Z niemalże każdej strony zalewają nas podróbki. Nie jest jednak niczym zaskakującym, że kupowanie oraz używanie nieoryginalnych perfum jest nieetyczne i może wywołać szereg przykrych konsekwencji. Decydowanie się na taki proceder - z wielu względów - wydaje się być zatem niezrozumiały. Plamy na ubraniach, nietrwałe zapachy, reakcje alergiczne, rakotwórcze składniki? To tylko nieliczne argumenty, które przemawiają za tym, aby dokonywać w tej kwestii odpowiedzialnych wyborów. Mimo to wciąż dajemy się skusić niższym cenom, zapominając o uważności i zdrowym rozsądku. Pomijając kwestie dotyczące szacunku dla twórców najpiękniejszych kompozycji zapachowych oraz szklanych flakonów (które przypominają nierzadko dzieła sztuki), warto mieć świadomość, że wspieranie rynku podróbek jest ściśle związane z przemocą, nierzadkimi kradzieżami i wyzyskiem. Niestety ten problem nie dotyczy wyłącznie segmentu branży perfumeryjnej, choć to właśnie rodzaj produktów, który jest jednym z najchętniej podrabianych. W jaki sposób możemy zatem świadomie i odpowiedzialnie podchodzić do zakupów? Podpowiadamy, jak rozpoznać oryginalne perfumy. Jest to prostsze, niż myślisz.

1. Jak sprawdzić oryginalność perfum: miejsce zakupu 

Jak najprościej sprawdzić, czy perfumy są oryginalne? Niezawodnym sposobem, który pozwoli ci uniknąć ryzyka kupienia podróbek, jest oczywiście zakup perfum w zaufanych i sprawdzonych perfumeriach, drogeriach czy punktach sprzedaży. Jeśli nie masz pewności co do danego miejsca - zrób dokładny research, poczytaj opinie klientów i postaw na ten sklep, który gwarantuje ci zakup w 100% oryginalnych produktów.

Doskonale wiemy, jak bardzo kusząca jest wizja przywiezienia sobie pamiątki z egzotycznych wakacji w postaci flakonika z ulubionym zapachem i logotypem. Zastanów się jednak, czy istnieje choć cień szansy, że zakupy w ulicznym bazarku zagwarantują ci oryginalność danego produktu? Pomijając kwestie dotyczące wątpliwej trwałości takiego zapachu - pamiętaj, że niepewne źródło to także ryzyko dla zdrowia.

2. Jak sprawdzić oryginalność perfum: opakowanie i flakon

Kolejna metoda, dzięki której dowiesz się, jak rozpoznać podróbki perfum, to... detale. Tak, diabeł tkwi w szczegółach - tym bardziej, kiedy rozmawiamy o luksusowej branży perfumeryjnej, gdzie z niesamowitą uwagą podchodzi się do każdego elementu dotyczącego oprawy danego zapachu. Czym zatem cechują się oryginalne perfumy?

 • Atomizer musi być dokładnie dopasowany, równo stykając się ze szkłem (rurka w nieoryginalnych perfumach najczęściej jest gruba i toporna). 
 • Kartonik perfum powinien być szczelnie zapakowany w celofan. 
 • Folia oryginalnych perfum zwykle jest dokładnie sklejona i nieco grubsza.
 • Wszelkie literówki, wyblakłe złocenia czy błędy i różnice w logotypie, liternictwie oraz wytłoczeniach to oczywiście gwarancja, że mamy do czynienia z podróbką. 
 • Last but not least, czyli... flakon. Sprawdź, czy jego design różni się od oryginalnego. Buteleczka podrobionego zapachu może wyglądać delikatnie inaczej - niekiedy są to naprawdę detale, więc zachowaj uważność. Najczęściej flakony wykonywane są z wysokiej jakości, przezroczystego szkła. 

