Efekt lustra będzie idealnym dodatkiem na lato - metaliczne paznokcie wyglądają niemal jak biżuteria! Szczególnie jeśli są długie i starannie opiłowane - dają spektakularny, połyskujący, wieczorowy look. Z kolei w wersji na krótkich paznokciach, będą świetne aby „podkręcić” nieco codzienną stylizację. To uniwersalna rzecz: efekt lustra pasuje do każdej długości i kształtu paznokcia - mówi nam Marzena Kanclerska-Gryz z salonu Nail Spa w Warszawie.

Jak wykonać efekt lustra na hybrydach?

Paznokcie z efektem lustra można wykonywać zarówno na zwykłym lakierze, jak i na hybrydach. Należy jednak liczyć się z tym, że każdy manicure utwardzany w lampie UV będzie bardziej trwały niż ten klasyczny. Wykonywanie lustrzanych paznokci na hybrydach poleca też zresztą Marzena Kanclerska-Gryz.

Generalnie proponuję wykonywanie tego manicure na hybrydzie. Dlaczego? Bo po prostu będzie trwalszy. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że nie jest to najłatwiejszy manicure. Jeśli więc nie mamy za bardzo wprawy w „zdobieniu” swoich paznokci - najlepiej zrobić w to profesjonalnie, w salonie. Kluczem do sekretu jest specjalny top no wipe, który nie pozostawia warstwy dyspersyjnej (lepkiej). 

Jak zrobić metaliczne paznokcie hybrydowe? Oto instrukcja na modny manicure krok po kroku:

 1. Na początku przygotuj paznokcie do wykonania manicure'u hybrydowego. Każda stylizacja paznokci, aby wyglądała elegancko, musi być wykonana w sposób schludny i dokładny. Nie chodzi tylko o samo równe nałożenie lakieru, ale również odpowiednio przygotowaną płytkę paznokcia. Przed rozpoczęciem pracy dokładnie umyj ręce i usuń poprzednie produkty (lakier, odżywkę) z paznokci przy użyciu frezarki lub wacika bezpyłowego oraz acetonu. Skórki przy paznokciach odsuń specjalnym metalowym kopytkiem lub drewnianym patyczkiem.
 2. Czas nadać paznokciom odpowiedni kształt. Efekt lustra można wykonać na każdym kształcie płytki, jednak naszym zdaniem najlepiej wygląda na płytce spiłowanej w migdał lub na krótko obciętych kwadratach.
 3. Kolejnym krokiem niezbędnym do wykonania estetycznego manicure'u jest dokładne zmatowienie płytki. Niektórzy twierdzą, że nie należy tego robić, bo można zniszczyć paznokcie i wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Nie jest to jednak prawda - warstwy paznokci niszczy się tylko wtedy, gdy używa się do matowienia nieodpowiednich narzędzi i zbyt dużej siły. 
  Eksperci polecają matowić paznokcie przy niewielkim nacisku na płytkę. Do spiłowania wierzchniej warstwy i pozbycia się naturalnego połysku dobrze sprawdzi się blok polerski lub pilnik o gradacji około 180. Należy pamiętać o tym, aby nie matowić tylko środka płytki, ale dokładnie piłować też boki i krawędzie.
 4. W następnej kolejności konieczne jest odtłuszczenie paznokci wacikiem bezpyłowym nasączonym specjalnym cleanerem. Nie należy przecierać płytki przy użyciu zwykłych płatków kosmetycznych, gdyż mogą one pozostawiać nieestetyczne drobne włókna, które przylepią się do jej powierzchni i zepsują wygląd manicure'u.
 5. Tak przygotowane paznokcie są gotowe na wykonanie lustrzanego maniciure'u. Na początku należy postępować tak, jak w przypadku każdej innej stylizacji, czyli od nałożenia cienkiej warstwy przezroczystej bazy. Zapewni ona dobrą przyczepność lakieru i zapobiegnie niechcianemu żółknięciu płytki paznokcia. Koniecznie pamiętaj, aby utwierdzić ją w lampie UV.
 6. Wybierz kolor lakieru hybrydowego, który będzie kolorem bazowym - na niego później będziesz nakładać lustrzany pyłek. Jaki odcień najlepiej wybrać? Tutaj masz całkowitą dowolność, wszystko zależy od tego, jaki efekt na swoich paznokciach chciałabyś uzyskać i jaki kolor pyłku zamierzasz wykorzystać. Czarna hybryda genialnie podbija srebro, a czerwona lub pomarańczowa pasuje do złota - radzi Kanclerska-Gryz. Możliwości jest jednak nieskończenie wiele.
 7. Nałóż dwie warstwy wybranego przez siebie lakieru hybrydowego, każdą utwierdzając osobno w lampie.
 8. Na lakier nałóż top no wipe (lub inaczej dry top) i włóż dłoń z powrotem do lampy. 
  Dlaczego tak ważne jest, aby użyć topu no wipe zamiast zwykłego topu, którego używasz zazwyczaj do wykonywania manicure’u hybrydowego? Bo nie wymaga on przemywania cleanerem i pozbywania się klejącej warstwy dyspersyjnej po utwardzeniu. Dzięki temu możemy bezpośrednio na nim pracować nad kolejną warstwą, czyli efektem lustra. 
 9. Aplikatorem do pyłku, czyli tzw. pacynką, nabierz odpowiednią ilość produktu ze słoiczka i delikatnie zacznij wcierać go w paznokieć. Rób to kolistymi ruchami i staraj się dokładnie pokryć całą płytkę paznokcia. 
  Nadmiar pyłku otrzep z paznokcia i całość pokryj ponownie topem no wipe. Założycielka warszawskiego Nail Spa zaleca nałożenie dwóch bardzo cienkich warstw topu i utwardzenie każdej z nich w lampie UV.
 10. Gotowe! 

