Pozostaje ci rozstać się z ulubioną parą jeansów, albo nadać im drugie życie w ramach powrotu do trendów minionych dekad. Jak to zrobić? Za pomocą łatwej przeróbki krawieckiej, którą możesz samodzielnie wykonać w domu. Jak zrobić dziury w spodniach?

Moda na dziury w spodniach

Moda na spodnie z dziurami, czyli tzw. distressed denim wyłoniła się z kulturowego ruchu punk w latach 70. Pierwsi punkowcy rozdzierali i celowo niszczyli elementy swojej garderoby jako wyraz gniewu wobec statusu quo - zarówno mężczyźni, jak i kobiety nosili podarte spodnie i kurtki, ozdobione agrafkami i ideologicznymi sloganami. Trend ten stał się ponownie popularny w latach 90. wraz z pojawieniem się mody grunge. Młodzież grunge'owa nosiła wtedy luźne, podarte dżinsy i flanelowe koszule nałożone na t-shirty. Ich podejście do mody doprowadziło do popularyzacji leniwego stylu casual chic, który utrzymał się w latach 2000 i co kilka lat wraca do trendowych łask.

W których miejscach można robić dziury?

Zanim zaczniesz celowo niszczyć swoją ulubioną parę dżinsów, musisz zadać sobie pytanie: czy dziury, które zamierzasz stworzyć będą praktyczne w użytkowaniu? Tak, wiemy że nawet jeansy z nogawkami pociętymi od góry do dołu, czy te z tzw. "bum rip" miały swoje pięć minut (choć nadal nie do końca rozumiemy dlaczego), ale zapewniamy cię, moda na takie modele znika równie szybko, jak się pojawia.

Jeansy z dziurami mogą wyglądać stylowo i cool, nie pokazując przy tym jednocześnie połowy dolnej części naszego ciała.

Niepisane zasady tworzenia dziur w jeansach mówią, że rozcięcia nie powinny być szersze niż nogawka, najlepiej wyglądają, gdy są zrobione poziomo w poprzek nogawki i nigdy nie powinny mieć więcej niż ok. 2,5 cm wysokości, kiedy stoisz (większe dziury mogą grozić rozerwaniem, kiedy już usiądziesz).

Czym zrobić dziury w spodniach?

Aby dżinsy jeansy wyglądały na profesjonalnie przerobione, warto wyposażyć się w kilka narzędzi do robienia przetarć i dziur. Nie martw się, nie potrzebujesz do tego żadnych profesjonalnych przedmiotów - najlepiej sprawdzą się do tego te codziennego użytku, które prawdopodobnie posiadasz w domu.

Do wykonania subtelnych przetarć użyj papieru ściernego lub pumeksu. Aby nieco sprać kolor, możesz też wypróbować wykonanie kilku intensywnych prań lub użycie wybielacza. Do zrobienia otworów użyj bardzo ostrych nożyczek, żyletki lub nożyka do cięcia kartonu.

Podczas przerabiania spodni, przyda ci się również coś do dokładnego zaznaczenia miejsc, w których powstaną przetarcia i rozdarcia,np. ołówek, kreda, czy mydło w kostce.

Wskazówka: my lubimy używać kawałka tektury, drewna lub kolorowego magazynu, który umieszczamy wewnątrz nogawek spodni, aby przypadkowo nie uszkodzić tylnej części nogawki jeansów. nie zmieniać tyłu dżinsów.

Czarne spodnie z dziurami - z czym je nosić?

Jak zrobić dziury w spodniach na kolanach?

Oto, czego będziesz potrzebować, aby wykonać modne dziury w spodniach:

  • para dżinsów,
  • kreda lub mydło w kostce,
  • pęseta,
  • żyletka, papier ścierny, pumeks lub nożyczki,
  • agrafka.

Krok 1. Najpierw włóż na siebie jeansy, które zamierzasz przerobić.

Krok 2. Przy użyciu kredy lub białego mydła zaznacz orientacyjnie miejsca, w których mają powstać dziury. Najkorzystniej dla sylwetki będą wyglądały rozcięcia bezpośrednio na kolanie, a także 5 centymetrów poniżej lub poniżej niego.

Krok 3. Włóż w nogawkę kolorowy magazyn lub inny przedmiot, który uniemożliwi żyletce przecięcie obu warstw materiału (w końcu chcemy, aby dziury powstały tylko po jednej stronie spodni). Możesz użyć tektury lub czegokolwiek innego, co uznasz za wystarczająco grube, by zadziałało jak bufor.

Krok 4. Zacznij pocierać jeansy papierem ściernym lub pumeksem - pomoże to rozluźnić włókna jeansu i ułatwi jego rozerwanie. Uwaga: może to zająć trochę czasu, w zależności od grubości dżinsu, ale jest warte zachodu. Takie przetarcia będa wyglądały najbardziej naturalnie i edgy.

Krok 5. Zacznij delikatnie dociskać żyletkę w miejscu, które zaznaczyłeś kredą i jedź wzdłuż linii. Jeśli decydujesz się na kilka dziur jedna nad drugą, trzymaj się odległości około 2,5 cm. Cięcia nie muszą być równe ani co do długości, ani co do szerokości.

Krok 6. Za pomocą ostrej agrafki zacznij wyciągać pojedynczo białe nitki z krawędzi rozciętego denimu. Ostrożnie kontynuuj rozluźnianie i wydobywanie nitek, tak aby przypadkowo całkowicie ich nie urwać - zależy nam na naturalnym efekcie wystających włókien.

Krok 7. Kiedy już wyciągniesz wystarczająco dużo nitek, oceń powstały efekt. Jeśli któreś nitki nie pasują do twojego zamysłu i psują wygląd końcowy, użyj pęsety aby całkowicie się ich pozbyć. Bądź delikatna, aby nie uszkodzić materiału.

Krok 8. Ponownie włóż spodnie i oceń efekt końcowy.

Idealne ripped jeans gotowe? Teraz przeczytaj o tym, jak dobrać rozmiar paska do ulubionej pary spodni. [link]

Jak zrobić dziury w spodniach ze streczem?

Jak zrobić dziury w dopasowanych, elastycznych spodniach ze streczem? W zasadzie tak samo, jak w przypadku zwykłych, bawełnianych jeansów. Będziesz potrzebowała do tego nożyczek, żyletki lub pumeksu, a także kredy do oznaczenia miejsca cięć. Wykonaj wszystkie kroki opisane we wcześniejszej części artykułu; uważaj tylko na materiał, który może delikatnie zwijać się przy krawędziach rozcięcia. Możesz temu zaradzić, zszywając brzegi dziury dopasowaną do koloru materiału nicią.