Czym i jak przyciemniać włosy bez użycia farby?

Przyciemnianie włosów nie musi wiązać się z kosztownymi i czasochłonnymi zabiegami u fryzjera czy też samodzielnym aplikowaniem kupionej w drogerii farby do włosów (czego nie rekomendujemy) – wszystko to skutkuje często osłabieniem i stopniowym niszczeniem włosów. Zwykle też wiąże się z niemałym kosztem. W tym artykule przedstawimy ci kilka domowych sposobów, dzięki którym twoje włosy staną się delikatnie ciemniejsze, zachowując przy tym swoje naturalne piękno, a ty nie nadszarpniesz przy tym zanadto swojego budżetu.

Popularnymi i sprawdzonymi sposobami na przyciemnienie koloru włosów są między innymi płukanki czy maski z konkretnych produktów:

  • przyciemnianie włosów korą dębu,
  • przyciemnianie włosów herbatą i kawą,
  • przyciemnianie włosów henną,
  • przyciemnianie włosów olejkiem rycynowym,
  • przyciemnianie włosów łupinami orzecha włoskiego.

Płukanki przyciemniające włosy

Domowe sposoby na przyciemnianie włosów wiążą się z mniejszym zniszczeniem i wysuszeniem pasm, w związku z tym z powodzeniem mogą je stosować osoby o włosach słabych. Warto więc pamiętać o tym, że pożądany efekt uzyskuje się także za pomocą m.in. popularnych płukanek do włosów. Stosuje się je wówczas regularnie, kilka razy w tygodniu - w zależności od ich rodzaju. Naturalne przyciemnianie włosów to również świetna kuracja. Większość stosowanych w tym celu środków posiada bowiem dodatkowo właściwości pielęgnacyjne. Jak naturalnie przyciemnić włosy? Nic prostszego! Wystarczy sięgnąć po to, co dała nam natura. Obecnie niezbędne produkty bez problemu możesz kupić w sklepach zielarskich i aptekach.

Mowa tu np. o korze dębu, którą zalewamy około 3 szklankami wody i gotujemy przez 10 minut. Po ostygnięciu całość odcedzamy i w tak przygotowanym naparze przez ok. 10 – 15 minut moczymy umyte wcześniej włosy. Zarówno tej, jak i większości innych płukanek, nie spłukujemy. Przyciemnianie włosów korą dębu jest zabiegiem doskonale znanym naszym babciom - został już wypróbowany przez wiele pokoleń kobiet.

Przyciemnianie włosów herbatą to kolejny prosty i nieinwazyjny sposób na subtelne przyciemnienie włosów (końcowy efekt zależy oczywiście od indywidualnych predyspozycji naszych kosmyków). Płukankę z czarnej herbaty przygotowujemy, zaparzając 4 łyżki czarnej, liściastej herbaty w 4 szklankach wody. Po ostudzeniu i odcedzeniu zanurzamy w płukance włosy na długości, aż po ich nasadę, a następnie moczymy je przez kilka minut. Można też polewać włosy przygotowanym płynem. Pamiętajmy, że dzięki zastosowaniu herbaty liściastej efekt będzie mocniejszy niż w przypadku herbaty w torebkach. Płukanka z herbaty szczególnie polecana jest też osobom, którym zależy na zwiększeniu objętości włosów.

Przyciemnianie włosów kawą

Czym przyciemnić włosy, aby efekt był zauważalny? Oprócz wspomnianych wcześniej sposobów, doskonale sprawdzi się też produkt, który każdy z nas ma w swoim domu i jest to… kawa. Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki czarnego napoju. Wygląda jednak na to, że ten pobudzający eliksir może znaleźć także inne zastosowanie. Jak przygotować płukankę do włosów z kawy? 4 łyżki zmielonej kawy należy zalać ok. 500 ml wrzątku. Po ostygnięciu i odcedzeniu naparu zanurzamy w nim włosy i na koniec, po kilku minutach moczenia, polewamy je przygotowaną przez nas płukanką. Zauważalny efekt otrzymamy tylko w przypadku regularnego stosowania tej metody.

Z fusów, które pozostaną ci po zrobieniu tej płukanki, przygotuj aromatyczny peeling z kawy do ciała - dodaj do nich oliwę z oliwek, ulubiony olejek eteryczny i ciesz się odżywioną, nawilżoną skórą.

Przyciemnianie włosów henną

Henna na włosy to gwarancja nieco silniejszego efektu, dlatego w tym przypadku warto zachować umiar i szczególną ostrożność. Henna jest farbą naturalną, przygotowaną na bazie ziół, jednak rezultaty jej zastosowania nie zawsze mogą być zgodne z naszymi oczekiwaniami. Mimo to nie można pominąć tego naturalnego sposobu na przyciemnianie włosów. Niektórzy porównują go nawet do półtrwałej koloryzacji. Ponadto henna ma właściwości wspomagające walkę z wypadającymi włosami, pomaga również w walce z łupieżem. 

