Moda na zero-waste sprawia, że coraz częściej poszukujemy eko alternatyw dla sklepowych produktów. Odmawiając sobie detergentów w plastikowych butelkach, robimy przysługę także dla zdrowia. Naturalne środki czystości nie mają w składzie gryzących chemikaliów, które często podrażniają skórę i zanieczyszczają organizm toksynami. Co ciekawe, są równie skuteczne w walce z brudem, czy odkażaniu przestrzeni z bakterii. Większość z nich jest bardzo uniwersalna. Soda oczyszczona, cytryna oraz ocet spirytusowy powinny zawsze znajdować się w twoim arsenale. Tak samo, jak olejki eteryczne, które mają przyjemną woń i silne właściwości bakteriobójcze. 

Lecznicze kadzidła i olejki eteryczne >>

Jak zrobić żel antybakteryjny do rąk w domu? Poznaj przepis na skuteczny płyn do dezynfekcji rąk >>

Naturalne środki czystości - płyn do czyszczenia z octu

Skład:

1/2 szklanki octu spirytusowego

1/2 szklanki wody

10 kropel olejku eterycznego o świeżym zapachu

Najprostszy i niezwykle skuteczny płyn do czyszczenia powierzchni, łazienki oraz zlewu kuchennego zrobisz z octu spirytusowego. Wystarczy znaleźć pustą buteleczkę z plastiku lub szkła, a następnie wlać do niej ocet i wodę w proporcjach 1:1. Dla ułatwienia sprzątania zamiast zakrętki warto użyć spryskiwacza pożyczonego od dawnego środka czystości, który kupiliśmy w sklepie. Tak przygotowana mikstura doskonale radzi sobie z każdą powierzchnią, usuwając z niej zarazki i kurz. Ocet spirytusowy ma mocny zapach, przez co nie wszystkim kojarzy się przyjemnie. Łatwo go przytłumić - wystarczy wlać do butelki 10 kropli ulubionego olejku eterycznego, by zyskał cudowną woń. Polecamy miks lawendy z esencją z drzewa herbacianego. 

Naturalne środki czystości - płyn do mycia naczyń

Skład:

mydło szare lub z oliwy z oliwek

2 łyżeczki sody oczyszczonej

600 ml wody

3 krople ulubionego olejku eterycznego

1 dozownik do płynnego mydła

Płyn do mycia naczyń w duchu zero waste robi się z naturalnego mydła. Tradycyjne mydło szare, lub takie wykonane z oliwy oliwek, należy zetrzeć na tarce jak ser. Tu można wspomóc się robotem kuchennym, jeśli posiada się dobry sprzęt. Następnie przygotowujemy gorącą kąpiel. Do garnka wlewamy wodę, zagotowujemy ją, czekamy, aż nieco ostygnie. Do ciepłej wody dodajemy mydło, a następnie sodę oczyszczoną. Miksturę należy dokładnie wymieszać i przelać ją do dyfuzora. Gotowe - oto twój pierwszy, domowy płyn do naczyń!

Naturalne środki czystości - płyn do mycia łazienki 

Skład:

1/2 szklanki sody oczyszczonej 

2-3 łyżki octu spirytusowego

Soda oczyszczona ma nieocenione właściwości. Chociaż znamy ją przede wszystkim z wypieków, może być również składnikiem domowych kosmetyków lub, co najważniejsze, środków czystości. Ta substancja świetnie radzi sobie z kamieniem w zlewie oraz toaletą. Zabija bakterie, usuwa przykry zapach i pozostawia powierzchnię lśniąco czystą. Wystarczy wymieszać ją z octem spirytusowym w proporcjach podanych powyżej, aby otrzymać płyn do czyszczenia łazienki. Podobny patent działa na dezynfekcję sedesu - do miski klozetowej należy wsypać 1/3 szklanki sody oczyszczonej, skropić ją jedną łyżką octu i odczekać 30 minut. Po tym czasie należy spłukać wodę oraz ponownie przetrzeć toaletę. Na sam koniec można wlać do środka kilka kropli olejku eterycznego, aby toaleta miała przyjemny zapach. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Eco-friendly store (@ecofriendsau) Lis 9, 2019 o 11:00 PST

 

Naturalne środki czystości - płyn do mycia zlewu i kuchenki

Skład:

połówka zużytej cytryny

soda oczyszczona

ocet spirytusowy

woda

Gdy połączymy siłę sody oczyszczonej z octem spirytusowym i cytrusami, otrzymamy mocno czyszczącą mieszankę. Taką, która poradzi sobie nawet z kamieniem w zlewie oraz odpryskami oleju. Wystarczy zasypać zlew lub kuchenkę sodą, pozostawić je tak na kilka minut, po czym zmyć octem spirytusowym wymieszanym z ciepłą wodą w proporcjach 1:1. Na koniec zamiast syntetycznej gąbki, warto sięgnąć po cytrynę. Wcześniej wyciśniętą połówką cytrusa (użyj soku do swojej porannej szklanki wody) wyczyść zlew, kuchenkę czy nawet blaty. Kwas cytrynowy zabija zarazki i radzi sobie z każdym brudem. Po cytrynie wystarczy przejechać powierzchnię szmatką zwilżoną wodą. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The Sustainable Collective (@sustainable.collective) Mar 11, 2020 o 3:28 PDT

 

Naturalne środki czystości - proszek do prania

Skład:

1 szklanka sody kalcynowanej

1 szklanka boraksu

1/2 miarki startego szarego mydła

Domowy proszek do prania zero-waste nie podrażnia skóry i nie posiada gryzącego w nos, chemicznego zapachu. Poza tym jest o wiele tańszy niż jego chemiczny odpowiednik ze sklepowej półki. W składzie ma tylko trzy, bardzo oldschoolowe składniki, dobrze znane naszym babciom. Są nimi soda kalcynowana, boraks oraz klasyczne szare mydło. Aby zamienić je w swój nowy proszek, należy zetrzeć kostkę mydła na tarce, wsypać ją do większego pojemnika, dodać sodę, boraks, szczelnie zamknąć i potrząsnąć całością. Gotowe - na jedno pranie wystarczą dwie łyżki domowego proszku. Jeśli chcesz, żeby ubrania po wyjęciu z pralki miały przyjemny zapach, dodaj do swojej mieszanki kilka kropli olejku eterycznego z rozmarynu.

Oxymel, czyli ognisty cydr - przepis na domowy antybiotyk >>