Nie reaguj nerwowo na hejt

Hejt jest formą agresji werbalnej, spotykanej najczęściej w internecie. Środowisko to sprzyja wydawaniu opinii bez ponoszenia żadnych konsekwencji. Wiele osób czuje się w internecie po prostu bezpiecznie i anonimowo, dlatego pozwalają sobie na dużo więcej niż realnie.

Jak radzić sobie z hejtem internetowym? Przede wszystkim reaguj, ale nie nerwowo. Odpowiadając gniewem na złośliwe komentarze i wiadomości, dodatkowo podsycasz emocje i prowadzisz do ich eskalacji. Zamiast starać się dopiec hejterowi, odnieś się wyłącznie do tematu waszej dyskusji. Wypowiedz swoją opinię w sposób stanowczy, zaznaczając przy okazji, że to jest twoje zdanie i nie każdy musi się z nim zgadzać. W ten sposób zamykasz drogę dalszego hejtu i pokazujesz, że uznajesz temat za zakończony.

Zignoruj hejtera

Jak najlepiej radzić sobie z bezsensownym hejtem, wymierzonym bezpośrednio w ciebie? Zignorować go. Jeśli widzisz, że ktoś stara się sprowokować cię do dyskusji na kontrowersyjny temat lub dotknąć cię do żywego, po prostu nie reaguj. Brak odpowiedzi nie sprawdza się w każdym przypadku, często natomiast brnięcie w bezcelowe dyskusje dodatkowo cię pogrąża i powoduje u ciebie eskalację emocji.

W nerwach mówimy więcej i ostrzej niż zazwyczaj, dlatego taka sytuacja jest niebezpieczna przede wszystkim dla ciebie. Zignorowany hejter może zachować się w sposób dwojaki - przestać cię zaczepiać lub zaatakować cię jeszcze bardziej. W obu przypadkach ujawniają się jego prawdziwe intencje i chęć sprowokowania cię. Irytuje go to, że jego wypowiedzi nie budzą emocji i w konsekwencji to on traci czas na nerwy, a nie ty.

Wyznacz granice i bądź konsekwentna wobec hejtera

Wprowadzenie regulaminu wykorzystywane jest głównie przez prowadzących strony internetowe i fanpejdże, jednak można je zastosować również w życiu codziennym. Wyraźne zarysowanie granic własnego poczucia humoru i dobrego smaku to sposób na zasygnalizowanie hejterowi, że jego postępowanie nie przejdzie bez echa.

Istotne jest to, by przeciwstawić się hejtowi po wcześniejszym ostrzeżeniu o potencjalnych konsekwencjach. Możesz zaznaczyć swoje granice poprzez zdania takie jak: "Jeśli nie przestaniesz mnie obrażać, to kończymy rozmowę", "nie podoba mi się twoje podejście, więc zmień je lub skończymy tę dyskusję". Hejter ma w tym momencie wybór - dostosować się lub kontynuować obrażanie.

Istotne jest to, byś była konsekwentna i faktycznie zrobiła to, przed czym ostrzegałaś chwilę wcześniej. Jeśli sytuacja toczy się w internecie, możesz usunąć taką osobę ze znajomych lub zablokować jej profil. Jeśli natomiast do hejtu dochodzi w życiu realnym, najlepiej opuścić pokój lub całkowicie zignorować drugą osobę.

Postaraj się zrozumieć hejtera

Jak radzić sobie z hejtem w swoim najbliższym otoczeniu? Nie zawsze sytuacja pozwala na odcięcie się od hejtera, zwłaszcza jeśli rolę tą przyjmuje partner lub ktoś z rodziny. W takiej sytuacji warto podjąć próbę zrozumienia emocji i uczuć, które kierują drugą osobą.

Hejter to osoba o niskim poczuciu własnej wartości. Posiada wiele kompleksów, jest smutna i nienawistna, a swoje negatywne emocje stara się przenieść na innych ludzi. Najczęściej hejter to po prostu bardzo nieszczęśliwa osoba, która stara się podbudować własne ego poprzez atakowanie i prowokowanie innych osób.

Jeśli osoba hejtująca jest ci bliska, warto zainteresować się jej życiem i problemami. Przelewanie frustracji na innych związane jest najczęściej z nagromadzeniem trudności w życiu tego człowieka. Hejterzy często nieświadomie stosują mechanizm, zwany projekcją. Zjawisko to polega na przypisywaniu pewnych cech, emocji i zachowań innym ludziom, podczas gdy faktycznie dotyczą one nas samych. Hejter zarzuca więc innym to, z czym on sam ma problem, "mierzy swoją miarą".

Warto podjąć próbę rozmowy z osobą hejtującą i zaoferować jej swoją pomoc. Należy jednak pamiętać, by nie traktować jej z góry i nie starać się na siłę moralizować. Lepszym rozwiązaniem będzie pytanie o samopoczucie czy życie codzienne.

