Długotrwały brak pewności siebie prowadzi do wycofania z życia. W strefie komfortu nie grozi przykrość ani ośmieszenie, jest bezpieczniej, ale to droga  donikąd. Omijają nas ciekawe znajomości, zawodowe szanse, a może i nowa miłość.

Straciłam wiarę w siebie i co dalej?

Dlaczego tracimy wiarę w siebie? Wpływ na to ma wiele czynników, wśród których znajdują się uwarunkowania zewnętrzne i odporność psychiczna, czyli suma tego, co mówi otoczenie i tego, co powtarza nasza głowa. W przypadku rozstania często padają przykre słowa. Jeśli całej sytuacji towarzyszy poczucie winy i braku akceptacji, opuszczenie i zawiedzione zaufanie, o utratę wiary w siebie nietrudno.

Wbrew pozorom, nie chroni przed tym wcale perfekcjonizm. Psychologowie i psychoterapeuci znają wiele przypadków, gdy osobom wykonującym tytaniczną wręcz pracę, poświęcającym się dla partnera, rodziny i domu, towarzyszy ciągłe poczucie, że to zbyt mało, by móc się doceniać. Milton Ericsson napisał kiedyś, że każdy z nas daje z siebie tyle, ile potrafi w danej sytuacji, a jeśli możliwe byłoby coś więcej, na pewno byśmy to zrobili. Być może nie brzmi to zgodnie ze współczesnymi teoriami ciągłego samorozwoju, w wielu przypadkach jednak "odpuszczenie" niektórych spraw pozwala pewność siebie odzyskać.

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu, w większym lub mniejszym stopniu, doświadczył odrzucenia, krytyki, poniżenia. Jeśli nie odczuwamy lęku, akceptujemy siebie i znamy swoje możliwości, jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić. Jak osiągnąć taki stan? Pierwszym bardzo ważnym krokiem jest przeprowadzenie diagnozy sił i słabości. Nigdy nie jest tak, że brak pewności siebie towarzyszy nam permanentnie. Z reguły dotyczy konkretnych sytuacji emocjonalnych i towarzyskich, a nawet konkretnych osób. Warto określić, kiedy się to dzieje, jak w takich momentach wyglądamy, co czujemy, co myślimy, co robimy, a co moglibyśmy zrobić. Podobnie pomyśleć trzeba o mocnych stronach i sytuacjach, gdy czujemy pewność. Na bazie tych wniosków można wypracowywać zmianę nawyków i redefiniować schemat zachowań.

Jak odzyskać pewność siebie po rozstaniu?

Aby odzyskać pewność siebie po rozstaniu, należy w pierwszej kolejności uwolnić się od wewnętrznego krytyka, torpedującego wszystkie plany i zamierzenia. Można to zrobić na dwa sposoby: albo odpuszczając pewne kwestie i akceptując, że nie będziemy w nich perfekcyjni, albo pracując nad sobą i wzmacniając pożądane reakcje. Jak zachować się w tym drugim przypadku?

 • Po pierwsze, zadbaj o siebie. Nie bez powodu mówi się, że gdy kobieta chce odmienić swoje życie, najpierw zmienia fryzurę. Zabieg kosmetyczny czy fryzjerski, nowy makijaż lub ubranie to kwestia nie tylko wizualna, ale także działanie psychologiczne. Nie chodzi jednak o to, by wynajdować wady na siłę.
 • Po drugie, staw czoła swoim lękom w sprzyjających okolicznościach. Jeśli tracisz pewność siebie w sytuacjach towarzyskich, nie umawiaj się od razu na randkę. Zacznij od wyjścia z życzliwymi ci znajomymi i kompletnie niezobowiązującej rozmowy z napotkanym przy barze mężczyzną. Możesz też podejść do przypadkowo spotkanej osoby i zapytać o cokolwiek: o drogę, o godzinę czy odjazd tramwaju. Rób to systematycznie, a w końcu poczujesz się bardziej komfortowo.
 • Po trzecie, ćwicz sytuacje, które są dla ciebie trudne. Wyobraź sobie moment nawiązywania znajomości czy umawiania internetowej randki. Zastanów się, co chciałabyś powiedzieć i jakie wrażenie zrobić. Przetrenuj kilka wariantów, a nawet nagraj filmik.
 • Po czwarte, znajdź plusy tej sytuacji. Na początku może to być trudne, ale z czasem pozytywy uwidocznią się. Być może zyskałaś możliwość dalszych podróży, których były partner nie lubi, a może zapiszesz się na wymarzone studia lub kurs. Spoglądaj na rzeczywistość przez prymat korzyści, a nie poniesionych strat.

Jak odzyskać pewność siebie po zdradzie?

Zdrada jest jednym z bardziej traumatycznych doświadczeń niezależnie od tego, czy kończy związek czy partnerzy postanawiają dać sobie drugą szansę. Osoba zdradzona ma tendencje do zadręczania się pytaniami, czy zrobiła wszystko, by relacja była szczęśliwa i które jej zachowania pchnęły partnera w inne ramiona. Myślenie o tej trzeciej i zestawianie się z wyimaginowaną personą może skutkować utratą pewności siebie i wynajdywaniem kolejnych wad. Zdecydowanie nie tędy droga. Co zatem zrobić?

