Jak wiadomo nowa fryzura może spektakularnie odmienić wygląd jej właścicielki. Wieczorne wyjście na randkę? Spotkanie z przyjaciółką? Rodzinny obiad? A może po prostu wygodna opcja do pracy zdalnej czy na trening? Ta fryzura jest uniwersalna, a jej styl uwarunkowany dodatkami, na które postawisz. Zastanawiasz się, jak zrobić kok? Poniżej znajdziesz listę i instrukcję wykonania najpopularniejszych i najpiękniejszych upięć włosów - krok po kroku. Stworzysz je szybko, samodzielnie oraz bez zaawansowanych umiejętności fryzjerskich i egzotycznych akcesoriów.

Warto zapoznać się z wymienionymi w artykule metodami na tę fryzurę, ponieważ upięcia włosów pozwalają nam na błyskawiczną i prostą zmianę, nadając pożądanego charakteru w każdej sytuacji. To również ciekawa alternatywa dla rozpuszczonych włosów, na które decyduje się tak wiele z nas. Pozwól więc sobie na zmianę fryzury i zaskocz wszystkich wokół swoim nowym, ciekawym upięciem... Nikt nie musi wiedzieć, że jego przygotowanie zajęło ci całe 5 minut!

Jak zrobić niskiego koka?

Jednym z popularniejszych (i najbardziej lubianych przez kobiety) upięć jest niski, luźny kok. Kok na karku dodaje właścicielce niesamowitego uroku, ponadto wspaniale radzi sobie z niesfornymi włosami, ujarzmiając je. Dodatkowo pasuje do większości kształtów twarzy, prezentuje się więc świetnie praktycznie u każdej kobiety. Jego przygotowanie, pomimo licznych zalet, wcale nie należy do najtrudniejszych - gwarantujemy, że całość nie zajmie ci więcej niż 5 minut. Proces ten wymaga jednak pamiętania o kilku kluczowych elementach. Oto one:

 1. W pierwszej kolejności przygotuj wsuwki i gumkę, którą zwiążesz włosy. 
 2. Pora na wyczesanie włosów szczotką i ich wygładzenie (w celu wygładzenia możesz skorzystać z prostownicy - pamiętaj jednak, żeby wcześniej zastosować preparat, które gwarantuje ochronę termiczną pasm). 
 3. Zwiąż swoje włosy (tuż nad karkiem) w niski kucyk. Zanim jednak to zrobisz, zostaw po każdej stronie twarzy średniej grubości pasemko.
 4. Stwórz koka, skręcając włosy w kucyku i oplatając nimi okolice gumki.
 5. Wystające końcówki włosów zabezpiecz przy pomocy wsuwek (możesz to zrobić na krzyż, jeśli jesteś właścicielką grubych włosów i obawiasz się o ich utrwalenie albo pod kątem - tak, by były możliwie najmniej widoczne). 
 6. Czas zająć się przednimi pasemkami - ich zadaniem jest piękne wykończenie tej fryzury. Zaczesz je do tyłu (w kolejności od góry na skos). One także muszą opleść twojego koka. Przypnij końcówki włosów przy skórze głowy za pomocą wsuwek. 
 7. Utrwal fryzurę lakierem (nie przesadzaj jednak z ilością produktu - dobrze, żeby kok wyglądał naturalnie). I... gotowe!

Rada: jeśli zależy ci na tym, żeby kok wyglądał jeszcze bardziej efektownie, nie pomijaj elementu wygładzenia włosów przy pomocy prostownicy. Odradzamy natomiast korzystanie z tej metody zbyt często, ponieważ na dłuższą metę może uszkodzić twoje pasma.

Messy bun - jak zrobić kok w nieładzie?

Luźny kok już od dłuższego czasu cieszy się ogromną popularnością. Artystyczny nieład na głowie ma wiele fanek, które cenią go nie tylko za cudowny efekt nonszalanckiej elegancji, ale także za… nieprawdopodobną wygodę, którą gwarantuje. Jego wykonanie jest chyba najprostsze spośród wszystkich metod. Jak więc zrobić duży, luźny kok?

 1. Standardowo rozczesz dokładnie włosy. 
 2. W celu uzyskania większej objętości pasm, zarzuć włosami do tyłu/dołu
 3. To kolejny kok z gumki do włosów - zwiąż pasma w niski lub wysoki kucyk, a następnie niedbale okręć wokół gumki swoje włosy
 4. Całość utrwal przy pomocy drugiej gumki (świetnie sprawdzi się np. jedwabna w twoim ulubionym kolorze).
 5. Delikatnie roztrzep włosy palcami - uważając, żeby nie rozwalić przy tym koka.
 6. Możesz ostrożnie powyciągać małe kosmyki włosów, aby luźno opadały ci na twarz.
 7. Pssst, ta fryzura wychodzi tym lepiej, im bardziej niedbale i szybko ją wykonujesz! 

Jak zrobić kok z wypełniaczem?

