Skąd bierze się motywacja do działania?

Motywacja to wewnętrzny stan gotowości do działania, który może zostać wytworzony przez różne czynniki oraz przez działanie zarówno świadome, jak i nieświadome. Pojawienie się motywacji sprawia, że stajemy się ukierunkowani na cel. Co istotne, psycholodzy są zgodni co do tego, że aby motywacja była skuteczna, celu musi wydawać się nam realny do osiągnięcia. Z odczuwaniem motywacji często związane jest też silne pobudzenie emocjonalne, które może być pozytywne, lub negatywne, zależnie od tego, czy i w jakim stopniu uda nam się zrealizować cel. Słowo motywacja pochodzi od łacińskiego movere, czyli ruszać się lub przygotować do walki. Słowo motivum oznacza zaś powód rozstrzygający albo przyczynę. Implikuje to założenie, że wynikiem motywacji jest podejmowanie określonych działań. 

Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna to dwa najczęściej rozróżniane rodzaje motywacji. Motywacja zewnętrzna musi zostać zaszczepiona nam przez środowisko. W tym przypadku tym, co motywuje nas do działania, jest zdobycie nagrody lub uniknięcie kłopotów nie zaś cel czy proces sam w sobie. Przykładem motywacji zewnętrznej może być na przykład chęć podjęcia pracy zawodowej, aby móc zapłacić rachunki i uniknąć nieprzyjemności związanych z zaleganiem za opłaty.

Motywacja wewnętrzna popycha nas do realizowania celów i zadań, które niekoniecznie dają nam materialne korzyści. W tym przypadku chcemy działać dla samego procesu lub końcowego efektu, który jednak nie przełoży się bezpośrednio na zaspokojenie naszych potrzeb bytowych. Rodzajem motywacji wewnętrznej może być na przykład chodzenie na wolontariat lub rozwijanie swoich zainteresowań. 

Motywacja do życia może zostać pobudzona za pomocą bodźców dodatnich lub ujemnych. Bodźce negatywne mogą przybierać formę groźby, pamiętaj jednak, że nie jest to rodzaj motywacji, jaki powinniśmy stosować zarówno wobec siebie, jak i wobec innych. Lęk wywołany motywacją z zastosowaniem bodźców ujemnych na pewnym etapie może okazać się przytłaczający.

Motywacja do działania będzie najskuteczniejsza, jeżeli uda się nam umiejętnie połączyć motywację wewnętrzną z motywacją zewnętrzną. Umiejętność ta sprawdzi się szczególnie w przypadku, kiedy motywatory wewnętrzne nie są wystarczająco mocne same z siebie. Wyjaśniamy więc, jakie techniki motywacyjne stosować, by osiągnąć nasze cele, ale jednocześnie nie wywołać frustracji. 

Jak się zmotywować do działania? 

Jak zmotywować się do działania? Aby to zrobić, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, zawsze powinniśmy możliwie najdokładniej określić swoje cele. Dzięki temu, kiedy je osiągniemy, będziemy mieć z nich więcej satysfakcji. Sprawi to też, że staną się one w naszych oczach bardziej realne, dzięki czemu nasza motywacja do działania wzrośnie.

Motywacja będzie też większa, jeżeli w czasie określania naszych celów będziemy unikać używania negatywów. Na przykład, zamiast mówić sobie “nie chcę palić papierosów”, powinniśmy powiedzieć ”chcę rzucić palenie”. Dlaczego? Jeżeli mówimy, że czegoś nie chcemy, automatycznie wysyłamy do naszego mózgu przeciwny komunikat - tak, jakby nie odczytywał on słowa ”nie”. Dobrym pomysłem będzie również zrezygnowanie z takich słów jak “muszę” czy “trzeba”, ponieważ mogą one wywrzeć na nas zbyt dużą presję. Warto za to powtarzać sobie, że chcemy coś zrobić, aby wzmocnić naszą motywację wewnętrzną.

Kolejną ważną rzeczą jest ustalenie sobie pomniejszych celów, które mogłyby pomóc nam zrealizować jeden większy cel. Innymi słowy - powinniśmy dzielić nasze zadanie na etapy. Dzięki temu będziemy widzieć, że posuwamy się do przodu, co da nam satysfakcję po zakończeniu  każdego z mniejszych zadań. Na przykład, jeżeli chcesz zmotywować się do znalezienia satysfakcjonującej pracy, warto podzielić ten cel na etapy takie, jak: przygotowanie CV, zbadanie rynku pracy i ewentualne szkolenie się (każdy kolejny ukończony kurs może stanowić domkniecie jednego etapu), wyszukanie interesujących ofert itd.

