Pierścionek zaręczynowy to szczególny rodzaj biżuterii, który towarzyszy nam przez całe życie. Jest to jeden z najważniejszych symboli miłości, dlatego jego wybór jest niezwykle istotny. Wybrany pierścionek stanie się niezapomnianym wyrazem miłości i pamiątką przypominającą szczególne wydarzenie, jakim są zaręczyny. Ostatnio pisaliśmy o propozycjach pierścionków zaręczynowych, które zachwycają najbardziej. Zobaczcie też, jakie trendy uwielbiają gwiazdy. Nasza redakcja wnikliwie sprawdziła, czym się kierować wybierając pierścionek zaręczynowy. Dla wszystkich Panów polecamy ten artykuł. 

Trendy pierścionków zaręczynowych

Pierścionek zaręczynowy W.KRUK

Spójrzmy na bogatą kolekcję marki W.KRUK. Znajdziemy w niej różnorodne pierścionki zaręczynowe, jednokamieniowe lub ozdobione wieloma kamieniami szlachetnymi. Ikoną W.KRUK jest pierścionek zaręczynowy Jedyny®. Elegancki, klasyczny wzór czyni ten pierścionek kwintesencją ponadczasowego stylu. Jego korona przeznaczona jest wyłącznie dla brylantu, który oprawiono w najcenniejszy z kruszców - złoto

Pierścionek Romantyczny W.KRUK

Pierścionek romantyczny to propozycja dla kobiety subtelnej, o naturalnym wdzięku. Piękno tego modelu tkwi w detalu - korona podtrzymująca brylant układa się w kształt delikatnych płatków lilii. Okrągły, brylantowy szlif w wyjątkowej oprawie czyni ten pierścionek idealnym wyborem dla romantyczki. 

Pierścionek zaręczynowy Szczęśliwy W.KRUK

Wśród propozycji marki W.KRUK znajduje się również pierścionek Szczęśliwy. Jego korona składa się z czterech złotych ramion nawiązujących do czterolistnej koniczyny - symbolu szczęścia i powodzenia. Brylant w tym pierścionku, osadzany jest z największą precyzją, pod mikroskopem. Technika ta gwarantuje najwyższą jakość wykonania i długowieczność. 

Doskonałym przykładem pierścionka wielokamieniowego jest Wieczny od W.KRUK ozdobiony trzema niezwykłymi brylantami. Osadzone obok siebie symbolizują wspólną drogę zakochanych przez przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. 

Pierścionek zaręczynowy Nowoczesny W.KRUK

Dla kobiet pewnych siebie lubiących nowoczesny styl W.KRUK proponuje pierścionek zaręczynowy Nowoczesny, charakteryzujący się awangardowym wzornictwem - piękny i stylowy hołd dla minimalistycznego stylu.

Pierścionek zaręczynowy Królewski W.KRUK

Lśniący brylant zamknięty jest w oryginalnej, współczesnej oprawie. Szukając rzadkiego szlifu warto zwrócić uwagę na szlachetny w każdym calu pierścionek Królewski. Sekretem uroku tego pierścionka zaręczynowego jest niewzykłe rzadko spotykany kwadratowy szlif Asscher, opracowany na zlecenie angielskiej rodziny królewskiej. 

Rozmiar pierścionka zaręczynowego

Jak wybrać rozmiar pierścionka zaręczynowego? 

Określenie rozmiaru pierścionka zaręczynowego przyszłej Narzeczonej nie zawsze jest proste. Jeśli dysponujemy przykładowym pierścionkiem, wystarczy zmierzyć jego średnicę w salonie jubilerskim. Doradcy w salonach W.KRUK dokonają pomiaru pierścionka oraz podpowiedzą jak wybrać idealny model. Gdy nie mamy takiej możliwości, warto zwrócić się o pomoc do przyjaciółki lub siostry przyszłej narzeczonej, które podpowiedzą, jaki rozmiar nosi ukochana. Najpopularniejsze rozmiary to 12 i 13. W przypadku, gdy wybór nie będzie trafiony, wybrane modele można powiększyć lub zmniejszyć o 1-2 rozmiary. Sprawdźcie, w jakich cenach można znaleźć pierścionki zaręczynowe w salonach W.KRUK. 

Typy pieścionków zaręczynowych

Typy pierścionków zaręczonowych

Najchętniej wybieranym rodzajem pierścionka zaręczynowego jest model, w którym kamień osadzony jest w centralnym miejscu. Piękny i widoczny, przykuwa wzrok i wzbudza zachwyt. To klasyczny model pierścionka zaręczynowego, popularny od pokoleń.

Wśród szlifów, najpopularniejszym i najczęściej wybieranym jest okrągły szlif brylantowy, zwany potocznie brylantem. Szlif ten, ze względu na idealne proporcje, najlepiej odbija światło oraz zapewnia tzw. efekt brylancji (efekty świetlne takie jak blask, gra barw oraz iskrzenie się kamienia przy jego obrocie). Inne przykłady szlifu brylantowego to m.in.: owal, serce, łza lub markiza. Jakość szlifu brylantu jest niezwykle ważna, ponieważ decyduje o końcowym wyglądzie i wyjątkowym blasku kamienia.

