Zainteresowanie kulinariami rośnie wraz z popularnością kanałów o zdrowym odżywianiu, nowymi produkcjami telewizyjnymi na ten temat i znaczeniem kulinarnych influencerów. Rola jedzenia jest istotna nie tylko pod kątem zdrowotnym, ale także relacyjnym. Wiele osób podkreśla, że ważna jest dla nich nie tylko atmosfera, w której jedzą posiłki, ale też to, jak, z kim i gdzie je przygotowują. 

Tutaj warto się zastanowić, co sprawia, że korzystanie z kuchni, czyli właśnie głównie gotowanie, daje nam tyle radości. Przede wszystkim chodzi o smak, to oczywiste. Z drugiej strony, mało kto podczas projektowania swojego kulinarnego kącika zdaje sobie sprawę, że w codziennym użytkowaniu kluczowe, oprócz wartości wizualnych, są funkcjonalne rozwiązania. 

Projektowanie kuchni - na jakie aspekty warto zwrócić uwagę?

Pamiętajmy, że kuchnia to przede wszystkim przestrzeń użytkowa, z której korzystamy kilka razy w ciągu dnia. Aby zadbać o jej funkcjonalność, warto podzielić ją na pięć stref: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania, gotowania/pieczenia. Powinny one następować po sobie kolejno, aby zoptymalizować pracę. Dla osób praworęcznych ustawia się je zgodnie z ruchem wskazówek zegara, dla leworęcznych - odwrotnie. Dzięki wyodrębnieniu stref wszystko, co potrzebne jest na danym etapie pracy, znajduje się w zasięgu ręki. 

Co powinno znaleźć się w każdej z nich? Strefa zapasów to miejsce dla lodówki z zamrażarką oraz szafy cargo, przykładowo SPACE TOWER. Strefa przechowywania pomieści sztućce oraz talerze. W strefie zmywania, oprócz zlewu i zmywarki, schowamy detergenty, ściereczki oraz worki na śmieci. Strefa przygotowywania to miejsce, w którym główną rolę odgrywa blat roboczy. To tutaj pod ręką powinny znaleźć się akcesoria, np. miski i noże. W ostatniej ze stref - gotowania/pieczenia - znajdziemy garnki, patelnie czy blachy.

Wszystko w zasięgu ręki, czyli przechowywanie w kuchni

Tutaj warto się zatrzymać na dłużej. Jeśli mowa o przechowywaniu, dobrym rozwiązaniem będą szafy cargo, które są niezwykle pojemne. Na dodatek możemy je dostosować do własnych oczekiwań i możliwości przestrzeni tak, aby dostęp do zasobów był jak najlepszy - dostęp do wysuniętej szuflady jest bowiem z trzech stron. Dodatkowo możemy tutaj zaplanować szuflady wewnętrzne, które będą wysuwane pojedynczo. Ten zestaw rozwiązań łączy w sobie SPACE TOWER firmy Blum. 

To niezwykle sprytne rozwiązanie pozwala na przechowywanie zapasów w jednym miejscu w uporządkowany sposób. Dodatkowo, świetnie się sprawdzi nawet w małych pomieszczeniach.

Warto zastąpić tradycyjne szafki górne z drzwiczkami otwieranymi na boki, rozwiązaniem, które uniesie front do góry - ponad nasze głowy. Takie możliwości dają podnośniki AVENTOS. Po pierwsze, mamy więcej przestrzeni, co jest kluczowe, szczególnie w małych pomieszczeniach. Dzięki nim fronty poruszają się lekko, a na dodatek otwierane do góry znikają z obszaru pracy zapewniając nieograniczony dostęp do zasobów szafki. 

System AVENTOS jest też niezwykle praktycznym rozwiązaniem, kiedy zależy nam na zachowaniu spójnego wyglądu szafek górnych oraz dolnych. 

Praktyczne szuflady tackowe w kuchni

Podczas planowania mieszkania warto zwrócić uwagę na uniwersalne rozwiązania, które sprawdzą się w każdym pomieszczeniu - zarówno w kuchni, jak i pokoju dla dziecka, czy w pralni. Należą do nich m.in. wysuwane szuflady tackowe z blokadą. Jak to działa? Po wysunięciu szuflady, blokada aktywuje się po obu stronach. Aby ją odblokować, należy użyć dźwigni.

Szuflady tackowe mogą być np. dodatkowym blatem odkładczym, ponieważ za sprawą blokady nie wsuną się do szafki. Są też szczególnie przydatne w kuchniach z ograniczoną powierzchnią blatu - umożliwiają bowiem ukrycie sprzętów za frontem i swobodne korzystanie z nich.

Wszystko na oku, czyli oświetlenie w kuchni

Podczas przebywania w kuchni, a szczególnie gotowania, istotne staje się odpowiednie oświetlenie. Nie mamy tutaj na myśli jedynie górnego światła. Warto pomyśleć o umieszczeniu np. oświetlenia LED pod górnymi półkami w kuchni.

Sprawdzi się ono nie tylko podczas gotowania, ale również zmywania, a nawet robienia herbaty. Takie oświetlenie może być włączane standardowo, za pomocą przycisku, albo za pomocą czujnika ruchu. Polecamy to drugie rozwiązanie, bo pozwala na bezproblemowe uruchamianie oświetleniata niezależnie od tego, czy nasze ręce są suche, mokre, brudne, czy też coś w nich trzymamy. 

Kolejnym miejscem, w którym warto zainstalować oświetlenie, są szuflady kuchenne. Ono również uruchamia się za pomocą czujnika ruchu podczas otwierania. 

Jak widać, podczas projektowania wnętrza liczy się zarówno design, jak i funkcjonalność. Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu i by czuć się w niej dobrze, powinna się nam po prostu podobać. Z drugiej strony, urządzając przestrzeń, dobrze jest wziąć pod uwagę, że z biegiem lat nasze potrzeby mogą się zmienić. Dlatego też warto wybierać rozwiązania wysokiej jakości - takie, które będą służyły nam przez lata. Produkty marki Blum to inwestycja, która na pewno się opłaci. Co więcej, wszystkie posiadają dożywotnią gwarancję. 

Na koniec nie sposób nie wspomnieć o Jeździe Próbnej Kuchni, czyli bezpłatnej usłudze marki Blum, dzięki której sprawdzisz, czy twój pomysł jest wystarczająco wygodny i funkcjonalny. Innowacyjne narzędzia dają możliwość testowania wybranych rozwiązań jeszcze przed samą realizacją. Jesteś w stanie m.in. przetestować zaplanowany układ kuchni, zobaczyć, czy wielkość blatu jest wystarczająca oraz zweryfikować, czy w szafkach jest odpowiednia ilość miejsca na przechowywanie kuchennych akcesoriów. Wszystko po to, by zaplanować kuchnię na miarę swoich potrzeb.