Jak robić zdjęcia na Instagram, aby były estetyczne?

Jak robić zdjęcia na Instagram? Zrobienie “idealnego” zdjęcia na Instagram może wcale nie być tak proste, jak się wydaje. Aby zdjęcie było estetyczne, powinno posiadać odpowiednią równowagę koloru, ruchu, skali, kształtu i treści. Niezależnie od tego, czy chodzi o temat zdjęcia, jego kolor, kompozycję czy kombinację wszystkich tych rzeczy, dobre zdjęcia zawsze w pewien sposób angażują odbiorców. 

Choć moda na publikowanie estetycznych zdjęć w mediach społecznościowych sięgają Tumblra i Pinteresta, zostały spopularyzowane przez Instagram. Najłatwiejszym sposobem na określenie, czy profil i estetyka zdjęć danej osoby jest spójna, jest zastanowienie się, czy można zidentyfikować kogoś tylko na podstawie wyglądu zdjęcia. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób zrobić przyciągające wzrok, estetyczne zdjęcie, sprawdź poniższe wskazówki - są łatwe do wykorzystania w praktyce nawet dla osób mało doświadczonych w fotografii.

Jak ujednolicić zdjęcia na Instagramie i znaleźć swoją estetykę?

Pamiętaj o platformie, na którą robisz zdjęcia

Zanim zaczniesz robić zdjęcia, pamiętaj o platformie, na której będziesz je udostępniać. Zdjęcia na Instagramie najlepiej wychodzą, gdy są kwadratowe. Możesz przesłać zdjęcie w orientacji pionowej lub poziomej, ale pamiętaj że podgląd na kafelku profilu będzie przycięty. Choć wydawane się to pozornie mało istotne, może istotnie zmienić kompozycję i charakter zdjęcia.

Jak robić zdjęcia na Instagram? Fotografuj przy naturalnym świetle

Oświetlenie może podbić lub zepsuć zdjęcie. Jeśli nie jesteś profesjonalistą znającym się na źródłach światła i lampach błyskowych, najlepiej robić zdjęcia na Instagram w naturalnym świetle. Naturalne światło w różnych porach dnia może też wpływać na styl i estetykę zdjęcia. Jeśli chcesz uzyskać ciepły, muśnięty słońcem wygląd, staraj się fotografować podczas tzw. golden hour. Natomiast jeśli zależy ci na jasnej, miękkiej estetyce, najlepiej sprawdzi się światło poranne.

Podobnie staraj się nie używać lampy błyskowej podczas robienia zdjęć. Może ona powodować głębsze nasycenie i kontrast. Jeśli nie jest to estetyka, do której dążysz, może tylko utrudnić ci edycję zdjęć. Wyjątkiem są zdjęcia wieczorowe, szczególnie te z imprez i selfie w lustrze, w którym lampa błyskowa może oddać atmosferę i klimat, o jaki Ci chodzi.

Pomyśl o kadrach

Gdy masz już opanowane oświetlenie, zacznij myśleć o kadrach. Dobrze dobrany kąt, z którego zostanie wykonane zdjęcie może zmienić punkt odbioru zdjęcia przed twoich obserwatorów. Nie bój się próbować ujęć z dołu, z góry lub nieoczywistych kadrów pod kątem.

Ustal temat, wokół którego będą się koncentrować twoje treści

Nie można uzyskać estetycznego wyglądu profilu na Instagramie bez spójności. Zastanów się, jaki rodzaj treści chcesz tworzyć i trzymaj się go. Profile na Instagramie z największą ilością obserwatorów zazwyczaj publikują zdjęcia i nagrania skupiające się wokół jednego, spójnego tematu. Niezależnie od tego, czy jest to moda, sztuka, jedzenie czy podróże, ważne jest, aby określić swój kierunek tematyczny i estetyczny i trzymać się go.