Nie zmieniaj się pod wpływem hejtu

Jak radzić sobie z hejtem, dotyczącym bezpośrednio ciebie i twoich działań? Jeśli masz pewność, że rzucane przez innych zarzuty są bezpodstawne, możesz być z siebie dumna. Pojawienie się hejterów oznacza, że coś ci w życiu wyszło i w jakiś sposób wybiłaś się ponad przeciętną.

Hejterzy to zazwyczaj osoby bardzo nieszczęśliwe, które nie czerpią satysfakcji z żadnego aspektu swego życia codziennego. Gdy więc pojawia się osoba, która w jakiś sposób jest od nich lepsza, starają się zmusić ją do zmiany i "powrotu do szeregu". Takie działanie pozwala im poczuć się lepiej i podnosi ich samopoczucie. Jest również o wiele łatwiejsze niż rozwinięcie własnych talentów i umiejętności. Najlepiej więc zignorować słowa, których podłożem jest jawna zazdrość.

Nie dawaj przyzwolenia na hejt

Jak najlepiej radzić sobie z hejtem w internecie? Kluczowe jest to, by zawsze reagować i pacyfikować osoby, przez które przemawia nienawiść. Nie bój się stanąć w obronie słabszego - ofiara hejtera nie zawsze ma tyle odwagi, by odpowiedzieć w sposób zdecydowany.

Publiczne piętnowanie takich zachowań to brutalny, ale często i jedyny sposób na radzenie sobie z hejtem. Osoba mówiąca niepochlebne i często nieprawdziwe rzeczy o innych sama bardzo liczy się z ludzką opinią. Społeczny ostracyzm i publiczne potępienie są więc dla niej wizją jak z najgorszego koszmaru. Nie chodzi oczywiście o upokarzanie hejtera jako osoby, a jedynie napiętnowanie jego nienawistnych zachowań.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że nie zgadzasz się z konkretnymi sformułowaniami, ponieważ noszą one znamiona mowy nienawiści i mogą być traktowane jako hejt. Zwracanie uwagi oprócz oddziaływania na samego hejtera tworzy również wzorzec poprawnych zachowań społecznych. W ten sposób pokazujesz, że nie dajesz przyzwolenia na tego typu sformułowania i jesteś gotowa stanąć w obronie każdego, kto padnie ofiarą hejtera. Uświadamiasz również innym, że przedstawione zachowania są nie w porządku i nie należy się godzić na takie traktowanie.

Traktuj hejtera z przymrużeniem oka

Jak radzić sobie z hejtem w sytuacji, gdy musisz na niego odpowiedzieć? Najlepszym sposobem na rozładowanie atmosfery jest obrócenie całej sytuacji w żart. Błyskotliwa odpowiedź sprawia, że w oczach innych jawisz się jako osoba posiadająca dużo dystansu do siebie. Jednocześnie pokazujesz hejterowi, że nie traktujesz jego słów do końca poważnie i nie przyjmujesz ich do siebie.

Takie działanie może całkowicie odmienić bieg rozmowy i pomóc ci uczynić z hejtera swojego sprzymierzeńca. Za pomocą żartu nieco ośmieszasz jego wysiłki, jednocześnie dając mu szansę do zmiany frontu. Jeśli wciąż będzie naciskał, wystawi się na większe pośmiewisko, natomiast jeśli pociągnie dyskusję w podobnym tonie, ma szansę na wyjście z twarzą. To zagranie wymaga pewnej wprawy, natomiast warto z niego korzystać. Świetnie sprawdza się ono zwłaszcza w przypadku osób, zarządzających oficjalnymi kanałami na social mediach.

Nie tłumacz się przed hejterem

Jak radzić sobie z hejtem internetowym? Przede wszystkim nie staraj się usprawiedliwić przed całym światem. Jeśli za każdym razem będziesz przepraszać za to, że istniejesz staniesz się łatwym celem do ataku. W myśl zasady, że winny się tłumaczy nie staraj się więc usprawiedliwiać każdej swojej myśli czy podjętej aktywności.

Pamiętaj, że o ile w internecie reprezentujesz siebie, to masz prawo do osobistych poglądów i przemyśleń. Dopóki swoimi słowami nie krzywdzisz innych, możesz robić, co ci się tylko podoba. Nawet jeśli twoje myśli czy działania są nieco kontrowersyjne, wciąż masz do nich prawo. Zamiast więc tłumaczyć się przed osobą, która cię atakuje, warto odpowiedzieć po prostu "to jest moje zdanie". Szanuj odmienność innych ludzi, ale nie zmieniaj swoich opinii pod czyjeś dyktando. Pamiętaj, że zawsze znajdzie się ktoś negatywnie nastawiony, komu nie będą odpowiadać twoje działania czy słowa.