Jak pić bourbon? 

Bourbon to amerykańska whiskey, którą produkuje się z kukurydzy i zbóż takich jak słodowany jęczmień czy żyto. Najpopularniejszym sposobem picia bourbona jest picie na czysto, bez żadnych dodatków, w temperaturze pokojowej. Zwolennicy takiego sposobu spożywania bourbona wybierają marki stworzone przez legendy branży, którzy produkują swój alkohol z najlepszej jakości ziaren i pozwalają mu długo leżakować w drewnianych beczkach. Bourbon często pije się również z dodatkiem lodu lub z wodą, tak aby zredukować moc do odpowiedniego dla pijącego poziomu. Najczęściej wybiera się niskie, szerokie szklanki o grubym dnie. 

Koktajle z bourbonem

Wersja "na czysto" nie jest jednak jedyną poprawną wersją picia tego alkoholu - bourbon znajdziecie także w przepisach na kilka klasycznych koktajli. Na bazie tego trunku tworzy się m.in. Manhattan czy Old Fashioned - oba są niezwykle proste do przygotowania. Według ekspertów marki Wild Turkey idealny Manhattan przygotowuje się z 60 ml bourbona, 30 ml vermouthu rosso i z 2 porcji angostury (bitters). Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i przelewamy do uprzednio schłodzonego kieliszka koktajlowego. Całość dekorujemy  wisienką  koktajlową lub skórką z pomarańczy. Do przygotowania Old Fashioned potrzebujemy 60 ml bourbona, 10 ml syropu cukrowego lub łyżeczkę cukru trzcinowego​, 3 porcję angostury (bitters) i skórę pomarańczową. Syrop cukrowy, angosturę i bourbon mieszamy w szklance typu old-fashioned (o grubym szkle i zdobionej szlifem). Następnie dodajemy lód i ponownie mieszamy całość. Dekorujemy skórką z pomarańczy. 

Ulubiony alkohol amerykańskich gwiazd

Bourbon to jeden z najpopularniejszych alkoholi wśród amerykańskich gwiazd. Jednym z jego największych fanów jest Matthew McConaughey, który przy okazji jest także dyrektorem kreatywnym jednej z najbardziej kultowych marek wśród producentów amerykańskiej whiskey.

Matthew McConaughey podzielił się ostatnio z fanami nowym projektem - bourbonem, który (tak jak aktor) będzie miał teksańskie korzenie. Prace nad nim trwały naprawdę długo - miał być tak delikatny, aby móc cieszyć się jego smakiem bez żadnych dodatków. Do filtracji Longbranch (nazwa nawiązuje do drzewa genealogicznego i jednej długiej gałęzi, która prowadzi każdego z nas do dalekich przodków) użyto drewna mesquite, które spotkać można głównie w Teksasie.