Dobrym sposobem na podtrzymanie naszego zainteresowania, a tym samym zbliżenie się do osiągnięcia celu jest wizualizacja i oglądanie lub czytanie o osobach, którym udało się go zrealizować. Idąc za powyższym przykładem, możemy czytać o firmach, w których chcielibyśmy pracować, wyobrażać sobie, jakim pracownikiem jesteśmy,  lub też oglądać w internecie pracę osób, które nas inspirują. 

Motywacja będzie tym bardziej skuteczna, im bardziej realny będzie wydawał nam się cel. Choć warto być ambitnym i wysoko stawiać sobie poprzeczkę, pamiętaj, że plany powinny być realne. W przypadku szczególnie wysoko mierzących osób nietrudno też o frustrację z powodu drobnych potknięć. Błędy popełnianie po drodze są normalne i powinniśmy traktować je, jako powód do nauki, a nie totalną porażkę. Aby zachować pewien wentyl bezpieczeństwa, warto od czasu do czasu pozwolić sobie nagiąć zasady, na przykład zjadając słynny cheat meal. Naukowcy są zgodni co tego, że takie zachowanie pozwala nam czerpać więcej satysfakcji nie tylko z osiągniętego celu, ale też z drogi do niego. 

Jak zmotywować się do nauki?

Motywacja do nauki jest bardzo ważna nie tylko w przypadku maturzystów i studentów. Również w pracy zdarzają się momenty, kiedy musisz szybko przyswoić dużą ilość informacji, a zamiast tego najchętniej przeglądałabyś telefon lub obejrzała serial? Aby zmotywować się nauki, warto zastosować się do kilku rad, które w dużej mierze pokrywają się z ogólnymi zasadami motywacji, opisanymi powyżej. 

  1. Zastanów się, jaki masz powody, aby zacząć się uczyć. Być może zmotywuje Cię perspektywa dostania lepszej oceny? A może w grę wchodzi awans lub możliwość pozytywnego wyróżnienia się?
  2. Podziel swoją naukę na etapy. Jeszcze zanim usiądziesz do pracy, przeanalizuj to, ile zadań masz do zrobienia i dokładnie zaplanuj, jak chcesz je podzielić i ile jesteś w stanie zrobić na raz.
  3. Po zrealizowaniu każdego etapu nagradzaj się. Rób coś miłego dla siebie, nałóż maseczkę, zaparz ulubioną herbatę, lub porozmawiaj chwilę z przyjacielem. Zobaczysz, że wrócisz do pracy o wiele bardziej zmotywowana. 
  4. Bardzo ważnym elementem pracowania nad byciem zmotywowanym jest paradoksalnie pogodzenie się z faktem, że nie będziemy zmotywowani przez cały czas. Nikt nie jest. Staraj się działać najlepiej, jak potrafisz i akceptuj porażki.
  5. Zaplanuj dla siebie większą nagrodę po ukończonym zadaniu. Pomyśl, co miłego możesz zrobić, kiedy zostanie ono zrealizowane. Wielkość nagrody powinna odpowiadać stopniowi trudności, na przykład po zdanym egzaminie, możemy wziąć relaksującą kąpiel, a po obronie dyplomu udać się na urlop.

Jak zmotywować się do ćwiczeń?

Motywacja do ćwiczeń fizycznych jest jedną z tych, których najczęściej nam brakuje. Czy wiesz, że potrzeba około 2 tygodni do 30 dni, aby coś weszło nam w nawyk? Jeżeli dasz radę ćwiczyć przez ten czas, to później będzie już o wiele łatwiej. Jednak jak nie stracić zapału po pierwszym treningu?

  1. Mierz siły na zamiary. Jeżeli nie jesteś wysportowana, zacznij od prostych ćwiczeń, lub spokojnej jogi. Zakwasy, przez które nie będziesz mogła się ruszyć, nie brzmią zachęcająco prawda?
  2. Zastanów się, co motywuje cię do ćwiczeń. Zdrowie, rehabilitacja,  a może chęć zrzucenia kilku kilogramów? Gdy poznasz odpowiedź, zainspiruj się osobami prowadzącymi zdrowy tryb życia. Uwaga! Nie oglądaj przy tym wyidealizowanych kont na Instagramie, które zamiast motywować, wpędzają w kompleksy. 
  3. Podobnie jak w przypadku nauki, również i w tym, warto podzielić swój cel na mniejsze etapy, na przykład “Do końca następnego miesiąca zrobię pełny skłon”.
  4. Pamiętaj, by mieć realne oczekiwania. W przypadku celów, które mogą negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu, jest to szczególnie ważne. Nie narzucaj sobie zbyt wiele w zbyt krótkim czasie, aby nie doprowadzić do kontuzji lub zaburzeń odżywiania. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą.