Brak drożdży w sklepach

W związku z pandemią koronawirusa w sklepach zaczęło brakować drożdży (ich sprzedaż na początku marca miała wzrosnąć nawet czterokrotnie, a niektóre sklepy wprowadziły z tego powodu limity zakupowe). Jak podają serwisy biznesowe - okazuje się, że nawet sami producenci tego produktu są zaskoczeni nagłym zainteresowaniem i nieustannymi pytaniami "Gdzie kupić drożdże?". Brak składnika piekarniczego to efekt zbliżających się świąt czy tego, że Polacy w tym niecodziennym czasie postanowili zrezygnować z kupowania codziennie pieczywa i zacząć przygotowywać je samodzielnie? Bez względu na to, jaki jest rzeczywisty powód, może minąć jeszcze trochę czasu, zanim drożdże wrócą do sprzedaży. 

Czekoladowe jajka na Wielkanoc>>

Jeśli brakuje drożdży również w Waszych okolicznych sklepach, możecie spróbować wykonać je sami. Takie domowe również świetnie sprawdzą się jako niezbędny dodatek wielu ciast, pieczywa czy pizzy, a przede wszystkim jako składnik do ciast wielkanocnych.

Jak zrobić maseczkę higieniczną? Oto prosty sposób na uszycie maski ochronnej przeciw koronawirusowi>>

Domowe drożdże: jak zrobić? 

Przepis na drożdże jest wbrew pozorom bardzo prosty, a do wykonania własnych potrzeba jedynie kilku składników. Potrzebne będą dwa ziemniaki, cukier, jasne piwo. Jak zrobić drożdże z tych składników? Najpierw gotujemy ziemniaki, które następnie rozgniatamy lub blendujemy, dodając do nich cukier (wystarczy jedna łyżeczka). Po wymieszaniu dodajemy łyżeczkę piwa i ponownie mieszamy. Mieszankę przelewamy do niewielkiego naczynia, przykrywamy i odstawiamy w temperaturze pokojowe. Po kilku dniach powstaną domowe drożdże, które będą gotowe do użycia oraz pieczenia. 

Jak zrobić żel antybakteryjny do rąk w domu? Poznaj przepis na skuteczny płyn do dezynfekcji rąk>>