Maska przyciemniająca na włosy, którą przygotujemy z henny, nada włosom raczej czerwony odcień, dlatego też aby uzyskać ciemniejszy kolor, należy zmieszać ją z basmą, czyli rozdrobnionymi liśćmi orientalnej rośliny. Jeśli chcesz uzyskać barwę wchodzącą w czerń, należy zmieszać suche składniki w proporcjach 1:2 (henna : basma). Kolor brązowy możemy uzyskać, odwracając te proporcje. Do szklanego naczynia z henną i basmą w odpowiadających nam ilościach wlewamy lekko gorącą (nie wrzącą) wodę. Możesz też dodać kilka kropel soku z cytryny i pozostawić mieszankę na kilka godzin. Po około 2 godzinach aplikujemy przygotowaną maskę na włosy, następnie nakładamy czepek foliowy i trzymamy w nim włosy od 30 minut do godziny - w zależności od tego, jak silny efekt chcemy uzyskać. W Internecie znajdziesz dokładniejsze instrukcje dotyczące aplikacji henny na włosy w celu ich przyciemnienia.

Przyciemnianie włosów olejkiem rycynowym

Olejek rycynowy jest znany ze swoich odżywczych właściwości, w związku z tym bardzo chętnie wykorzystuje się go w przypadku rozmaitych zabiegów kosmetycznych. Nie każdy wie, że oprócz pielęgnacyjnego działania, rycyna ma również właściwości przyciemniające. Olej rycynowy jest dość ciężki i tłusty, dlatego najlepiej nakładać go na włosy wraz z odżywką lub np. olejkiem arganowym - tak, aby łatwiej było zmyć mieszankę z włosów i zanadto ich nie obciążać. Dla wzmocnienia efektu można też wymieszać olejek arganowy z olejem orzechowym. Tak przygotowany środek przyciemniający trzymamy na włosach przez około godzinę, po czym dokładnie go zmywamy. Jest to prosty przykład, jak przyciemnić włosy w domu i równolegle zapewnić im doskonałą pielęgnację.

Przyciemnianie włosów łupinami orzecha włoskiego

Przyciemnianie włosów blond naturalnymi metodami zazwyczaj przynosi lepsze efekty niż w przypadku przyciemniania włosów o ciemniejszym kolorze. Jaśniejsze włosy są po prostu zdecydowanie wrażliwsze na stosowanie barwników. Do zmiany odcienia włosów blond znakomicie nadaje się płukanka z orzechów włoskich. Jak ją przygotować? Należy pozbawić łupiny 10 orzechów włoskich i wraz tymi pozostałościami gotować całość w 500 ml wody, przez ok. 25 minut. Gdy wywar ostygnie, odcedzamy go i płuczemy nim włosy, po czym pozostawiamy je do wyschnięcia na około 30 minut. Następnie płuczemy włosy letnią wodą. Czynność tę powtarzamy kilka razy w tygodniu.

Jak przyciemnić włosy u nasady

Podczas przyciemniania włosów powinnyśmy pamiętać o tym, żeby płukać włosy płukankami od ich nasady. W ten sposób nasze włosy będą wyglądały naturalnie i świeżo. Oprócz tego będą także korzystnie działać na skórę głowy. Warto zmieszać np. olej rycynowy z odżywką lub innym olejem o pielęgnacyjnych właściwościach - w przeciwnym razie zmycie go może okazać się bardzo trudne. Zawsze należy pamiętać o tym, aby (niezależnie od wybranej przez nas metody przyciemniania) równolegle stosować standardowe produkty pielęgnacyjne, takie jak odpowiednie szampony, odżywki i maski. Pozwoli to uniknąć przesuszenia kosmyków.

Aloes na włosy to idealne rozwiązanie dla osób z wysokoporowatymi, cienkimi i przesuszonymi kosmykami. Dobroczynnych cech tej rośliny jest wiele, należą do nich między innymi właściwości łagodzące, nawilżające i ułatwiające rozczesywanie. Oprócz tego aloes doda naszym włosom blasku. Można go stosować w formie żelu lub płukanki, jest też składnikiem wielu, dostępnych w niemalże każdej drogerii, kosmetyków. Regularne wcieranie żelu aloesowego we włosy wzmocni je, ograniczy ich wypadanie oraz nawilży skórę głowy. Nałóż żel aloesowy na skórę głowy i pozostaw na niecałą godzinę, po czym umyj włosy. Żel z aloesu możemy również stosować jako element domowej maski na włosy. Aloes, a konkretniej jego sok, sprawdzi się też jako składnik wygładzającej i ochronnej płukanki. Jej przygotowanie jest bardzo proste – mieszamy aloes z wodą w proporcjach 1:2 (np. 150 ml aloesu i 300 ml wody) - w tak przygotowanej płukance moczymy włosy przez kilkanaście minut, następnie całość należy spłukać.