Jak pozbyć się zaskórników? Nieestetyczne czarne „kropki”, które niweczą twoje wysiłki włożone w uzyskanie idealnej cery, można usunąć – ale potrzebna jest systematyczność i, oczywiście, dobre kosmetyki. Domową pielęgnację świetnie uzupełnią zabiegi w gabinecie. Podpowiemy ci, które dają najlepsze efekty.

Jak pozbyć się zaskórników? Pomoże ci peeling

Najłatwiejszym domowym sposobem na zaskórniki jest regularne stosowanie peelingów (co najmniej 2 razy w tygodniu). Przy cerze tłustej i mieszanej najlepiej sprawdzą się te drobnoziarniste. Zwróć uwagę, by zawarte w nich drobinki ścierające były naturalnego pochodzenia, np. z ryżu, kawy, zmielonych pestek owoców. Unikaj tych, które zawierają mikroplastik. Z mechanicznych peelingów sprawdzi się na przykład NIVEA z BIOaloesem – zawiera organiczny ryż i łagodzący skórę aloes. Ma działanie silnie oczyszczające i matujące.

7 nowych kosmetyków, które musicie wypróbować na początku roku >>

W przypadku cery mieszanej lub z tendencją do przesuszania, wybierz peeling drobnoziarnisty, który jednocześnie złuszcza i nawilża skórę dzięki zawartości naturalnych emolientów. Nasz typ to naturalny peeling polskiej marki BodyBoom z drobinkami kawy robusta, olejem z orzechów babassu i masłem mango. Usuwa martwy naskórek, odblokowuje pory i wygładza strukturę skóry bez jej wysuszania.

Jeśli masz cerę wrażliwą i naczynkową, stosuj peelingi enzymatyczne, które delikatnie złuszczają skórę dzięki zawartości naturalnych enzymów pochodzących z owoców (np. bromeliny, papainy).

Peeling wygładzający do twarzy - nasz ranking top 7 >>>

Jak pozbyć się zaskórników? Postaw na kwasy

Alternatywą dla peelingów mogą być kosmetyki z kwasami, które stosuje się codziennie na noc lub co 2-3 dni (w zależności od wrażliwości skóry). Mają one zdolność penetrowania w głąb porów i oczyszczania ich z zalegającej treści. Takie właściwości mają zwłaszcza kwas salicylowy, glikolowy, migdałowy. Poprzez złuszczanie wierzchniej warstwy naskórka, pomagają odblokować zatkane pory, co skutkuje redukcją uporczywych wągrów. Wybierz na przykład tonik amerykańskiej marki Glamglow, którą uwielbiają gwiazdy Hollywood. Jest on mieszanką 6 kwasów złuszczających, dzięki czemu zapewnia bardzo szybkie efekty. Dobrze oczyszcza pory, pomaga je obkurczyć i rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe. Zmniejsza też ryzyko rozwoju nowych niedoskonałości. Wystarczy, że będziesz przemywać twarz tonikiem codziennie wieczorem (lub co 2-3 dni, jeśli twoja skóra jest wrażliwa). Na wierzch zaaplikuj lekki krem nawilżający.

Kwasy znajdziesz też w różnego rodzaju serum. W Intensive AHA Peel od Institut Esthederm występuje kwas salicylowy (doskonale działa na aktywny trądzik), glikolowy, mlekowy i cytrynowy. Takie połączenie zapewnia wszechstronne rezultaty: przy systematycznej aplikacji skóra staje się gładsza, jaśniejsza, a pory zwężone. Serum pomaga też w leczeniu stanów zapalnych.

Jak pozbyć się zaskórników? Stosuj kosmetyki z niacynamidem

Dla podtrzymania efektów kuracji, powinnaś stosować kosmetyki z witaminą B3  - inaczej niacynamidem. Składnik ten ma wszechstronne działanie o dobrym, potwierdzonym naukowo działaniu. Zbawiennie wpływa on na cerę problematyczną z zaskórnikami – a to dlatego, że zmniejsza nadmierną produkcję sebum oraz redukuje wielkość porów skóry. Co więcej, wykazano, że niacynamid ma właściwości przeciwstarzeniowe – spłyca drobne zmarszczki, uelastycznia cerę i zwiększa jej poziom nawilżenia. Po 6 tygodniach codziennej aplikacji jest w stanie bardzo poprawić stan skóry i widocznie zmniejszyć jej przetłuszczanie. Niacynamid znajdziesz w bestsellerowym serum The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1%.

Jak pozbyć się zaskórników? Nakładaj maseczki z glinkami i węglem

W ramach domowych zabiegów na wągry, raz w tygodniu aplikuj na twarz maseczki glinkowe. Mają one zdolność pochłaniania sebum i zwężania porów skóry. Działają też detoksykująco, wyrównują koloryt cery oraz przywracają jej równowagę. Świetnymi opiniami cieszą się zwłaszcza maseczki L'Oréal Paris Czysta glinka i Ziaja Maska oczyszczająca z glinką szarą – nie kosztują majątku, ale świetnie rozświetlają i wygładzają skórę.

Podobnie działają maski węglowe. Tak jak glinki wiążą zanieczyszczenia i sebum z porów skóry, dzięki czemu świetnie uzupełniają kurację kwasami. Hitem jest ekspresowa maseczka polskiej marki Miya z węglem kokosowym, białą glinką i olejkiem z pestek winogron. Internautki piszą, że działa natychmiastowo – wystarczą 3 minuty, aby cera była ukojona, jaśniejsza i doskonale oczyszczona.

Jak pozbyć się zaskórników? Skorzystaj ze skutecznych zabiegów

W usuwaniu wągrów pomocne są też profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetologicznym. Najlepsze efekty zauważysz, gdy połączysz domową pielęgnację z zabiegami takimi jak:

Peeling chemiczny – peeling na bazie kwasów, których stężenie wynosi 20%-40% (jest więc dużo wyższe niż w przypadku kosmetyków do użytku domowego). Już pojedynczy zabieg jest w stanie bardzo dobrze oczyścić pory skóry, ale zaleca się wykonanie serii 5-6 z odstępem 2-tygodniowym.

Sprawdź też: Kwasy na twarz - rodzaje i efekty zabiegów

Peeling kawitacyjny – bardzo łagodny peeling, który kosmetolog wykonuje z użyciem specjalnego urządzenia z płaską, metalową szpatułką. Wytwarzane przez nią fale ultradźwiękowe w kontakcie z wilgotną skórą powodują rozbijanie pęcherzyków wody i efekt złuszczania. Zabieg jest niezwykle delikatny, więc żeby zauważyć wyraźne efekty, trzeba wykonać go w serii albo w połączeniu z innymi metodami.

Mikrodermabrazja – to mechaniczny peeling wykonywany za pomocą specjalnej głowicy ścierającej. Nie jest bolesny, ale ma zdecydowanie mocniejsze działanie niż kawitacja. Polecany zwłaszcza do usuwania uporczywych wągrów w strefie T. Może wywołać przejściowe podrażnienie skóry.

Warto wiedzieć, że popularne do niedawna manualne oczyszczanie twarzy nie jest już zalecaną metodą walki z zaskórnikami. Odchodzi się od niej ze względu na mocne drażnienie skóry i ryzyko trwałego uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Czytaj też: Rozszerzone pory - jak się ich pozbyć? Kosmetyki i zabiegi zwężające pory