Zastanawiasz się, w jaki sposób zrobić kok z cienkich włosów? Jeśli jesteś ich posiadaczką, nie martw się - wcale nie musisz rezygnować z tej szybkiej i pięknej fryzury. Tym, co powinno ci pomóc w temacie objętości włosów, jest... wypełniacz (zamiast niego wykorzystuje się też czasem skarpetkę z wyciętymi palcami). Dzięki temu całość będzie wyglądała pełniej i jeszcze bardziej efektownie. Jak zatem stworzyć kok z wypełniaczem? 

 1. Dokładnie rozczesz włosy i zbierz je w kucyk. 
 2. Przeciągnij pasma przez wypełniacz. 
 3. Wypełniacz umieść u nasady włosów, tuż przy skórze głowy, a następnie opleć go włosami.
 4. Po tym, jak dokładnie owiniesz wypełniacz włosami, nanieś przy głowie gumkę do włosów. 
 5. W celu utrwalenia fryzury skorzystaj z pomocy wsuwek (wybierz te o kolorze włosów, aby były niewidoczne albo ozdobne, np. z perełkami/złote, które dodatkowo nadadzą twojej fryzurze elegancji).
 6. Skorzystaj z lakieru do włosów i ciesz się piękną fryzurą przez cały dzień. 

Rada: na koniec (ale jeszcze przed skorzystaniem z lakieru do włosów) możesz delikatnie wyciągnąć swoje małe włoski przy skroniach (tzw. baby hair) - nada to twojej fryzurze ciekawego charakteru i sprawi, że twarz będzie wyglądać bardziej dziewczęco. Pamiętaj też, aby nie upinać włosów zbyt ciasno - pozwoli to uniknąć ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. 

Jak zrobić koka na czubku głowy?

Kok na czubku głowy to genialne rozwiązanie dla właścicielek długich i średnich włosów. To również jedna z nielicznych odsłon tej fryzury, która może powstać jako kok z krótkich włosów.

Oto, jak w prosty sposób możesz go przygotować:

 1. Elastyczną gumką zwiąż swoje włosy na czubku głowy.
 2. Pora na delikatne tapirowanie (ostrożnie - możesz przy tym uszkodzić swoje włosy, tym bardziej, jeśli są delikatne), które pozwoli zwiększyć objętość pasm. Przyda ci się do tego grzebień z ciasno ułożonymi ząbkami. Tapiruj pasmo po paśmie.
 3. Zamiast tapirowania możesz też delikatnie pokręcić swoje włosy za pomocą lokówki. 
 4. Zależy ci na luźnym upięciu? To moment, w którym możesz delikatnie wyciągnąć małe pasemka przy skórze głowy - nadadzą fryzurze efektu niedbałego, luźniejszego upięcia.
 5. Wygładź (delikatnie) włosy, przeczesując je grzebieniem.
 6. Owiń włosy dookoła gumki - według wskazówek zegara. 
 7. Utrwal całość przy pomocy wsuwek i lakieru do włosów. 

Jak zrobić koka z warkocza?

Kok z warkocza jest jedną z najprostszych wersji tej fryzury. Możesz zrobić go na czubku głowy, przy karku, a także z lewej lub prawej strony przy twarzy. Poniżej instrukcja, jak wykonać luźny kok z warkocza, który (w naszym odczuciu) jest najładniejszy.

 1. Dokładnie rozczesz włosy. Jeśli jesteś posiadaczką cienkich pasm, możesz delikatnie je pofalować przy pomocy lokówki - dzięki temu sprawisz, że będą pełniejsze.
 2. Zaczesz pasma w kierunku czubka głowy. Chwyć je dłonią i zrób kucyk przy pomocy gumki do włosów. Ostrożnie, aby kosmyki nie przylegały zbyt ciasno do głowy.
 3. Wyciągnij z kucyka jedno pasmo tuż przy twarzy. 
 4. Możesz delikatnie natapirować włosy w kucyku (ułatwi to formowanie koka).
 5. Owiń luźno (ale stabilnie) włosy wokół gumki. 
 6. Wróć do pasemka przy twarzy i zrób z pozostawionych włosów warkoczyk.
 7. Ostatni krok to owinięcie warkoczykiem przygotowanego koka. 
 8. Utrwal całość (szczególnie końcówkę warkoczyka) przy pomocy wsuwek.
 9. Delikatnie spryskaj fryzurę lakierem do włosów (w tym przypadku możesz jednak pominąć ten krok - taki luźny kok będzie prezentował się nawet lepiej po kilku godzinach noszenia)

Jak ustabilizować kok?

W celu ustabilizowania koka możesz skorzystać z rozmaitych wsuwek, ozdobnych spinek czy klamr do włosów, a także, wspomnianego wcześniej, wypełniacza. Dodatkowo szereg produktów do stylizacji włosów pomoże ci utrwalić fryzurę nawet do 72h - tak, aby świetnie sprawdziła się na każdą okazję!