Na temat mody i jej wpływu na środowisko powiedziano już wiele, a koncerny modowe coraz częściej stawiane są przed odpowiedzialnością za swoje działania: zanieczyszczanie środowiska, toksyczne odpady, zwiększanie śladu węglowego. A co z ich klientami? Ograniczanie zakupów to jedno, ale niezbędna jest też świadomość na temat tego, ile wybierane przez nas ubrania i nasz stosunek do nich mogą nieść za sobą szkód. 

By ją szerzyć, sklep internetowy ThredUp stworzył narzędzie, które oblicza wpływ różnych zachowań konsumpcyjnych na produkcję śladu węglowego i jest w stanie oszacować jego wielkość w przypadku jednostek. Jak? Analizując nasze przyzwyczajenia - sposób zakupów, dbanie o rzeczy etc. 

Na stronie thredup.com/fashionfootprint/ znajduje się Fashion Footprint Calculator, który na podstawie krótkiego testu, składającego się z jedenastu pytań, pozwala ocenić wpływ naszych ubrań na środowisko i wielkość naszego śladu węglowego. Wystarczy udzielić informacji między innymi na temat tego, jak często kupujesz ubrania i jakie konkretnie elementy garderoby trafiają do twojego koszyka, czy wybierasz zakupy stacjonarne, a może jednak online, czy zdarza Ci się je zwracać i jak je pierzesz. Na końcu poznajemy nie tylko naszą produkcję CO2, ale też średni ślad węglowy w ogóle. 

Z drugiej strony kalkulator pozwala zrozumieć wpływ mody na środowisko, a obok pytań rozrysowane są wskazówki i badania, które pomagają w zwiększeniu świadomości. Czy wiecie, że zrezygnowanie z wysyłki ekspresowej zmniejsza produkcję CO2 o 50%, a dżinsy mają nawet pięciokrotnie większy ślad węglowy niż T-shirt? Ponieważ proces ich produkcji jest bardzo skomplikowany, warto jest pomyśleć o wybieraniu właśnie takich elementów garderoby w sklepach vintage.

Zadanie na dziś: sprawdzić swój ślad węglowy i poważnie przyjrzeć się swojemu podejściu do ubrań. Zmiana stylu życia to jedna z najważniejszych rzeczy, jaką można zrobić dla planety i da się ją wprowadzić zupełnie bezboleśnie.