Makaron domowy - porady

Jak zrobić makaron idealny? Przygotowanie tego domowego wyrobu wbrew pozorom nie wymaga specjalistycznego sprzętu oraz dużego doświadczenia w gotowaniu. Zrobienie swojskiego makaronu bez maszynki do wałkowania jest bardziej czasochłonne, jednak jak najbardziej wykonalne.

W procesie przygotowywania domowego makaronu najważniejsza jest jakość składników, z których korzystasz. Drobno mielona mąka typu 00 lub pszenna typu 450-500 sprawdzą się najlepiej, ze względu na wysoką zawartość glutenu. Tak, glutenu. Nie bój się go, jeśli nie masz nietolerancji. Dzięki jego obecności makaron po ugotowaniu będzie sprężysty i lekko twardawy.

Istotne jest również to, by jajka wykorzystane do produkcji swojskiego makaronu były jak najświeższe. Najlepiej, by pochodziły one od zaprzyjaźnionego rolnika lub z targu. Im bardziej pomarańczowy kolor mają żółtka, tym mocniejszy złotawy odcień ma przygotowany z nich makaron. Świeże jajka to również możliwość dłuższego przechowywania przygotowanego z nich wyrobu.

Makaron domowy - przepis

Jak zrobić domowy makaron? Podstawa to dobry, sprawdzony przepis i duża doza cierpliwości. Swojski makaron to potrawa, której przygotowanie potrafi zająć nawet kilka godzin. Rekompensatą jest jednak niepowtarzalny i delikatny smak gotowego wyrobu.

Przepis na makaron własnej roboty

Składniki:

  • 1.5 szklanki mąki pszennej,
  • 2 jajka M lub L,
  • 2 żółtka,
  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek lub oleju,
  • szczypta soli.

Przygotowanie:

Na blat lub stolnicę wysyp mąkę i dodaj do niej sól, jajka, żółtka oraz tłuszcz. Składniki starannie połącz ze sobą i rozpocznij wyrabianie ciasta. Proces ten może trwać dość długo, od 15 do nawet 45 minut. Gotowe, odchodzące od palców i sprężyste ciasto uformuj w kulkę i owiń folią spożywczą. Odstaw je na około pół godziny w miejsce o temperaturze pokojowej.

Po upływie wyznaczonego czasu podziel ciasto na pół, a następnie rozwałkuj na bardzo cienki placek. Rozwałkowane ciasto posyp mąką i zwiń w rulon, by ułatwić sobie jego dzielenie. Nożem pokrój ciasto w cienkie paski, każdy o szerokości około 0,5 cm. Po zakończeniu wykrajania rozdziel poszczególne kluski i rozsyp je na blacie. Domowy makaron gotuj w lekko osolonej wodzie przez około 3-5 minut (w zależności od jego grubości).

Jak urozmaicić domowy makaron?

Jak zrobić makaron w nieco innym wydaniu niż tradycyjne kluski? Możesz wycinać z gotowego ciasta kwadraty, a następnie formować z nich różne kształty (np. wstążki, rurki). Możesz również dodać do ciasta przyprawy i składniki, które odmienią nieco jego wygląd i smak.

Ciasto na makaron możesz przygotować, wykorzystując do jego produkcji mąkę żytnią lub semolinę (gruboziarnistą mąkę). Dodanie do ciasta w procesie produkcji łyżeczki kurkumy, przyprawy curry lub słodkiej papryki nada makaronowi złotawo-pomarańczowego, "zdrowego" koloru. Fani włoskiej pasty mogą do ciasta dorzucić garść ziół prowansalskich, bazylii lub oregano.

Jak podawać makaron domowy?

Swojski makaron to wyrób, najczęściej kojarzony z dzieciństwem i domowym rosołem. Jednak produkt ten może być wykorzystywany również jako dodatek do innych zup, a także stanowić bazę dania głównego. Połączenie domowego makaronu z sosem, warzywami lub mięsem świetnie sprawdzi się w formie zdrowego lunchu w pracy czy na uczelni.

Domowy makaron może być podawany również na słodko, w połączeniu z rybami, owocami morza czy serem. Jego uniwersalność i neutralny smak sprawiają, że wyrób ten sprawdzi się w niemal każdym połączeniu.