W internecie znajdziecie multum przepisów na chleb. Jak się za to zabrać? Wystarczy mąka, drożdże, woda i sól. Jednak najpierw trzeba wybrać odpowiednią recepturę, ponieważ domowe pieczywo można zrobić na zakwasie lub bez. Ten pierwszy sposób wydaje się być trudniejszy, ale warto spędzić więcej czasu, żeby upiec smaczny domowy chleb. Przykład? Wujaszek Liestyle pokazuje na instagramie jak to zrobić, a upieczone przez siebie bochenki rozsyła znajomym. Domowych chlebem mogli się cieszyć m.in. Jessica Mercedes oraz Pezet. Te przepisy na pieczywo przydadzą zwłaszcza teraz, gdy spędzamy czas w izolacji i staramy się nie wychodzić z domu. Na dodatek, domowy wypiek ma zupełnie inny smak i nie zawiera polepszaczy. Jak upiec chleb?

Przepis na domowy chleb na zakwasie

Zakwas:

mąka żytnia (na przykład ok. 400 g)

woda

duży słoik

Przygotowanie zakwasu zajmuje 5-6 dni, a składniki dodaje się co 12-24 godz. 100 g mąki żytniej razowej należy wsypać do dużego słoika i zalać 100 ml przegotowanej wody w temperaturze pokojowej. Zawartość słoika należy wymieszać, aż powstanie gęsta "papka". Słoik należy potem odstawić w ciepłe miejsce (np. grzejnik) na 24 godziny bez przykrycia. Drugiego dnia do połowy mikstury (drugą połowę wyrzuć) dodaj 100 g mąki i 100 ml wody, wymieszaj składniki i odstaw na następne 24 godziny. Trzeci i czwarty dzień: dodaj 100 g mąki i 100 ml wody, a następnie zamknij słoik i odstaw na 12 godzin. Powtórz czynność i odstaw zakwas w zamkniętym słoiku na kolejne 12 godzin. Jeżeli piątego dnia widać będzie pęcherzyki powietrza, a sam zakwas będzie miał lekko jabłkowo-winny zapach to znaczy, że jest już gotowy. Jeśli nie, należy powtórzyć czynność z czwartego dnia.

Składniki na chleb na zakwasie:

1-2 łyżki zakwasu

350 g mąki żytniej (najlepiej jeśli będzie przeznaczona do pieczenia chleba)

200 g mąki pszennej

350 ml wody

półtorej łyżeczki soli

Dwie łyżki zakwasu dodaj do 150 g mąki żytniej i 150 ml wody, wymieszaj składniki i odstaw na ok. 18 godzin (powstanie zaczyn). Po tym czasie dodaj wszystkie pozostałe składniki i wymieszaj je dokładnie np. przy pomocy łyżki. Następnie można dodać otręby lub orzechy i ponownie wymieszać (opcjonalnie). Ciasto przełóż do wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą lub formy (może być keksówka).
Ciasto przykryj ściereczką lub folią i odstaw do wyrośnięcia na ok. 5 godzin. Powinno przez ten czas podwoić swoją objętość.

Chleb wstaw do zimnego piekarnika i nastaw temp. na 220 st. C. i czas pieczenia na 60 minut. Jeśli chleb zacznie się zbyt szybko rumienić, zmniejsz temperaturę o 10-20 st. C, przykryj bochenek folią aluminiową i dopiecz go do upłynięcia 60 minut.

Przepis na chleb bez zakwasu

500 g mąki pszennej

500 g mąki żytniej

40 g drożdży

1 szklanka mleka

0,5 litra wody (może być również serwatka)

łyżka soli

szczypta cukru

Opcjonalnie: nasiona słonecznika, dyni, czarnuszka, anyżek

Letnie mleko wymieszaj z drożdżami i cukrem, odstaw do wyrośnięcia. Następnie wymieszaj obie mąki, dodaj łyżkę soli, nasiona słonecznika (lub inne, ale jest to składnik opcjonalny), wyrośnięte drożdże oraz ciepłą wodę. Ciasto wyrób, aż zacznie "odchodzić" od rąk. Odstaw do wyrośnięcia, uwaga, w ciepłym miejscu. Gdy ciasto podwoi swoją objętość należy je przygnieść, a następnie włóż je do formy. I znów odstaw do wyrośnięcia. Piecz w temperaturze 180 stopni, aż chleb zrobi się rumiany.