Brak drożdży w sklepach? Nie w tym roku

W 2020 roku związku z pandemią koronawirusa w sklepach zaczęło brakować drożdży (ich sprzedaż na początku poprzedniego marca miała wzrosnąć nawet czterokrotnie, a niektóre sklepy wprowadziły z tego powodu limity zakupowe). Jak podawały wówczas serwisy biznesowe - okazało się, że nawet sami producenci tego produktu byli zaskoczeni nagłym zainteresowaniem i nieustannymi pytaniami "Gdzie kupić drożdże?". Brak składnika piekarniczego był efektem zbliżających się świąt czy tego, że Polacy w tym niecodziennym czasie postanowili zrezygnować z kupowania codziennie pieczywa i zacząć przygotowywać je samodzielnie? Bez względu na to, jaki okazał się rzeczywisty powód, minęło sporo czasu, zanim drożdże wróciły do sprzedaży, więc wiele osób zdecydowało się je wykonać samodzielnie. 

Czekoladowe jajka na Wielkanoc>>

Nic dziwnego. Takie domowe drożdże świetnie sprawdziły się jako niezbędny dodatek wielu ciast, pieczywa czy pizzy, a przede wszystkim jako składnik do ciast wielkanocnych. Jeśli w tym roku również chcecie je zrobić sami, na pewno przyda Wam się ten przepis.

Jak zrobić maseczkę higieniczną? Oto prosty sposób na uszycie maski ochronnej przeciw koronawirusowi>>

Jak zrobić drożdże? 

Przepis na drożdże jest wbrew pozorom bardzo prosty, a do wykonania własnych potrzeba jedynie kilku składników. Potrzebne będą dwa ziemniaki, cukier, jasne piwo. Jak zrobić drożdże z tych składników? Najpierw gotujemy ziemniaki, które następnie rozgniatamy lub blendujemy, dodając do nich cukier (wystarczy jedna łyżeczka). Po wymieszaniu dodajemy łyżeczkę piwa i ponownie mieszamy. Mieszankę przelewamy do niewielkiego naczynia, przykrywamy i odstawiamy w temperaturze pokojowe. Po kilku dniach powstaną domowe drożdże, które będą gotowe do użycia oraz pieczenia. 

Jak zrobić żel antybakteryjny do rąk w domu? Poznaj przepis na skuteczny płyn do dezynfekcji rąk>>