a następnie wypiekane na gorących kamieniach. Obecnie do produkcji tortilli wykorzystywana jest głównie mąka pszenna. Potrawa ta wytwarzana jest głównie w fabrykach i znana na całym świecie.

Placki tortilla - przepis

Tortilla to produkt, który obecnie dostępny jest w niemal każdym sklepie. Danie to cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i na południu Europy. Mimo dużej jego dostępności wiele osób decyduje się na samodzielne przygotowywanie tego wypieku w domu. Jak zrobić ciasto na tortille samodzielnie?

Przepis na placki tortilla

Składniki:

  • 1 szklanka mąki,
  • 1/2 szklanki gorącej wody,
  • 4 łyżki oleju lub masła,
  • 1/2 łyżeczki soli.

Przygotowanie:

W gorącej wodzie rozpuść sól. W szerokiej misce umieść mąkę i dodaj do niej tłuszcz (masło lub olej), po czym rozpocznij wyrabianie. Stopniowo dodawaj do ciasta gorącą wodę z solą, uważając, by się nie poparzyć. Gdy ciasto będzie wyrobione (będzie odchodzić od dłoni), podziel je na 6 równych części. Każdą z nich rozwałkuj na stolnicy na bardzo cienki placek, o grubości około 1 mm. Gotowe placki umieść na suchej, rozgrzanej patelni i smaż przez około 30 sekund, po czym obróć na drugą stronę. Najlepiej serwować tortillę tuż po jej usmażeniu, ponieważ wtedy jest ona najsmaczniejsza i najbardziej giętka.

Jak zrobić tortillę bezglutenową?

Dieta bezglutenowa stała się w ciągu ostatnich kilku lat prawdziwym hitem. Po produkty bezglutenowe sięgają nie tylko chorzy na celiakię, ale również ci, którzy chcą wykluczyć ten składnik ze swojego jadłospisu. Gluten jest silnym alergenem, który nie powinien być spożywany przez bardzo małe dzieci.

Jak zrobić domowe tortille bezglutenowe? Możesz zamienić mąkę pszenną na mniej alergizujące jej odpowiedniki, takie jak mąka ryżowa czy owsiana. Aby nadać ciastu większej puszystości i lepszego smaku, możesz dodać do niego szklankę mleka, mieszankę przypraw czy garść suszonych ziół. Poza tymi dodatkami lista składników oraz sposób przygotowania ciasta na tortille nie różni się od wersji, zawierającej mąkę pszenną.

Z czym podawać tortille?

Domowe tortille są smaczne, łatwe w przygotowaniu i bardzo uniwersalne. Produkt ten stanowi bazę dla wielu innych dań, takich jak quesadillas, tacos czy chilaquiles, jednak na tym jego możliwości się nie kończą. Z czym jeszcze można podać domową tortille?

Pszenny placek ma podobną do białego chleba kaloryczność i może stanowić częściowe jego zastępstwo. Tortillę możesz podawać na ciepło lub na zimno, w zestawieniu zarówno ze słonymi, jak i słodkimi dodatkami. Możesz w nią zawinąć wszystko, co masz pod ręką - szpinak, szynkę, kurczaka, warzywa, mozzarellę. Tortilla świetnie komponuje się z większością produktów, ponieważ ma dość neutralny smak i przyjemną konsystencję.

Zwinięta lub podpieczona do chrupkości tortilla to także świetny dodatek do gęstych zup i gulaszów. Produkt ten możesz łączyć również z rybami i sosami. Przygotowane z pokrojonych kawałków tortilli chipsy, zwane tacos możesz podawać z domowymi dipami lub posypane serem.