Czym jest świadomy sen?

Świadomy sen, określany także jako lucid dream (LD), to nic innego, jak senna projekcja, którą możemy kontrolować. Można to porównać do filmu, który sami tworzymy - przyjmujemy rolę scenarzysty, reżysera i głównego bohatera. Nie brakuje teorii, według których, świadomy sen to "bujda". Trzeba jednak wiedzieć, że nad tym tematem pochylają się naukowcy i dziś nie ma już żadnych wątpliwości, że sen kontrolowany to realne zjawisko. Pierwszych badań w tym zakresie podjął się w 1913 roku Frederik van Eedena - holenderski psychiatra. W latach 70., udało się naukowo potwierdzić istnienie tego fenomenu. To zasługa Alana Worsley'a i Keitha Hearne. Możemy go doświadczyć w fazie głębokiego snu (REM), wyróżniającego się szybkimi ruchami gałek ocznych. Stan świadomości pozwalający na kontrolowany sen ma związek z długością naszego odpoczynku. Faza REM to czwarty cykl snu rozpoczynający się po 90 minutach od zaśnięcia. 

W świadomym śnie, osoba śniąca całkowicie zdaje sobie sprawę z tego, że wszystko, co widzi, to jedynie nocna projekcja. Jak wskazuje na to sama nazwa tego zjawiska, w procesie kreowania marzeń nocnych uczestniczy świadomość, co nie ma miejsca podczas normalnego snu. Daje to ogromne możliwości, bowiem dla śniącego, nie ma żadnych ograniczeń. Położenie geograficzne, zasady moralne, doktryny prawne, ograniczenia społeczne - jesteśmy w świecie snów, więc zasady obowiązujące w realnym życiu, tutaj nie muszą mieć zastosowania.

Istnieją dwa rodzaje świadomego snu: 

- Wild (ang. Wake Induced Lucid Dream ) - czyli tłumacząc sen indukowany jawą jest się w nim nie tracąc świadomości 

- Dild (ang. Dream Induced Lucid Dream)- w tym rodzaju najpierw zasypiamy i nieświadomie śpimy, by później uświadomić sobie, że jest to sen i go kontrolować  

Jak śnić świadomie? Psychologiczne techniki osiągania świadomego snu

Świadomy sen nie przychodzi ot tak. Zanim wkroczymy do świata kontrolowanych marzeń nocnych, nad którymi mamy pełną władzę, najpierw musimy nauczyć się je wywoływać. Biorąc pod uwagę fakt, że nie pamiętamy większości projekcji nocnych, których doświadczamy, nie jest to łatwe. "Niełatwe" nie jest jednak tożsame ze słowem "niemożliwe". Przy odrobinie cierpliwości, każdy może nauczyć się świadomego śnienia. Poniżej prezentujemy najskuteczniejsze techniki.

Technika MILD

Inaczej nazywana techniką pamięciową dr. LaBerge'a, polega na nauce zapamiętywania onirycznego elementów widzianych na jawie. Oznacza to, że wszystko, co nas otacza, należy postrzegać dokładnie tak, jak zazwyczaj widzimy to w snach. Dzięki temu, możliwe będzie późniejsze odtworzenie tych elementów we śnie, co może uświadamiać fakt śnienia. 

Metoda rąk

Ta technika jest zbliżona do opisanej powyżej, ale znacznie łatwiejsza dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z LD. Metoda rąk przewiduje dokładną obserwację swoich dłoni tuż przed zaśnięciem. Ćwiczenie należy powtarzać do momentu, aż ta część ciała zacznie regularnie pojawiać się w snach. 

Metoda WTB

Istnieje teoria, według której, osoby często budzące się w nocy, łatwiej zapamiętują swoje sny. Właśnie na tym polega metoda WTB - śniący budzi się po kilku godzinach od zaśnięcia. Po przebudzeniu, należy przypomnieć sobie ostatni sen ze wszystkimi szczegółami i położyć się spać z intencją jego kontynuowania. 

Metody farmakologiczne  

Świadomy wpływ i kontrola stanu świadomości we śnie może, według niektórych, zostać uzyskana za pomocą środków farmakologicznych. Wpływ substancji psychoaktywnych na marzenia senne z pewnością oddziałuje na jakość snu, nie ma jednak dowodów, że ułatwia uzyskać kontrolowany sen. 

Czy świadome śnienie jest niebezpieczne?

Nie brakuje opinii, według których świadomy sen ma stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Przeciwnicy tego zjawiska podnoszą, że może ono wywołać efekt zapętlenia się w snach - śniący ma przestać odróżniać jawę od snu. Często pojawiają się też argumenty o nienaturalnym charakterze snu kontrolowanego. W tym przypadku, zjawisko to jest kwalifikowane jako zaburzenia snu, które może doprowadzić do chronicznego zmęczenia, a w skrajnych przypadkach - do zaburzeń funkcjonowania mózgu.

Należy jednak podkreślić, że do tej pory nie udało się potwierdzić możliwego negatywnego wpływu LD na zdrowie fizyczne i psychiczne. Naukowcy podkreślają jednak, że z wywoływania świadomego snu powinny zrezygnować osoby cierpiące na schorzenia układu krążenia i na choroby psychiczne. 

Mieć świadome sny – forum 

Świadomy sen to temat, który wywołuje niemałe kontrowersje, co do tego nie ma wątpliwości. Potwierdzają to opinie forumowiczów, które wskazują na zagrożenia z tym związane.

- Znam historię, że dziewczyna nie odróżniała świata realnego od świata snów. Dlatego ostrzegam, a co chcesz to rób - stwierdza użytkowniczka forum Kafeteria, pisząca pod nickiem Karolina.

Trzeba jednak przyznać, że takie tezy są w mniejszości. Większość osób, które podjęły próbę nauki świadomego śnienia, dobrze wspomina to doświadczenie. Forumowicze podkreślają jednak, że nie jest łatwo posiąść umiejętność kontrolowania własnych snów.

- Mnie się świadome sny zdarzają od dziecka, ale tylko spontanicznie. Nadal mimo prób nie mogę się nauczyć wywoływać ich kiedy chcę. Chyba mam za mało cierpliwości - pisze Iceni, użytkowniczka forum NetKobiety.

Nie brakuje też opinii, według których 100-procentowa kontrola sennych projekcji nie jest możliwa. Ograniczeniem mają być cechy, które definiują osobowość osoby śniącej.

- Ja tak czasami miewam. Można pod pełną świadomością kierować sobą podczas snu.Tylko ja miewam bardzo głupie sny. Np. mam okazje coś ukraść i kieruje sobą, ale ja jestem zbyt uczciwa i nie wychodzi - opowiada kokosankaka, pisząca na forum Vinted.