Jak robić zdjęcia na Instagram? Zastanów się, jak zdjęcia będą wyglądać na siatce Instagrama

Chcąc myśleć o każdym aspekcie idealnych instagramowych zdjęć, nie możesz skupiać się tylko na jednym zdjęciu w danym momencie. Powinnaś zastanowić się, jak konkretne zdjęcie będzie wyglądało wśród innych kafelków na twoim profilu. Edycja zdjęć w to sekretny składnik osiągnięcia niesamowitej estetyki zdjęć. Możesz zachować swoją estetykę na wszystkich zdjęciach, używając za każdym razem tego samego filtra, dodając specjalne ustawienia światła lub poprawiając kolory.

Rozważ użycie filtrów 

Nie ma nic złego w używaniu filtrów. Znalezienie filtru (lub gotowego zestawu do edycji zdjęć), który zapewnia estetykę, do której dążysz, może być jak wygrana na loterii. Możesz stworzyć swój niepowtarzalny wygląd swojego profilu korzystając z gotowych filtrów lub stworzyć komplet ustawień samodzielnie, a następnie powielać je na kolejnych zdjęciach. Poszukaj w internecie instruktaży dotyczących tzw. presets.

Zachowaj autentyczność 

Bycie unikalnym i prawdziwym to w dzisiejszym świecie największa siła (nie bez powodu coraz większą popularność zdobywa aplikacja BeReal). I chociaż zawsze możesz zainspirować się kontami i zdjęciami innych użytkowników czy influencerów, największy sukces osiągniesz pokazując swoją własną wyjątkowość. 

Polecamy: Jak dodać film na Instagram?

Jak dobrze wyglądać na zdjęciach na Instagramie?

Scrollując media społecznościowe i wpatrując się w “idealne” zdjęcia kolejnych influencerek, bardzo łatwo wpaść w spiralę pod tytułem: nie jestem wystarczająco dobra. Istnieją nawet naukowe badania na temat tego, jakie szkody w naszej psychice wywołują zazdrość i negatywne myśli związane z oglądaniem wyidealizowanego świata na Instagramie. Tak naprawdę, to co widzimy na ekranie naszych telefonów to zaledwie mały wycinek z życia danej osoby, a fotografia, która przedstawia jej piękny, nienaganny wygląd, prawdopodobnie została wykonana z odpowiedniej perspektywy, kiedy influencerka pozowała w określony sposób. 

Nie musisz być ultra fotogeniczna, aby wiedzieć, jak robić ładne zdjęcia na Instagram. Wystarczy, że poznasz kilka zasad odpowiedniego pozowania, które pomogą Ci zrobić świetną mobilną fotografię.

Baw się pozami

Stanie przed aparatem fotograficznym jest z natury dosyć dziwne, istnieją jednak sposoby, aby wyglądać mniej niezręcznie niż się czujesz. Spróbuj robić zdjęcia w ruchu - kiedy poprawiasz włosy, czy okulary przeciwsłoneczne. Dzięki temu ujęcia będą bardziej interesujące, a ty poczujesz się bardziej swobodnie. 

Poznaj swoje korzystne ujęcia

Trudno jest wyglądać dobrze, kiedy aparat skierowany jest na wprost twojej twarzy. Wypróbuj kilka kadrów, aby ocenić, która strona twarzy jest twoim “lepszym profilem”.

Unikaj sztucznych póz

Najlepsze zdjęcia to takie, na których nie stoisz wypinając do przodu biodro, ale czujesz się dobrze sama ze sobą. Zamiast prężyć się do obiektywu, uchwyć moment, kiedy naturalnie się uśmiechasz, popijasz drinka, czy śmiejesz się z własnego niedorzecznego pozowania. Dzięki temu fotografie będą bardziej interesujące dla twoich obserwatorów, a tobie łatwiej będzie je zrobić.

Zobacz również: Jak zobaczyć prywatny Instagram osoby, której nie obserwujesz?