Już po pierwszym zastosowaniu zaproponowanych przez nas sposobów włosy powinny wyglądać dużo lepiej. Oczywistym jest jednak, ze prawdziwie odżywione i wzmocnione staną się, jeśli będziesz regularnie je pielęgnować. Nie obawiaj się domowych sposobów – oliwa z oliwek, żółtko, miód, ocet jabłkowy i olej kokosowy to składniki bogate w wartości odżywcze. Za ich sprawą stan twoich włosów ulegnie znacznej poprawie.

Dodatkowo, wybrane przepisy są proste do wykonania, nie wymagają dużego nakładu czasu i opierają się na łatwo dostępnych produktach.

1. Olejowanie włosów oliwą z oliwek

Olejowanie włosów pomaga w zachowaniu ich w dobrej kondycji. W efekcie włosy są:

  • wygładzone
  • lśniące
  • zregenerowane
  • łatwiejsze w rozczesywaniu

Do olejowania możesz użyć różnego rodzaju naturalnych olejów – najlepiej dopasować je do potrzeb włosów. Oliwa z oliwek świetnie sprawdzi się jednak do szybkiego, prostego olejowania – jest dość uniwersalna. Najlepiej działa na włosy średnioporowate, jednak w przypadku innych porowatości również powinna sobie poradzić.

Jak olejować włosy?

  1. Rozczesz włosy
  2. Wlej do miseczki ok. 2 łyżki oliwy z oliwek.
  3. Drobne porcje oliwy rozcieraj w dłoniach, a następnie wmasuj we włosy na długości. Jeśli nie masz problemu z częstym przetłuszczaniem się włosów, możesz nałożyć oliwę od nasady aż po końce.
  4. Rozczesz włosy pokryte oliwą.
  5. Zawiń je w folię lub włóż czepek kąpielowy.
  6. Po 20-25 minutach spłucz oliwę, odsącz nadmiar wody.
  7. Pokryj włosy odżywką, rozczesz je i pozostaw na kolejne 20-25 minut.
  8. Spłucz odżywkę z włosów i umyj je łagodnym szamponem.

Jeśli zmagasz się z suchymi czy nawet przesuszonymi włosami i chcesz je dodatkowo nawilżyć, przed olejowaniem zwilż włosy podkładem nawilżającym. To może być kwas hialuronowy, żel aloesowy, żel lniany czy nawet woda z miodem. Olejowanie na podkład nawilżający może przynieść jeszcze lepsze rezultaty.

Zabieg powtarzaj raz w tygodniu, aby efekt się utrzymał.

2. Olej kokosowy na końcówki włosów – domowe serum

Nie da się zaprzeczyć, że pielęgnacja końcówek jest wyjątkowo istotna – to właśnie tutaj najłatwiej o mechaniczne uszkodzenia, rozdwojenia i łamliwość. Nawet jeśli twoje włosy będą szybko rosły, nie uda ci się ich zapuścić, bo mogą kruszyć się na końcach. Jak wzmocnić końcówki?

Wystarczy sięgnąć po olej kokosowy – jest dostępny nie tylko w drogeriach, ale również w sklepach ze zdrową żywnością.

  1. Rozgrzej w dłoniach odrobinę oleju kokosowego tak, aby zmieniła się jego konsystencja.
  2. Wetrzyj olej w końcówki włosów i pozostaw na około 30 minut.
  3. Umyj włosy tak, jak zawsze.

Nie ma przeszkód, aby wcierać we włosy olej kokosowy przed każdym myciem włosów. Dzięki temu końcówki staną się zregenerowane, co pozytywnie wpłynie na kondycję całych włosów i z pewnością pomoże w ich zapuszczaniu.

3. Maseczka z żółtka – wzmocnienie włosów

Czym wzmocnić włosy? Odpowiedź może zaskakiwać, ale czasami wystarczy… żółtko. Czyli tani i łatwo dostępny składnik, który kryje w sobie wiele dobroczynnych właściwości. Jeśli twoje włosy potrzebują szybkiego odżywienia, przygotuj prostą, domową maseczkę z żółtka. Jak ja zrobić?

  1. Roztrzep 1 lub 2 żółtka (w zależności od długości włosów).
  2. Następnie nałóż je na rozczesane włosy.
  3. Po upływie 15 minut spłucz żółtko letnią wodą.
  4. Umyj włosy łagodnym szamponem.

Jeśli masz więcej czasu, możesz urozmaicić maseczkę i wzmocnić jej działanie. Dodaj oliwę z oliwek, jeśli zależy ci na wygładzeniu włosów lub jogurt naturalny – wówczas efekt odżywienia i odbudowy włosów będzie jeszcze lepszy.

Rezultaty? Włosy po maseczce z żółtka są sypkie i lśniące!

Żółtko można wykorzystać także jako szampon – dodatkowo odżywi skórę głowy, co nie jest bez znaczenia. Nie wystarczy dbać o włosy na długości, aby były zdrowe i silne – konieczne jest również sprawdzenie, jak wzmocnić cebulki włosów. Nie zaszkodzi wprowadzić do pielęgnacji domowy peeling do skóry głowy.

4. Ocet jabłkowy – regenerująca płukanka

Ocet jabłkowy – kolejny tani produkt, którego możesz użyć do prostych, domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Ocet można stosować na włosy na różne sposoby – na przykład w postaci płukanki.

Przygotowanie

  1. Do litra ciepłej wody wlej 1-2 szklanki octu i dokładnie wymieszaj.
  2. Umyj włosy, a następnie zanurz je w przygotowanym roztworze.
  3. Spłucz ocet z włosów.

To wystarczy, aby włosy stały się lśniące i gładkie. Dzięki wyjątkowym właściwościom octu powinny łatwiej się rozczesywać, nie plątać – wszystko dlatego, że ocet wpływa na domknięcie łuski, co wzmacnia włosy i sprawia, że są wygładzone.

Stosowanie octu jabłkowego może stać się remedium na wypadające włosy – ocet zawiera witaminy z grupy B, które są doskonałym budulcem. Zregenerowane włosy oraz odżywione cebulki są znacznie bardziej odporne na wypadanie.

5. Miód na włosy – domowa maska nawilżająca

Miód należy do składników humektantowych – ma działanie nawilżające. Dostarcza do łuski włosa wodę, dzięki czemu kondycja suchych i zniszczonych włosów ulega poprawie.

Jeśli zmagasz się z tzw. „przyklapem”, spróbuj nałożyć na włosy miodową maseczkę. Może się okazać, że już po jednym użyciu staną się odbite u nasady i pełne objętości.

Jak zrobić domową maskę z miodu?

Składniki:

  • 2 łyżki miodu
  • pół awokado

Przygotowanie:

  1. Rozgnieć awokado widelcem w miseczce. Będzie łatwiej, jeśli sięgniesz po mocno dojrzały owoc.
  2. Dodaj 2 łyżki miodu. Jeśli konsystencja maski jest zbyt gęsta, dodaj odrobinę wody.
  3. Umyj włosy łagodnym szamponem, wmasuj mieszankę we włosy i rozczesz je.
  4. Zmyj po 20-30 minutach.
  5. Nałóż odżywkę, wczesz ją we włosy i spłucz – w ten sposób z pewnością pozbędziesz się resztek miodu z włosów.

Jeśli chcesz mieć pewność, że nawilżenie zostanie domknięte w łusce włosa, użyj na końcu emolientowej, czyli bogatej w oleje, odżywki. Miód możesz użyć także jako podkład pod olejowanie.

Marzą ci się nie tylko delikatne fale? Sprawdź, jak wydobyć skręt włosa domowymi sposobami.