Jak długo utrzymuje się opalenizna? Oczywiście jest to kwestia indywidualna, która zależy w dużej mierze od stanu naszej skóry oraz naturalnej karnacji. Na gładkiej, zdrowej skórze oraz u osób o ciemniejszej karnacji, opalenizna będzie się trzymała dłużej i będzie od razu mieć brązowy kolor. Natomiast osoby o bardzo jasnej skórze opalają się zazwyczaj na czerwono i są dużo bardziej narażone na poparzenia słoneczne.

Możemy jednak przyjąć, że zazwyczaj wyraźne efekty długiego przebywania na słońcu są widoczne od 7 do 10 dni, a na całkowite znikniecie opalenizny potrzeba średnio około miesiąca. Nie zawsze jednak możemy czekać, aż skóra sama się zregeneruje. Jeśli opalenizna nam się podoba lub z innych przyczyn chcemy się jej pozbyć, warto poznać sprawdzone, domowe sposoby na wybielanie opalenizny.

Kiedy chcemy szybko pozbyć się opalenizny?

Uzyskanie idealnej opalenizny bywa trudne. Zbyt długie przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony może skutkować nie tylko zbyt ciemnym lub nawet czerwonym kolorem skóry, ale też poparzeniami słonecznymi, które są bardzo nieprzyjemne. Kiedy nasza skóra po opalaniu ma nieestetyczny kolor, a na dodatek jest przesuszona i łuszczy się, warto poszukać sposobów na to, aby przyspieszyć pozbycie się opalenizny.

Nie tylko zbyt długie i intensywne kąpiele słoneczne sprawiają, że chcemy szybko pozbyć się opalenizny. Zdarza się też, że z różnych powodów skóra jest opalona nierówno i pojawiły się na niej nieestetyczne przebarwienia. Również nieumiejętne użycie samoopalacza może spowodować, że zechcemy jak najszybciej rozjaśnić odcień naszej skóry. W takim przypadku przydatna będzie wiedza, jak pozbyć się nierównej opalenizny.

Jak się pozbyć opalenizny po naturalnym opalaniu?

Przede wszystkim należy zrezygnować z dalszego wystawiania się na słońce, a jeśli nie jest to możliwe, to pamiętajmy o zastosowaniu wysokiej ochrony w postaci kremu z odpowiednim dla naszego fototypu filtrem. Pomocne w pozbyciu się niechcianego odcienia skóry są wszelkie kosmetyki o działaniu złuszczającym. Gotowe lub przygotowane w domu peelingi możemy stosować na całe ciało co 2-3 dni. Warto dodać do nich odrobinę soku z cytryny, który ma działanie rozjaśniające lub działający antyseptycznie sok z grejpfruta.

Jak pozbyć się opalenizny z twarzy? Tutaj warto sięgnąć po delikatniejsze rozwiązania. Dobrze sprawdzą się łagodząco-rozjaśniające maseczki. Można np. połączyć 1 łyżeczkę soku z cytryny z dwoma rozgniecionymi liśćmi aloesu. Inną maseczkę doskonale redukującą opaleniznę na twarzy przygotujemy mieszając ze sobą w równych proporcjach sproszkowane drzewo sandałowe oraz wodę różaną.

Jak pozbyć się opalenizny po solarium?

Wizyta w solarium to szybki sposób na uzyskanie opalenizny, niezależnie od pory roku i pogody. Niestety tutaj też zdarza nam się czasem przesadzić. Jak pozbyć się opalenizny po solarium? Aby rozjaśnić zbyt mocno opaloną skórę i wyrównać jej koloryt możemy zastosować te same sposoby, co w przypadku naturalnego opalania.

Najważniejsze jest jednak, aby korzystać z solarium z głową. Pamiętajmy, że kilkanaście minut w solarium można porównać do spędzenia wielu godzin na słońcu. Lepiej zdecydować się na krótsze opalanie i kolejną wizytę za kilka dni, niż martwić się o pozbycie się zbyt intensywnej opalenizny po jednej, długiej sesji.

Jak pozbyć się czerwonej opalenizny?

Częstym problemem osób z jasną karnacją jest czerwona opalenizna. Powoduje ona duży dyskomfort nie tylko ze względów estetycznych, ale również dlatego, że najczęściej wiąże się ona z poparzeniem delikatnej skóry, która może się łuszczyć, a nawet schodzić całymi płatami.

Ulgę może przynieść maseczka bądź okłady z jogurtu naturalnego i miodu. Jogurt doskonale chłodzi poparzoną skórę i przyspiesza jej złuszczanie, natomiast miód nawilża i wspomaga regenerację. Do takiej maseczki można dodać jeszcze odrobinę kurkumy, która ma właściwości antyseptyczne. Również dobrze jak jogurt działa kefir lub twaróg, które również można wykorzystać do okładów.

Jak pozbyć się opalenizny po samoopalaczu?

Zastosowanie samoopalacza to bardzo dobry sposób na uzyskanie złocistego odcienia skóry, bez niepotrzebnego wystawiania jej na działanie promieni słonecznych. Jednak jego stosowanie wymaga doświadczenia i wprawy. Co zrobić, jeśli przesadziłyśmy z jego ilością, odcień okazał się nie taki, jak oczekiwałyśmy, a preparatu nie udało się nałożyć równomiernie?

Najlepszym sposobem na poprawienie wyglądu skóry po nieudanym użyciu samoopalacza, jest peeling. Najlepiej wybrać gruboziarnisty, np. z dodatkiem soli himalajskiej, który pomoże szybko złuszczyć naskórek. Podobne działanie mają też kąpiele z dodatkiem soli. Można podczas nich dodatkowo użyć szorstkiej myjki lub rękawicy do masażu.

Jak rozjaśnić opaleniznę?

Jak rozjaśnić skórę po opalaniu? Najlepiej sięgnąć po znane od wieków produkty, które każda z nas ma w swojej kuchni. Rozjaśniające i wybielające właściwości ma sok z cytryny. Można go połączyć z jogurtem naturalnym i nałożyć na skórę na 15 minut przed prysznicem. Cytryna to również dobre rozwiązanie dla osób, które szukają pomysłu jak zmyć hennę, która pozostała na skórze po wykonaniu wakacyjnych tatuaży. Podobne działanie jak cytryna ma też sok z ogórka. Jego plasterki można wykorzystać jako przyjemnie chłodzący i rozjaśniający kompres na twarz.

Skutecznym sposobem na rozjaśnienie zbyt mocno opalonej skóry jest także kąpiel w mleku. Nie tylko wybiela ono skórę, ale też łagodzi podrażnienia, nawilża i wspomaga usuwanie martwych komórek naskórka, dodatkowo przyspieszając w ten sposób pozbycie się niechcianej opalenizny. Nie trzeba wypełniać całej wanny czystym mlekiem, w zupełności wystarczy dodać 3-5 litrów, a resztę uzupełnić wodą.