Czego potrzebujemy do wykonania efektu lustrzanego?

Jak już wcześniej zauważyłyśmy, efekt lustrzanych paznokci można wykonać nie tylko na hybrydzie, ale również na klasycznym manicurze. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne odtworzenie go w domu, oto czego będziesz potrzebowała:

 • baza pod lakier
 • lakier w dowolnym kolorze
 • specjalny pyłek dający efekt lustra
 • aplikator, tzw. pacynka
 • waciki bezpyłowe
 • zmywacz do paznokci
 • top do lustrzanych paznokci lub zwykły bezbarwny lakier

Jak zrobić efekt lustra przy użyciu normalnych lakierów?

 1. Na odpowiednio przygotowane paznokcie (patrz punkty 1-4 w instrukcji na hybrydowy efekt lustra) nałóż cienką warstwę bazy. Nie jest to punkt obowiązkowy tak jak w przypadku manicure’u hybrydowego, my jednak radzimy go nie pomijać. Baza nie tylko zapewni lepszą przyczepność lakieru, ale również zapobiegnie odbarwieniu płytki.
 2. Następnie nałóż dwie cienkie warstwy wybranego lakieru i poczekaj aż całkowicie wyschną. Pamiętaj, że lakier nie może się kleić, ani przemieszczać na płytce paznokcia.
 3. Kolejnym krokiem jest wmasowanie pyłku przy użyciu specjalnego aplikatora, tzw. pacynki. Sprawdzi się ona znacznie lepiej, niż np. mały pędzelek i będzie w stanie dotrzeć do najmniejszych zakamarków płytki paznokcia.
 4. Do usunięcia pyłku, który może przykleić się do skóry wokół paznokcia należy użyć wacika bezpyłowego lub patyczka kosmetycznego nasączonych w zmywaczy do paznokci. Warto przy tym uważać, aby nie zmyć części nałożonego już pyłku na paznokieć.
 5. Całość należy utrwalić specjalnym topem do metalicznych paznokci lub zwykłym bezbarwnym lakierem.

Pyłek lustrzany

Pyłek lustrzany jest niezbędny do wykonania stylizacji mirror effect. Dostaniecie go w niemal każdej drogerii internetowej i w sklepach z produktami do paznokci. Produkt występuje w wielu różnych kolorach, a ten sam pyłek nałożony na inne odcienie lakieru potrafi wyglądać zupełnie inaczej. 

A czym w zasadzie jest pyłek lustrzany? To specjalny proszek, który składa się z ultra drobnych kawałków szkła, metalu i pigmentu. Wbrew angielskiej nazwie (chrome effect) nie ma on w sobie chromu - to metal ciężki i jego stosowanie w tego typu produktach byłoby nielegalne. Efekt lustra po nałożeniu pyłku powstaje wtedy, gdy drobinki metalu zostają umieszczone pomiędzy warstwą lakieru a tą ochronną na wierzchu. Działa to więc zupełnie tak, jak w przypadku tradycyjnego lustra. 

Jak wybrać najmodniejszy odcień pyłku lustrzanego, jeśli na rynku dostępnych jest tak wiele różnych opcji kolorystycznych? Według założycielki warszawskiego Nail Spa hitem jest klasyczne srebro i bajeczne, różowe złoto. Tego lata warto również zwrócić uwagę na odważną, metaliczną zieleń w podobnym odcieniu jak ta z tegorocznych pokazów Balenciagi i Bottega Venety (kamizelki, buty i torebki w tym kolorze opanowały cały Instagram!).

Efekt lustra na białym lakierze - inspiracje

Najbardziej popularną bazą pod pyłek lustrzany jest lakier w kolorze białym. Dlaczego? Ponieważ to właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie wydobyć głębię koloru nałożonego pyłku. W naszej galerii znajdziecie inspiracje na paznokcie lustrzane w różnych kolorach - od klasycznych srebrnych, złotych i tych rose gold, aż po te nieco bardziej odważne w odcieniach navy blue, jaskrawej zieleni, czy ognistej pomarańczy.