3. Jak sprawdzić oryginalność perfum: numer seryjny i kod kreskowy

Kod kreskowy określa miejsce oraz czas produkcji perfum. Sprawdzając go, możesz dowiedzieć się zatem, czy zapach pochodzi z odpowiedniego kraju. Kolejny element? Numer seryjny. Jest wytłoczony albo naklejony na spodzie lub tyle flakonu. Pomoże ci w wykorzystaniu jednej z popularniejszych metod na sprawdzenie oryginalności perfum. Kody perfum możesz zweryfikować w specjalnej wyszukiwarce (polecana strona do sprawdzenia oryginalności perfum to np. checkcosmetic.net). Po wpisaniu kodu otrzymasz informację na temat marki i konkretnego produktu. Oznaczenia oryginalnych zapachów mają oczywiście zapobiegać działaniom oszustów, jednak niestety nie zawsze jest to w 100% wiarygodny sposób. Istnieje kilka przypadków, kiedy wyszukiwarki mogą nie zidentyfikować perfum.

 • Kiedy zapachy są podrobione.
 • Kiedy zapachy pochodzą z edycji limitowanych.
 • Kiedy zapachy posiadają numerację zmienioną przez producenta (jest to popularny zabieg, który ma na celu zwalczać oszustów). 
 • Kiedy zapachy pochodzą z serii lotniskowej.

Pamiętaj, że w razie wątpliwości możesz zadzwonić na infolinię producenta. 

4. Jak sprawdzić oryginalność perfum: cena

Wyjątkowo niska cena powinna wzbudzić naszą czujność, a nie wywoływać w nas przedwczesną radość czy euforię. Chcesz zaoszczędzić? Szukaj okazji w okresach promocyjnych, takich jak np. Black Friday. Poza tym, decydując się na bezpieczne zakupy online, bardzo często możesz trafić na kody zniżkowe, które pozwolą ci dodatkowo zatroszczyć się o twój budżet. 

Ważne: ceny w sprawdzonych, znanych perfumeriach stacjonarnych mogą być nieco wyższe od tych w sklepach internetowych. Jest to oczywiście związane z dodatkowymi kosztami utrzymania takiego miejsca, dotyczącymi np. wynajmu lokalu w galerii.

5. Jak sprawdzić oryginalność perfum: kolor płynu i jego skład

Barwa oryginalnych perfum najczęściej nie jest szczególnie wyrazista. Sprawdź, czy płyn znajdujący się w twoim flakonie przypomina kolorem wersję oryginalną - bardzo często zdarza się bowiem, że do podróbek dodawane są różne barwniki. Uwaga: mogą one zniszczyć ubrania. Jeżeli z kolei chodzi o weryfikację składu danych perfum, warto porównać ją z oryginalnym, znalezionym na oficjalnej stronie internetowej (w przypadku podróbek często zdarza się, że brakuje kilku składników albo ich kolejność jest zamieniona). 

Perfumy, które uwodzą mężczyzn

Oto 3 ponadczasowe, kultowe zapachy, które są uwielbiane przez mężczyzn. To najpiękniejsze, zmysłowe perfumy idealne na wiosnę, ale...  nie tylko. Nie bez powodu zaskarbiły sobie sympatię kobiet na całym świecie. Są kobiece, a przy tym nie zbyt „ciężkie". Ich zakup z bezpiecznego źródła sprawi, że będą otulać twoje ciało przez długi czas. 

 • Woda perfumowana Armani Si, czyli kwintesencja kobiecości. Połączenie nut kwiatowo-owocowych z dominantą czarnej porzeczki, frezji oraz róż to prawdziwa magia. 
 • Życie jest piękne, czyli La Vie Est Belle Lancôme - wyczuwalne nuty czarnej porzeczki, słodkiej gruszki, irysa, jaśminu i kwiatów pomarańczy to świetny wybór dla odważnych kobiet, które lubią kroczyć własnymi ścieżkami. 
 • Woda toaletowa Marc Jacobs Daisy to zapach idealny dla pełnych optymizmu kobiet. Na tę niesamowitą kompozycję składają się nuty kwiatowo-drzewne: owoce leśne, liście fiołka, soczysty grejpfrut, gardenia, wanilia i piżmo. 

Powyższe informacje powinny okazać się przydatne, jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawdzić oryginalność perfum. A może chciałabyś wziąć sprawy w swoje ręce i spróbować stworzyć ulubioną kompozycję zapachową samodzielnie? W sieci znajdziesz już wiele informacji na temat tego, jak zrobić perfumy w domu. Jeżeli jednak pozostajesz przy tradycyjnej formie kupowania gotowych zapachów w sklepach stacjonarnych lub internetowych, nie zapominaj, aby zastosować się do powyższych wskazówek. Dzięki temu unikniesz wielu rozczarowań.