Zjawisko brylancji

Wśród flagowych pierścionków zaręczynowych marki W.KRUK najczęściej spotykany jest okrągły szlif brylantowy. W przypadku pierścionka zaręczynowego Królewskiego zastosowany został niezwykle rzadki kwadratowy szlif Asscher, święcący triumfy w pierwszych dekadach ubiegłego wieku.

Szlif brylantowy Asscher

Szlif brylantowy okrągły

Diament

Od wielu lat najpopularniejszym wyborem narzeczonych jest biały brylant. Niegdyś popularne były kolorowe kamienie szlachetne np. rubiny czy szafiry. Dzisiaj większość kobiet marzy o brylancie w najjaśniejszej barwie. W.KRUK spełnia marzenia klientów i realizuje także niestandardowe zamówienia. W Manufakturze W.KRUK w Poznaniu osadzono wyjątkowy, surowy diament w pierścionku Jedyny® lub wykonany pierścionek z czarnym brylantem.

Diament

Dopiero po oszlifowaniu diament ukazuje swoje piękno. Jest to trudna, rzemieślnicza sztuka wymagająca dużej wprawy i praktyki. Przy szlifowaniu należy zachować odpowiednie kąty i proporcje między poszczególnymi częściami kamienia. Ponadto każda powierzchnia szlifowana musi być ułożona symetrycznie i pod odpowiednim kątem do innej powierzchni szlifowanej (tzw. fasetek). Najpopularniejszym szlifem (ze względu na bardzo dobrą brylancję) jest szlif brylantowy okrągły. Ma on 57 lub 58 faset (32 w koronie + tafla oraz 24 w podstawie + ewentualnie kolet) i może być nazywany brylantem. Inne, często spotykane szlify to modyfikacja szlifu brylantowego. Jakość szlifu ma ogromne znaczenie przy wycenie kamienia dlatego te o szlifie i proporcjach idealnych czy bardzo dobrych będą zdecydowanie droższe. W zamian klient zyskuje niebagatelny diament o optymalnej brylancji.

Diamenty dzieli się na lupowo czyste – czyli nie posiadające znamion wewnętrznych oraz posiadające różnego rodzaju cechy wewnętrzne i zewnętrzne. Od rodzaju, wielkości i rozmieszczenia inkluzji zależy czystość kamieni. Znamiona w diamencie są naturalnym tworem przyrody i stanowią o niepowtarzalności każdego z nich.

Wysokiej klasy czystość - to kamienie klasy IF oraz VVS.

Średniej klasy czystość - to kamienie VS oraz SI. 

Słabej klasy czystość – to kamienie P1/P2/P3, gdzie doświadczony fachowiec może klasyfikować czystość kamienia obserwując go bez użycia przyrządów dodatkowych.

Standardowo w pierścionkach zaręczynowych stosujemy kamienie w barwie H – białe* oraz czystości Si1-Si2**, czyli zawierające małe inkluzje (naturalny defekt wewnątrz kamienia), które nie są widoczne podczas badania kamienia z użyciem lupy z powiększeniem 10xkrotnym.

*

 

**

 
 

Ile kosztuje pierścionek zaręczynowy?

O wartości pierścionka zaręczynowego decyduje najczęściej wartość kamienia, złota oraz koszt wykonania. O ile cena złota oraz koszt wykonania przy danym modelu jest dość stały, różnice wynikają z oceny kamienia. Najprostsza ocena to zasada 4C, stosowana przy białych brylantach. Oceniany jest kolor, czystość, szlif oraz masa kamienia (nie dotyczy kamieni kolorowych czy brylantów fantazyjnych). Im bielszy i czystszy kamień, tym jego cena jest wyższa, gdy kamień jest bardziej żółtawy jego cena maleje. Kamienie mają również różną jakość wykończenia szlifu, im bliższy jest on do ideału, tym jego wartość jest większa. Na cenę wpływa również masa kamienia, określona w karatach (jednostka masy używana w jubilerstwie) – im cięższy kamień, tym droższy pierścionek. O cenach pierścionków zaręczynowych pisaliśmy tutaj>

 
 

Jak projektuje się pierścionki zaręczynowe?

W.KRUK oferuje pierścionki zaręczynowe, które stanowią symbol miłości, wyjątkowej klasy jubilerskiej i najlepiej odpowiadają osobowości noszących je kobiet.

Nasza oferta to połączenie ponadczasowej klasyki z nowoczesnymi interpretacjami piękna. Pierwsze słowo należy do projektanta, który tworzy rysunek pierścionka – odręczny lub komputerowy. Projektant pokazuje swój pomysł technologowi i razem ustalają jak powinien być wykonany dany model, aby był nie tylko piękny, ale i trwały. W W.KRUK wierzymy, że pierścionki zaręczynowe są szczególną ozdobą. Ich produkcja charakteryzuje się nie tylko niezwykłą precyzją pracy ludzkich rąk – wkładamy w nią serce, pasję oraz wieloletnie doświadczenie ekspertów jubilerstwa.