 • Zrozum, co się stało. Jako osoba zdradzona masz prawo wyrzucić z siebie wszystkie pretensje i żal. Pozbycie się negatywnych emocji to dobry początek. Wygadaj się: psychoterapeucie, przyjaciółce, mamie.
 • Porozmawiaj z partnerem. Możecie zdecydować się na terapię dla par lub po prostu usiąść i wspólnie przeanalizować, co się stało. Psychologowie zalecają jednak, by nie poruszać tematu seksu i fizycznej czułości. Pytania w stylu "czy była lepsza", "jak często się spotykaliście", "dlaczego wolałeś ją/mnie" w niczym nie pomogą, a wręcz pogorszą obrazy zdrady. Nie porównuj się do kochanki partnera. Każdy człowiek jest inny, a szukanie różnic i podobieństw w niczym ci nie pomoże.
 • Zastanów się, czy i jakie zachowania partnera pomogą ci odzyskać pewność siebie i zaufanie do niego. Lista ta może być bardzo długa, a im bardziej jest konkretna, tym lepiej.
 • Zastanów się, co możesz zmienić. Twoja pewność siebie wzrośnie, jeśli będziesz wiedzieć, nad czym warto pracować. Za budowanie relacji zawsze odpowiadają dwie osoby. Zdarza się, że związek po zdradzie jest lepszy niż przed nią.

Sposoby na odzyskanie pewności siebie

Podstawą dobrze ugruntowanej pewności siebie jest samoświadomość. Nie można pracować nad czymś, o czym nie mamy pojęcia, dlatego tak ważne jest zorientowanie się, co czujemy, co myślimy, jak i dlaczego się zachowujemy. Nazwij emocje. Etykietując je, zyskujesz nad nimi kontrolę i nabierasz dystansu.

Pewność siebie jest nie tylko domeną umysłu. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda potwierdziły, że określone pozycje ciała wpływają na produkcję konkretnych hormonów. Korzystaj z pozycji mocy. Jedna z nich to wyprostowana sylwetka, podbródek uniesiony nieco nad horyzont i wyprostowana klatka piersiowa.

Jeśli twoje poczucie własnej wartości budowane jest na bazie tego, co ktoś kiedyś powiedział na twój temat, zrewiduj ten pogląd. Słowa wypowiedziane przez rodzinę, byłego partnera czy znajomych są ich opinią, a nie faktami.

Przestań się bać... błędów. Popełniają je ci, którzy działają. To jedynie przeszkoda do pokonania, a nie blokada. Nie myśl obsesyjnie o tym, że możesz się skompromitować. Wiele osób w obawie przed błędami stosuje wymówki, często wznosząc się na wyżyny kreatywności. Wypisz te, których używasz najczęściej, aby móc je obalić. Za każdym razem, gdy będzie trudno, przypomnij sobie sytuację, gdy twoja postawa była powodem do dumy.

Techniki, które pomogą ci na nowo uwierzyć w siebie

Istnieje kilka technik, które regularnie stosowane wpływają na samoocenę i ułatwiają odzyskanie pewności siebie. To na przykład:

 1. Teatr. Ćwicz przed lustrem zmianę pozycji ciała, sposób prowadzenia rozmowy i gesty. Wczuwając się w rolę, przygotujesz się na konkretną sytuację.
 2. Mów o sobie dobrze. To całkiem naturalna technika psychologiczna. Badania pokazują, że większość ludzi ocenia siebie jako kierowców lepszych niż większość, osoby bardziej życzliwe i obdarzone ponadprzeciętnym poczuciem humoru. Nie jest możliwe przecież, by większość osób była w czymś lepsza niż większość.
 3. Stwórz listę mocnych stron lub znajdź obszar, w którym jesteś najlepsza. Może to być sposób działania w konkretnych sytuacjach lub po prostu hobby, którym się wyróżniasz. Bądź w czymś ekspertem.
 4. Wykaż aktywność. Nie czekaj, aż coś się wydarzy. Umów się na randkę, zaproś kogoś na kawę lub pójdź sama do kina.
 5. Zmień język, a zmienisz swoje myślenie. Zamiast mówić "to za trudne", powiedz: "to spore wyzwanie". Wyzwanie uwalnia energię, zamiast blokować.
 6. Zauważaj pozytywy. Możesz nawet spisywać dobre rzeczy, które napotkały cię każdego dnia.
 7. Świętuj sukcesy. Przykładanie większej wagi do celebracji osiągnięć wpływa na wzmocnienie poczucia własnej wartości.
 8. Pracuj nad sobą. Wyznacz obszary, które chcesz poprawiać.
 9. Wyznaczaj realne cele. Prawdopodobnie nie zostaniesz mistrzem pewności siebie w ciągu tygodnia. Istnieje też spore ryzyko, że nie poznasz nowej miłości na pierwszej randce umówionej przez internet.
 10. Nie generalizuj. Zamiast mówić "wyszło beznadziejnie", zastanów się, co poprawisz następnym razem. Zmniejszysz w ten sposób ładunek emocjonalny na rzecz tworzenia konstruktywnych rozwiązań.